Pokonkursowa Wystawa Szopek Krakowskich

Wystawy czasowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • poniedziałek, 6 grudnia 2021 - niedziela, 27 lutego 2022

Najważniejszy konkurs piękności w grudniowym Krakowie to oczywiście organizowany już po raz 79. Konkurs Szopek Krakowskich. Skrzące się kolorami laureatki stają do rywalizacji w różnych kategoriach, a na koniec wszystkie dzieła szopkarzy trafiają na wystawę, która – po kilku latach gościny w Celestacie – powróciła do wyremontowanego Pałacu Krzysztofory.

Dorośli krakowianie zapewne pamiętają, że pokonkursowe ekspozycje odbywały się tu przez blisko trzy dekady: w latach 1990–2016… A więc od tej zimy szopki krakowskie znowu na swoim miejscu – w sercu Krakowa! 

Krakowski zwyczaj „chodzenia” z szopką po domach sięga XIX wieku. Jednak po I wojnie światowej zaczął powoli zanikać. By szopkarskie tradycje zachować dla następnych pokoleń, Jerzy Dobrzycki, kierujący magistrackim działem propagandy, w 1937 roku zorganizował pierwszy Konkurs Szopek Krakowskich. Po II wojnie światowej konkursy wznowiono, a ich organizacji podjęło się Muzeum Krakowa, kontynuujące tę tradycję do dziś. Celem konkursu jest zachowanie i rozwijanie szopkarskich tradycji Krakowa, których wykrystalizowany w ciągu kilkudziesięciu lat efekt – szopka krakowska – stał się światowym fenomenem o ustalonej międzynarodowej renomie i popularności. Konkurs ma wielkie znaczenie dla promocji i popularyzacji tego wyjątkowego wytworu tradycji niematerialnego dziedzictwa.

Szopka krakowska jest ewenementem na światową skalę. To smukła, wielopoziomowa, wieżowa, bogato zdobiona budowla, skonstruowana z lekkich, nietrwałych materiałów. Charakteryzuje się nagromadzeniem fantazyjnie przetworzonych i połączonych ze sobą zminiaturyzowanych elementów zabytkowej architektury Krakowa, w których scenerię przeniesiona została scena Bożego Narodzenia.

Wyjątkowość zjawiska podkreśla wpisanie go w 2014 roku na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Ponadto od roku 2018 tradycja wykonywania szopek jest pierwszym wpisem z Polski na Liście reprezentatywnej niematerialnego dziedzictwa ludzkości UNESCO.

Ogłoszenie laureatów 79. edycji konkursu nastąpiło w niedzięlę 5 grudnia 2021 – znamy lauretow!
Jak każe tradycja, konkursowe szopki są pokazywane na wystawie, która w tym roku powróciła po pięciu latach remontu do Pałacu Krzysztofory.

  • godziny zwiedzania wystawy: wt.–nd. 9.00–18.00, ostatnie wejście o godz. 17.30
  • bilety 14/10 zł, grupowy 10/9 zł, rodzinny 28 zł
  • część wystawy została przygotowana dla osób z dysfunkcją wzroku
  • Jasełka w Pałacu Krzysztofory

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
InfoKraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<