VII Bożonarodzeniowy Salon ZPAP Okręgu Krakowskiego

Wystawy czasowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • czwartek, 16 grudnia 2021, 18:00 - niedziela, 16 stycznia 2022

Bożonarodzeniowy Salon ZPAP OK stanowi doroczną formę podsumowania działalności artystycznej krakowskich twórców, a w tym roku zbiega się także z obchodami 110 lat istnienia Związku Polskich Artystów Plastyków. Tym razem w  Pałacu Sztuki pokazano 234 prace malarskie, rzeźbiarskie, graficzne i rysunkowe.

Organizowane w Europie „Salony Sztuki” posiadają długą i bogatą tradycję, wywodzącą się z XVII-to i XIX-to wiecznych francuskich „Salon de Paris”. W Polsce pojawiły się za sprawą Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych i później Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. Stanowiły publiczną formę prezentacji najnowszej sztuki, panujących w niej tendencji i kierunków, w jakich zmierza. Miały ogromne znaczenie kulturotwórcze i edukacyjne – kształtowały gusta odbiorcy, poszerzały świadomość w oglądzie współczesnego malarstwa i nauczały rozumienia jego istoty. Powstały w Krakowie w 1911 roku Związek Polskich Artystów Plastyków szybko zaszczepił na rodzimy grunt ideę organizowania tego typu zbiorowych pokazów.

„W tym roku, na VII Bożonarodzeniowym Salonie ZPAP OK prezentowanych jest 234 prac malarskich, rzeźbiarskich, graficznych i rysunkowych. Udowadnia to, że krakowscy twórcy żądni są nie tylko artystycznej konfrontacji i międzypokoleniowego dialogu, lecz również towarzysko-artystycznego spotkania, które nieodmiennie z takimi dużymi, zbiorowymi pokazami się łączy. W obecnych czasach, zagrożonych trwającą już prawie od dwóch lat pandemią i związanymi z nią ograniczeniami, każda możliwość spotkania jest bardzo cenna, zwłaszcza gdy niebezpieczeństwo wciąż jest realne, a ostatnie statystyki zachorowań coraz mniej optymistyczne...

Tegoroczny Salon zbiega się z obchodami 110 lat istnienia ZPAP i tym samym z przypomnieniem historii Związku, mającego przez całe dziesięciolecia ogromny wpływ na istotne dzieje sztuki Krakowa. Opowiadała o nich wystawa zorganizowana w listopadzie i grudniu br. w Galerii Pryzmat, której ostatni dzień trwania zbiegł się z dniem wernisażu obecnego Salonu, będącego tym samym automatycznym przedłużeniem świętowania jubileuszu Związku. W trakcie zbierania materiałów do wystawy i przygotowywanej „Monografii ZPAP OK” okazało się, że w archiwum TPSP znajduje się ogromna ilość dokumentów świadczących o ponad stuletniej współpracy naszych instytucji – są to m.in. katalogi, plakaty, zaproszenia i zdjęciami z odbywających się Pałacu Sztuki salonów, wystaw przeglądowych, tematycznych i indywidualnych członków ZPAP. Śmiało więc można powiedzieć, że od ponad wieku jesteśmy stałymi bywalcami gmachu przy placu Szczepańskim, którego rozległe i szacowne sale niejedno o nas słyszały i niejedno widziały… [...]

Każdy Bożonarodzeniowy Salon ZPAP OK stanowi formę podsumowania całorocznej działalności artystycznej Okręgu. Unaocznia, że wciąż jesteśmy sobie potrzebni i istnienie stowarzyszenia takiego jak nasze jest dla wielu twórców bardzo ważne. To wspólne świętowanie, trwające na przełomie grudnia i stycznia, zamyka kalendarzowy rok związkowej działalności, ale równocześnie otwiera kolejny, wypełniony następnymi projektami, wystawami, wernisażami i tętniącym cały czas artystycznym życiem”. (Joanna Warchoł, Prezes ZPAP OK)

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
InfoKraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
Zapisz się do newslettera
Co zyskujesz?
Co dwa tygodnie wybór najciekawszych wydarzeń kulturalnych w Krakowie
Sign up to our newsletter!
What do you get?
Every two weeks a selection of the most interesting cultural events in Krakow