„Brzydko tną twoje noże”. Spotkanie z Jakubem Kornhauserem

Spotkania i wykłady literackie

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • sobota, 11 grudnia 2021, 17:00

Zapraszamy na spotkanie z autorem książki „Brzydko tną twoje noże” – Jakubem Kornhauserem. Rozmowę poprowadzi Małgorzata Lebda.

Dokonuje się dekonstrukcja świata. Świata, w którym nieustanna potrzeba posiadania zderza się rozbuchaną ofertą sprzedaży. To zamknięte koło: odbiorca uodparnia się na bodźce, więc trzeba nieustannie zwiększać ich intensywność. Powtarzalność komunikatów, ich ogólność, wewnętrzna sprzeczność i – zdaje się – losowość słów, sprawiają wrażenie, jakby były wyrzucane przez bezosobową maszynę (opracowywane przez algorytm?). Poeta dzięki swojej niezawodnej językowej intuicji, w awangardowy sposób mierzy się z zawłaszczoną przez kapitalizm mową, z drugiej strony w tym słowotwórczym nieporządku przekazuje namiastkę satysfakcji.

Sam Jakub Kornhauser pisze o nowym tomiku: „Skuteczne wiersze o odstraszaczu myszy i goldendoodlach! Teraz promocja, do każdego tomu wywiad z Jay-Jayem Okochą za pół ceny, Just Skinny i komplet wskazówek zdrowotnych!”.

Autor m.in. „Drożdżowni”, za którą otrzymał Nagrodę im. Wisławy Szymborskiej i którą Joanna Orska nazwała „niespotykaną w polskiej poezji propozycją, pokazującą po raz kolejny, że książki najciekawsze są wtedy, kiedy autorzy nie wahają się wystawić wymyślonych przez siebie formuł na wysokie ryzyko” czy „Premii górskich najwyższej kategorii”, nagrodzonych na Festiwali Literackim Znaczenia, tworzy teksty zakorzenione w konkretnej przestrzeni, na poły realne i hipnotyczne, przy okazji przypominając czytelnikom o eksperymentach poezji konceptualnej lat 60. i 70. XX wieku.

Jakub Kornhauser – literaturoznawca, doktor nauk humanistycznych, nauczyciel akademicki Uniwersytetu Jagiellońskiego, redaktor, poeta, tłumacz, jeden z wyróżnionych w drugiej edycji Nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Do tego performer, taternik i rowerzysta. Kolekcjonuje mapy. Interesuje się także ptakami – prowadził badania nad populacją dzięcioła zielonego. Twórczość literacką rozpoczął w czasie studiów. Stopień naukowy uzyskał na podstawie wyróżnionej rozprawy na temat poezji europejskiego surrealizmu pt. „Całkowita rewolucja”. Zajmuje się między innymi teorią i historią dwudziestowiecznych ruchów awangardowych, literaturą eksperymentalną i współczesną. Autor tomików poezji „Niebezpieczny paragraf”, „Krwotoki i wiewiórki”, poetyckich proz „Niejasne istnienia”, „Drożdżownia”, „Dziewięć dni w ścianie”, tomików esejów „Wolność” krzepi i „Premie górskie najwyższej kategorii” oraz trzech monografii autorskich. Tłumaczy europejską awangardową literaturę. Poza publikacjami w czasopismach literackich wydano sześć książek przekładów jego autorstwa (dwie we współpracy). Samego Jakuba Kornhausera tłumaczono na francuski i serbski języki.

Rozmowę poprowadzi Małgorzata Lebda – polska poetka, fotograficzka, doktor nauk humanistycznych, laureatka Nagrody Literackiej Gdynia, człowiek wielu pasji – sportowych (systematycznie bierze udział w ultramaratonach), fotograficznych i także naukowych – jej badawcze zainteresowania oscylują wokół relacji literatury ze sztukami wizualnymi. Jednak najbardziej znana Małgorzata jest ze swojej poezji jako autorka tomików poetyckich pt. „Otwarta na 77 stronie”, „Tropy”, „Granica lasu”, „Matecznik”, „Jezik zemlje”, „Sny uckermӓrkerów”.

Spotkanie będzie transmitowane online na profilach Krakowa Miasta Literatury UNESCO, De Revolutionibus. Books&Cafe i Wydawnictwa Warstwy.

Jakub Kornhauser został wyróżniony za tę książkę Nagrodą Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Nagroda KMLU dofinansowuje realizację projektów książkowych odnoszących się w szerokim znaczeniu do literackiego charakteru Krakowa. Organizatorem konkursu jest Gmina Miejska Kraków, a realizatorem KBF, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<