Cracow Duo: koncert na 20. urodziny zespołu

Muzyka klasyczna

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • sobota, 4 grudnia 2021, 19:00

Muzyka potrafi połączyć na lata. Wiedzą o tym Jan Kalinowski i Marek Szlezer, którzy od 20 lat współtworzą Cracow Duo – jeden z najaktywniejszych zespołów promujących na świecie polską muzykę. Artyści zapraszają do wspólnego świętowania jubileuszu podczas koncertu 4 grudnia w Auli Florianka w Krakowie.

Przyjaciele z czasów dzieciństwa, którzy, jak pisał magazyn „The Strad”, „dysponują wyjątkowo naturalnym darem wzajemnego porozumienia”. Z pewnością wpływa ono nie tylko na umiejętność sprawnej komunikacji bez słów, ale też na dobór repertuaru – artyści z zaangażowaniem promują podczas swoich występów utwory polskich kompozytorów, przywracając na sceny dzieła zapomniane i prawykonując kompozycje współczesnych twórców. Podczas koncertu podsumowującego 20 lat działalności Cracow Duo zabrzmią utwory napisane z myślą o duecie Kalinowski-Szlezer. W programie nie zabraknie tych z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.

Zbigniew Bujarski (1933-2018) KalSzlez na wiolonczelę i fortepian (2010)
Marta Ptaszyńska (1943)The Gates of Light – Quasi una fantasia na wiolonczelę i fortepian (2021) — prawykonanie światowe
Maciej Zieliński (1971) Four dreams and the lullaby na wiolonczelę i fortepian (2020) — prawykonanie światowe
Michał Dobrzyński (1980) Quasi una partita (omaggio a Tansman) (2021) — prawykonanie polskie
Anna Zawadzka-Gołosz (1955) Esej o ziemi i o niebie (2014)
Tomasz Jakub Opałka (1983) The Glitch na wiolonczelę i fortepian (2015)
Marcel Chyrzyński (1971) Farewell na wiolonczelę i fortepian (2013)
Wojciech Widłak (1971) Wszystkie złości moje… na wiolonczelę i fortepian (2013)

Jan Kalinowski — wiolonczela
Marek Szlezer — fortepian

Niejedna z kompozycji Marty Ptaszyńskiej jest dedykowana jubilatom. Tak jest też w przypadku The Gates of Light – Quasi una fantasia, która zabrzmi po raz pierwszy podczas najbliższego koncertu. Czego można się po niej spodziewać? „W przebiegu utworu części nasycone głęboką liryką przeplatają się z fragmentami pełnymi energii, a część finałowa eksponuje przede wszystkim wirtuozerię i błyskotliwość obydwu instrumentów”, komentuje kompozytorka.

Drugim prawykonaniem wieczoru będzie Three Dreams and a Lullaby Macieja Zielińskiego. Kompozytor zaprasza słuchaczy „w podróż pomiędzy jawą a snem”. „Tytułowa »kołysanka« korzysta z bardziej tradycyjnego materiału muzycznego. Rozpoczyna utwór, a potem powraca po każdym ze snów, sprowadzając słuchaczy do świata »realnego«”, komentuje Zieliński. „Utwór miał być prawykonany w Los Angeles, stolicy amerykańskiego przemysłu filmowego, więc zdecydowałem się nawiązać w kompozycji do muzyki filmowej, a także wykorzystać elementy gry aktorskiej”, dodaje.

Jakie cechy ceni w Cracow Duo Anna Zawadzka-Gołosz? Są wśród nich „znakomita technika, wyobraźnia artystyczna i otwartość́ na nową estetykę i nowe techniki kompozytorskie”. Taki też jest jej Esej o ziemi i o niebie. Natomiast Farewell na wiolonczelę i fortepian Marcela Chyrzyńskiego został zainspirowany wierszem japońskiego poety Nakano Shigeharu pt. Wakare (Rozstanie). „W wierszu tym Nakano porusza bardzo ważne dla nas kwestie: miłości, kruchości naszego bytu, cierpienia, śmierci i przemijania. Poruszony tym do głębi postanowiłem napisać utwór, który odda atmosferę tej wyciszonej, bardzo osobistej poezji”, tłumaczy Chyrzyński.

Podczas koncertu 4 grudnia zabrzmi również KalSzlez Zbigniewa Bujarskiego, który już w tytule jednoznacznie sugeruje dedykację. Jak wspominał zmarły przed kilkoma laty kompozytor, „odłożyłem rozpoczętą pracę nad utworem symfonicznym, aby skomponować utwór KalSzlez specjalnie dla tych znakomitych młodych muzyków”. Dzieło Quasi una partita Michała Dobrzyńskiego muzycy Cracow Duo po raz pierwszy wykonali w Mołdawii w listopadzie 2021 roku. „Tytuł jest nawiązaniem do Partity Aleksandra Tansmana, wybitnego polskiego kompozytora zmarłego 35 lat temu, który tę właśnie kompozycję uznawał za jedno ze swoich najważniejszych dzieł w tym gatunku”, wyjaśnia Dobrzyński. Z kolei okrzyknięty przez prestiżowy magazyn „Gramophone” jednym z najważniejszych głosów muzycznych swego pokolenia Tomasz Jakub Opałka napisał dla Cracow Duo The Glitch, jak sam przyznaje, „w szalonych okolicznościach związanych z moim życiem w Los Angeles”. W Auli Florianka zabrzmią też Wszystkie złości moje Wojciecha Widłaka. Kompozytor spieszy z wyjaśnieniem dla bardziej dociekliwych słuchaczy, że „sformułowania »wszystkie« nie należy traktować nazbyt dosłownie”.

Udostępnij

Więcej

  • Organizator: Akademia Muzyczna im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie, Związek Kompozytorów Polskich Oddział w Krakowie
  • www.amuz.krakow.pl
  • amuz.krakow
  • wstęp wolny
Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<