Klinika zabawek. Wystawa Muzeum Zabawek w Krakowie

Wystawy czasowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • sobota, 18 grudnia 2021 - niedziela, 27 lutego 2022

Na wystawie zabawek w poszpitalnym budynku na Wesołej, przy ul. Kopernika 15a poznamy nie tylko eksponaty, ale także historie, za którymi kryją się konkretne postacie, emocje i doświadczenia. Takie humanizowanie obiektu przekłada się na bardziej osobisty odbiór. To zachęta do snucia własnych opowieści, odwoływania się do własnych zabawek i związanych z nimi historii, wspomnień, ale też motywacja do działania – naprawy czy twórczego recyclingu.

Im bardziej zabawka kochana, tym bardziej zniszczona. Wzruszające świadectwo czułej relacji dziecka i zabawki. Na wystawie znalazły się zabawki, które przez kilkadziesiąt lat przeżyły w jednej rodzinie. Na strychu, w lamusie, w starych walizkach, pudłach. Ktoś ocalił je przed wyrzuceniem, a potem trafiły do kolekcjonerów – lekarzy zabawek.

Pokazanie zabawek przez pryzmat długowieczności uzmysławia nam, że dawniej zabawki były przekazywane z pokolenia na pokolenie, ponieważ były kosztowne, bardziej je szanowano i przywiązywano większą wagę do ich wartości.

Wystawa ma być w założeniu impulsem do kształtowania współczesnych postaw związanych z ekologią i recyklingiem – inspiracją do międzypokoleniowej, wspólnej zabawy w naprawianie zabawek, dorabianie zgubionych części, a także tworzenie własnych zabawek.

„Klinika zabawek” świetnie wpisuje się w filozofię postwzrostu – lecznica zabawek pokazuje, co i w jaki sposób można naprawić, stając w kontrze do współczesnego trendu zastępowania rzeczy zepsutych nowymi, bez podejmowania próby ich naprawienia. Projekt jest okazją do dyskusji i refleksji nad etapami życia rzeczy. Metaforą tego myślenia jest sama instytucja muzeum, która powstała po to, by chronić cenne obiekty – ochrona łączy się z konserwacją i naprawą.

Ekspozycja została zaaranżowana w budynku, który jeszcze niedawno pełnił funkcje szpitala, w pokoju bibliotecznym, wyposażonym w oryginalne, drewniane witryny i regały. Jest to wystawa o charakterze site specific, czyli wpisana konceptualnie w zastaną przestrzeń.

Integralną częścią wystawy są warsztaty kreatywne, oprowadzania i spotkania na wystawie z kolekcjonerami i specjalistami z różnych dziedzin.

Zapisy na wystawę przez stronę internetową www.muzeumzabawekrakow.pl
Bilety 15/10 zł (dzieci do 4 lat bezpłatnie), rodzinny (do 4 osób, w tym 1 lub 2 dorosłych i dzieci) 35 zł

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
InfoKraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<