Muzeum Stanisława Wyspiańskiego

Wystawy stałe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • Wydarzenie stałe

Jesień 2021 to w Muzeum Narodowym w Krakowie czas wielkich otwarć: od 3 grudnia 2021 możmy zwiedzić nowe Muzeum Stanisława Wyspiańskiego w dawnym Europeum. Można tu zobaczyć dzieła znane już wcześniej – w nowej odsłonie, ale też prace, które trafiły do krakowskich zbiorów dopiero w ostatnich latach.

W ciągu ostatnich dekad dzieła genialnego artysty Młodej Polski mogliśmy podziwiać w różnych lokalizacjach, w ostatnich latach – na monumentalnej wystawie zorganizowanej w Gmachu Głównym MNK w 110. rocznicę śmierci autora. Tym razem nowa stała wystawa w kameralnych pomieszczeniach dawnego spichlerza przy obecnym placu Sikorskiego zapewnia bardzo intymny kontakt z tą wyjątkową spuścizną. Nie zabrakło oczywiście prac ikonicznych: portretów, pejzaży, szkiców witraży i polichromii, projektów teatralnych kostiumów i scenografii – w obecnej koncepcji są one punktem wyjścia do szerszej opowieści o Stanisławie Wyspiańskim i różnych aspektach jego twórczości, takich jak nowoczesność, narodowość, motywy fantastyczne czy wpływ, jaki jego wizje wywarły na kinematografię. Główna część ekspozycji skupia się na trzech tematach: „Natura” i jej korespondencje z religią (widoczne najmocniej w projektach dla kościoła oo. Franciszkanów), „Historia” obecna szczególnie w witrażach przeznaczonych do katedry na Wawelu oraz skupiony na nawiązaniach do sztuki starożytnej „Antyk” (tu pojawia się witraż Apollo spętany oraz inne projekty dla Towarzystwa Lekarskiego). Ważnym elementem nowego muzeum jest część informacyjna obejmująca m.in. internetowy katalog dzieł artysty, zdigitalizowane utwory literackie, artykuły, pisma, prace inscenizacyjne i listy, a także podręczną bibliotekę badaczy twórczości autora Wesela. W muzeum obejrzymy też wybrane realizacje telewizyjne, rejestracje spektakli teatralnych i ekranizacje dramatów.

Bilety: normalny 28 zł, ulgowy 17 zł, rodzinny 56 zł, wstęp wolny we wtorek

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
InfoKraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<