Mastercard OFF CAMERA 2022

Festiwale

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • piątek, 29 kwietnia 2022 - niedziela, 8 maja 2022

Od 2008 roku Mastercard OFF CAMERA promuje kino niezależne z całego świata. 15. edycja festiwalu to świetna okazja do świętowania!

Wolność w kinie

Justyna Skalska
Karnet – Kraków Culture

W ciągu czternastu lat Kraków odwiedziło w sumie 265 000 filmowców z kraju i zagranicy, a nagrodzonym reżyserom przyznano łącznie nagrody w wysokości 3 370 000 dolarów. Te liczby robią wrażenie! W tym roku o Krakowską Nagrodę Filmową powalczy 10 tytułów, wśród których połowa została wyreżyserowana przez kobiety.

Wytyczanie drogi

W ramach konkursu głównego „Wytyczanie drogi” zobaczymy m.in. pełnometrażowy polski debiut Aleksandry Terpińskiej Inni ludzie: adaptację głośnej powieści Doroty Masłowskiej o tym samym tytule. To hipnotyzująca opowieść o desperackim poszukiwaniu miłości w czasach rozpadu więzi, dożywotnich kredytów, diet pudełkowych i powiadomień z mediów społecznościowych z brawurowymi rolami Jacka Belera, Soni Bohosiewicz i Magdy Koleśnik – a wszystko to w rytmie rapowego beatu.

Polskie kino

Majówka – niekoniecznie w stylu hygge – walka o marzenia i słodko-gorzkie opowieści o rolach, z których chcemy wyjść: filmy z Konkursu Polskich Filmów Fabularnych to przegląd tego, co w rodzimym kinie najciekawsze i najbardziej wartościowe. W programie znalazły się m.in. oparta na faktach Sonata w reżyserii Bartosza Blaschke, aktorski popis, czyli znakomici Teściowie Jakuba Michalczuka, subtelne i kameralne Piosenki o miłości Tomasza Habowskiego czy intrygujący komediodramat Fucking Bornholm w reżyserii Anny Kazejak.

Festiwalowe hity

Ekstremalne sytuacje, walka z własnymi przekonaniami, badanie granic. Programerzy 15. Mastercard OFF CAMERA wybierają filmy, które zwróciły na siebie uwagę widzów i krytyków na całym świecie. Propozycje z sekcji „Panorama” i „Festiwalowe hity” łączą potencjał komercyjny z niezależnym, twórczym duchem i niepokorną naturą.

Nowe sekcje

Choć wysoka wrażliwość może wydawać się przysłowiową kulą u nogi, kino kocha skomplikowanych bohaterów. W ramach sekcji „W zdrowym ciele zdrowy duch?” filmowcy poruszą problem higieny psychicznej, pokazując, że pozorną słabość można przekuć w siłę. Filmy prezentowane w ramach sekcji Nieoczekiwane przymierza” opowiedzą o nieoczywistych sojuszach między postaciami różniącymi się niemal w każdym aspekcie. Z tych obrazów nowy, lepszy świat, tak bardzo nam teraz potrzebny.

Sekcja „Wiek niewinności” – przygotowana we współpracy z zainicjowaną przez Anję Rubik kampanią społeczną #SEXEDPL – z jednej strony jest poświęcona przemianom, jakie dokonują się w sposobach opowiadania o dzieciństwie, z drugiej odkrywa przed widzami jego bardziej mroczne, mniej oczywiste i nienormatywne oblicze. Z kolei „Przyszłość jest teraz” – sekcja powstała we współpracy z Międzynarodowym Festiwalem Filmowym w Bergen – skoncentruje się na filmowych opowieściach o postępującym kryzysie ekologicznym i modelach radzenia sobie z nim.

Serialowa majówka

Granice gatunkowe, obyczajowe i te wynikające z ról społecznych, wreszcie granice geograficzne – to tym zagadnieniom zostanie poświęcony tegoroczny Player SerialCon. Specjalna sekcja 15. Mastercard OFF CAMERA tradycyjnie skoncentruje się wyłącznie na tym, co dzieje się na małym ekranie. Od 30 kwietnia do 3 maja odbędą się nie tylko spotkania aktorami i twórcami seriali, ale również blogerami i podcasterami. Tradycyjnie na wielkim filmowym ekranie zobaczymy też pokazy premierowych odcinków.

Część festiwalowych paneli odbędzie się w siedzibie Radia RMF FM. Już po raz drugi patronem tytularnym SerialConu jest najpopularniejszy serwis VOD – player.pl. W miasteczku filmowym zaplanowano spotkania z gośćmi i pokazy seriali na dużym, kinowym ekranie,

Nie zabraknie również OFF SCENY: każdy festiwalowy dzień zakończy się koncertem muzyków sceny alternatywnej.

Szczegółowy program, tytuły prezentowanych filmów oraz nazwiska artystów znajdziecie na stronie internetowej festiwalu.

A my już zacieramy ręce i nie możemy się doczekać!

Udostępnij

Więcej

  • Organizator: Fundacja Off Camera i Krakowskie Biuro Festiwalowe
  • offcamera.pl
Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<