[ODWOŁANE] Miłość do trzech pomarańczy

Muzyka klasyczna

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

Spektakle 22 i 24 kwietnia 2022 roku odwołane!
Przeczytaj komunikat organizatora.

***

Rodzina: rutowate, rodzaj: cytrus, gatunki: słodka, gorzka, limeta, bergamota, olbrzymia – w Operze Krakowskiej unosić się będzie aromat pomarańczy!

Zamówienie na operę Miłość do trzech pomarańczy złożył u Sergiusza Prokofiewa dyrektor Lyric Opera w Chicago (tu też miała ona swą premierę w 1921 roku). Kompozytor łatwo uległ czarowi opowieści opartej na XVIII-wiecznej bajce Carla Gozziego. Ta niezwykła mieszanina liryki, satyry, okrucieństwa i bufonady nam współczesnym przypominać może filmy Tima Burtona: śmiertelnym zagrożeniem dla syna Króla Treflowego i uwięzionej w pomarańczy księżniczki Ninetty są tu zarówno podstępna i rzucająca czary Fata Morgana, jak i Kreonta – kucharka z wielką chochlą, która strzeże tytułowych owoców. „Chciałem po prostu stworzyć śmieszne przedstawienie” – pisał po latach Prokofiew. Swój cel niewątpliwie osiągnął: żywo toczy się tu groteskowa akcja, instrumenty barwnie charakteryzują poszczególne postaci, a orkiestra efektownie naśladuje ich jąkanie się, kaszel, śmiech czy ziewanie.

Bajkowy charakter opery i wysokie wymagania, które kompozytor postawił wykonawcom, czynią ją dla realizatorów zarówno pokusą, jak i sporym wyzwaniem. Być może dlatego dotąd nie doczekała się ona wystawienia na naszych scenach operowych – krakowska inscenizacja Michała Znanieckiego pod muzycznym kierownictwem Tomasza Tokarczyka była jej polską prapremierą. Reżyser przenosi akcję opery do moskiewskiego domu dla seniorów. Ponieważ psuje się telewizor, pacjenci postanawiają zainscenizować Miłość do trzech pomarańczy… „Urokliwie absurdalna opowieść zmienia się w pełną metafor satyrę polityczną. Razem z bohaterami tego spektaklu wejdziemy, niczym Guliwer, w świat gigantów i liliputów, przeżyjemy telewizyjne show, by powrócić na koniec do twardej rzeczywistości. Ale już przecież inni, odmienieni...” – zapowiadają realizatorzy, zapraszając na spektakle. (Barbara Skowrońska)

Reżyseria i kostiumy: Michał Znaniecki
Kierownictwo muzyczne: Tomasz Tokarczyk
Scenografia: Luigi Scoglio
Choreografia: Katarzyna Aleksander-Kmieć
Przygotowanie chóru: Zygmunt Magiera
Premiera: 25 kwietnia 2014

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<