Koncert symfoniczny Filharmonii Krakowskiej pamięci Mieczysława Karłowicza

Muzyka klasyczna

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

To będzie koncert-wspomnienie, przywołanie artysty, który najbardziej obok muzyki ukochał góry – do samego końca: Mieczysław Karłowicz zginął tragicznie 8 lutego 1909 w lawinie śnieżnej u stóp Małego Kościelca.
Artyści Filharmonii Krakowskiej pod batutą Łukasza Borowicza, pierwszego dyrygenta gościnnego instytucji w sezonie 2021/2022, zabrzmią dwie kompozycje Karłowicza, a także dwa dzieła, których inspiracją były jego życie, twórczość i śmierć w górach: Kościelec 1909 Wojciecha Kilara i – po raz pierwszy! – poemat symfoniczny Lawina Rafała Stradomskiego. O tym ostatnim jego twórca mówi tak: „Został napisany w 2020 roku na I Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski im. Mieczysława Karłowicza. Poświęcony jest Karłowiczowi i innym ofiarom lawin. Wykorzystałem w nim autentyczne melodie Podhala: nuty ozwodne, krzesane, zbójnickie i marszowe – Posła baba, Hej, bystro woda, Dyć se Zokopane, Idzie dysc – oraz dwa tematy własne, inspirowane muzyka góralską”.

Mieczysław Karłowicz Smutna opowieść op. 13
Rafał Stradomski Lawina (prawykonanie) 
Mieczysław Karłowicz Rapsodia litewska op. 11
Wojciech Kilar Kościelec 1909

Orkiestra Filharmonii Krakowskiej
Łukasz Borowicz
– dyrygent 

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
InfoKraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<