Gra w rasy. Jak kapitalizm dzieli, by rządzić. Przemysław Wielgosz w #opartenafaktach

Spotkania i wykłady literackie

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • czwartek, 2 grudnia 2021, 19:00

Przywykliśmy do interpretacji rasizmu jako zestawu stereotypów i uprzedzeń. Przemysław Wielgosz proponuje znacznie głębszą analizę tego zjawiska, poszukując jego korzeni w długiej historii narodzin i ekspansji kapitalizmu. W fascynującej książce łączy dwie, rzadko rozpatrywane razem perspektywy: lokalną, odnosząca się do pańszczyzny i późniejszego „urasowienia” klasy ludowej w naszej części Europy, oraz globalną, związaną z rozwojem niewolnictwa i „wynalazkiem rasy” w basenie północnego Atlantyku. Poruszając się swobodnie między historią i współczesnością, odwołując się do badań z zakresu filozofii, socjologii i nauk ekonomicznych oraz – co przydaje książce nerwu – do znanych obrazów filmowych, autor pokazuje, jak kapitalizm „dzieli i rządzi”, wytwarzając hierarchie i tożsamościowe przeciwieństwa, oraz jak antagonizuje grupy, które potencjalnie mogłyby mu się wspólnie przeciwstawić. W skali światowej rolę tę odgrywa, zdaniem autora, europocentryzm – w jego rozmaitych odsłonach i przebraniach: kradzieży historii, oświeceniowej filozofii, orientalizmu, kolonializmu i kulturalizmu.

Razem z Krakowskim Biurem Festiwalowym zapraszamy do Pałacu Potockich na ostatnie w tym roku spotkanie z cyklu #opartenafaktach w Pałacu. Widzimy się 2 grudnia o godzinie 19:00. Spotkanie poprowadzi Paulina Małochleb.

Przemysław Wielgosz – dziennikarz, wydawca i kurator. Redaktor naczelny polskiej edycji „Le Monde diplomatique” oraz serii książkowych: Biblioteki „Le Monde diplomatique” i Biblioteki alternatyw ekonomicznych. W wydawnictwie RM jest redaktorem merytorycznym serii Ludowa historia Polski. Publikował m.in. w „Wiadomościach Kulturalnych”, „Trybunie”, „Przekroju”, „Piśmie”, „Guardianie”, „Aspen Review” i „Freitagu”. Jest m.in. autorem książek „Opium globalizacji” (2004) i „Witajcie w cięższych czasach” (2020), redaktorem i współautorem książek „Koniec Europy jaką znamy” (2013), „TTIP – pułapka transatlantycka” (2015), „Dyktatura długu” (2016), „Realny kapitalizm. Wokół teorii kapitału monopolistycznego” (2018), „Pandemia kapitalizmu” (2021), „Ekonomie przyszłości” (2021). Kurator cykli „Ekonomie przyszłości” w Biennale Warszawa, „Ludowa Historia Polski” w Strefie WolnoSłowej oraz „Historie ludzi bez historii” w Teatrze Ósmego Dnia.

dr Paulina Małochleb – krytyczka, badaczka literatury i wykładowczyni. Publikuje w „Polityce”, „Krytyce Politycznej”, „Przekroju”. Laureatka Nagrody Prezesa Rady Ministrów, stypendystka NCK „Młoda Polska”. Autorka książki „Przepisywanie historii” oraz bloga ksiazkinaostro.pl.

Spotykamy się stacjonarnie w Pałacu Potockich przy Rynku Głównym 20 i równolegle w sieci! Wejście przez księgarnię MOCAK Bookstore BUNKIER, w której będziecie mogli zakupić książki autorki.

Jeśli chcecie być na miejscu, pobierzcie bezpłatne wejściówki (tylko 35 miejsc)
https://app.evenea.pl/event/gra-w-rasy/

Zaplanowana jest także transmisja na profilach Non-Fiction. Festiwal reportażu i Kraków Miasto Literatury UNESCO na Facebooku oraz na platformie PLAY KRAKÓW www.playkrakow.com

Dodatkowe informacje:
- prosimy o rozważne zapisy, mamy tylko 35 miejsc: jedna osoba może pobrać maksymalnie 2 wejściówki.
- jeśli masz jakiekolwiek objawy infekcji (np. gorączka, kaszel, osłabienie) – zwolnij miejsce i zostań w domu,
- myj lub dezynfekuj dłonie przed wejściem na wydarzenie,
- pamiętaj o zakrywaniu ust i nosa w pomieszczeniach zamkniętych,
- zachowuj dystans społeczny (min. 1,5 m).

UWAGA! Bardzo Was prosimy – jeśli pobraliście wejściówkę, a wiecie, że nie dacie rady przybyć – napiszcie do nas na fp lub na adres kontakt@re-prezentacje.pl
#opartenafaktach #nadajemyzpałacu

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<