Militaria w POPkulturze. Niepodległe

Inne wydarzenia literackie

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • sobota, 4 grudnia 2021, 12:00
Aż trudno uwierzyć, że już czwarty raz organizujemy dla was „Militaria w POPkulturze”. To wyjątkowe wydarzenie o tematyce zarówno historycznej i militarnej – równocześnie nawiązuje do współczesnej kultury popularnej: książki, filmu, fotografii, gier komputerowych i wielu innych. Cieszymy się, że znowu możemy przekazać wam ogromną dawkę wiedzy w przystępnej formie i zachęcić do dyskusji. W tym roku przyświecać nam będzie hasło: NIEPODLEGŁE.
 
Niepodległość to nie tylko Polska i rok 1918, ale też wiele innych dat, wiele krajów i wiele lat ciężkiej pracy oraz poświęcenia ludzi, którzy robili wszystko, aby poprowadzić swój kraj do trwałej niepodległości. W naszej narodowej świadomości funkcjonują nazwiska takie jak Piłsudski, Dmowski czy Daszyński, często jednak nie zdajemy sobie sprawy z istnienia podobnych postaci w innych zakątkach świata. Czy nie warto zatem dowiedzieć się, jak przebiegała walka o wolność w innych kulturach i społecznościach?
 
Izrael, Angola czy Kambodża przeżywały własną, niejednokrotnie krwawą historię walk o niepodległość. Wieloletnie wojny domowe, konflikty zbrojne z sąsiednimi krajami czy nawet ludobójstwa to tragiczne wydarzenia XX wieku, o których Europa często milczy – właśnie dlatego opowiemy o nich podczas najnowszej edycji naszego festiwalu.
 
Kto już raz uczestniczył w naszym festiwalu, ten wie, że każdy poruszany wątek przestawiamy w formie przystępnej dla wszystkich zainteresowanych. Unikamy ściśle naukowych publikacji, stawiając na energiczne, żywe dyskusje i prelekcje. Podczas tej edycji Paweł Czechowski zastanowi się, „co by było, gdyby”, omawiając alternatywną historię drugiej wojny światowej, Sławomir Zagórski opowie o swojej najnowszej książce o Polakach walczących z bolszewikami, zaś Natalia Pochroń opowie o rewolucji Pol Pota w oczach reporterów wojennych, a to tylko niektóre z atrakcji, jakie zaplanowaliśmy na grudzień.
 
Lubisz historię, interesujesz się wojskowością, a może chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o tym, jak wojnę przedstawia popkultura? To festiwal dla Ciebie! Dlaczego? „Militaria w POPkulturze. Niepodległe” to wydarzenie unikatowe na mapie Krakowa, jak i całego kraju.
 
Program wydarzenia będzie dostępny na stronie biblioteki.

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
InfoKraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
Zapisz się do newslettera
Co zyskujesz?
Co dwa tygodnie wybór najciekawszych wydarzeń kulturalnych w Krakowie
Sign up to our newsletter!
What do you get?
Every two weeks a selection of the most interesting cultural events in Krakow