Watching America – przegląd filmów amerykańskich na E-Kino Pod Baranami

Festiwale i przeglądy filmowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

Na platformie www.e-kinopodbaranami.pl, rusza przegląd filmowy WATCHING AMERICA, którego celem jest spojrzenie na Stany Zjednoczone z różnych perspektyw. W programie dziesięć pokazów, skupionych na ciekawych zjawiskach amerykańskiej przeszłości i współczesności. Wybranym seansom towarzyszyć będą filmoznawcze prelekcje. Dostęp do pokazów bezpłatny!

WATCHING AMERICA to internetowy przegląd filmowy dotykający szeregu tematów związanych ze Stanami Zjednoczonymi. Prezentowane w jego ramach tytuły ukazują bogactwo amerykańskiej kinematografii, która wcale nie ogranicza się do mitycznego Hollywood. Proponują nowe spojrzenie na tworzone w USA filmy oraz samą Amerykę – kraj pełen różnorodności i kontrastów.

Istotną częścią amerykańskiej popkultury są władające zbiorową wyobraźnią gwiazdy. Otoczone nimbem sławy i podziwu ikony mają ogromny wpływ na społeczeństwo, ale… jak właściwie powstają? Kto je tworzy? Odpowiedzi na te pytania próbują udzielić dokumenty o słynnych artystach-fotografikach: Douglasie Kirklandzie (W obiektywie popkultury) i Annie Leibovitz (Annie Leibovitz: życie w obiektywie), którzy wsławili się zdjęciami amerykańskich ikon. W świecie tańca status gwiazdy zdobył niewątpliwie Merce Cunningham – pochodzący ze stanu Waszyngton taneczny rewolucjonista, którego losy w filmowe ramy ujmuje dokument Cunningham. Choreograf współczesności. W jednym z esejów opublikowanych po śmierci artysty w 2009 roku można było przeczytać, że „przesunął granice choreografii, wyzwalając taniec z ograniczeń opowieści i muzyki”.

Przeglądowi WATCHING AMERICA towarzyszy również refleksja na temat amerykańskich metropolii. O miejskości, przyjaznej człowiekowi architekturze i przemyślanym rozwoju opowiada dokument Marzycielki miast, którego bohaterkami są cztery inspirujące urbanistki: Phyllis Lambert, Blanche Lemco van Ginkel, Cornelia Hahn Oberlander oraz Denise Scott Brown, które wpłynęły również na kształt amerykańskich miast. 

Wśród problemów społecznych współczesnej Ameryki, mało który budzi takie emocje i oburzenie jak zjawisko rasizmu. Powtarzane na demonstracjach hasło "Black Lives Matter" odbiło się szerokim echem w wielu krajach świata i silnie wpłynęło na myślenie o amerykańskim społeczeństwie XXI wieku. Na przemoc, której ofiarami padają czarnoskórzy Amerykanie, zwraca uwagę pełen buntu i oburzenia film Roberto Minerviniego Co zrobisz gdy świat stanie w ogniu? portretujący mieszkańców Nowego Orleanu, którzy po serii zabójstw na tle rasowym w 2017 roku wyszli na ulice by rozpocząć walkę o swoją godność i sprawiedliwość. 

Od ostracyzmu, ukrywania się i marginalizacji do prawnie usankcjonowanych małżeństw, które wcale nie oznaczają końca walki o równe prawa. Przegląd WATCHING AMERICA zwraca uwagę również na sytuację osób LGBT w Stanach Zjednoczonych na przestrzeni lat. W powojennych latach 50. osadzony jest stylowy melodramat Todda Hayesa Carol, w którym swoją miłość muszą ukrywać przed światem bohaterki grane przez Cate Blanchett i Rooney Marę. Współczesność reprezentuje komediodramat Love is strange, w którym Ben (John Lithgow) i George (Alfred Molina) po wielu latach związku nareszcie mogą wziąć ślub. Ceremonia okazuje się jednak początkiem zupełnie nowych problemów.

W programie nie brakuje także tytułów konfrontujących się z amerykańskimi mitami.  Zawadiacka opowieść o delikatnej sztuce zapuszczania nowych korzeni Minari to film którego bohaterowie z całych sił walczą o własny American Dream. Stawiają wszystko na jedną kartę, by osiągnąć upragniony sukces, choć nie zapominają przy tym o swoim pochodzeniu i dziedzictwie. Z wolności jaką oferuje życie w drodze, wśród amerykańskich bezdroży, doskonale zdają sobie sprawę młodzi protagoniści filmu Andrei Arnold American Honey, który przypomina szaloną podróż przez Stany z paczką przyjaciół przy dźwiękach ulubionych płyt. Ikoniczne domki na przedmieściach, z równo przystrzyżonymi trawnikami i białymi płotami kryją niejedną mroczną tajemnicę. Przypomina o tym przejmujący dramat Powrót Bena, będący opowieścią o synu marnotrawnym, który wracając na święta z odwyku zaburza chwiejną równowagę panującą w rodzinnym domu. Film stanowi także punkt wyjścia do refleksji na temat panującej we współczesnej Ameryce epidemii uzależnienia od opioidów.

Wybrane filmy zostaną zaprezentowane z prelekcjami, które wygłoszą m.in. Katarzyna Czajka-Kominarczuk - pisarka i autorka bloga Zwierz Popkulturalny, Sebastian Smoliński - krytyk filmowy, laureat XXI edycji Konkursu im. Krzysztofa Mętraka, Kaja Łuczyńska - edukatorka filmowa związana z Kinem Pod Baranami oraz Bolesław Racięski, filmoznawca i współprowadzący podcast filmowy "Ścieżka dźwiękowa".

DOSTĘP DO FILMÓW - BEZPŁATNY!
Filmy będą dostępne bezpłatnie w dniu pokazu od 19.30 do 23.59. Liczba bezpłatnych dostępów jest ograniczona.  Bezpłatne wypożyczenie filmu odblokuje dostęp na 48h.

PROGRAM: 

poniedziałek, 8 listopada 2021
19.30
CUNNINGHAM. CHOREOGRAF WSPÓŁCZESNOŚCI | CUNNINGHAM
reż. Alla Kovgan, Francja/Niemcy/USA 2019, 93’ (film dokumentalny)

poniedziałek, 15 listopada 2021
19.30
W OBIEKTYWIE POPKULTURY | THAT CLICK
reż. Luca Severi, USA 2019, 90’ (film dokumentalny)

sobota, 20 listopada 2021
19.30
CAROL | CAROL
reż. Todd Haynes, USA/Wielka Brytania 2015, 118’
Wprowadzenie: Katarzyna Czajka-Kominarczuk

poniedziałek, 22 listopada 2021
19.30
POWRÓT BENA | BEN IS BACK
reż. Peter Hedges, USA 2018, 103’
Wprowadzenie: Kaja Łuczyńska

poniedziałek, 29 listopada 2021
19.30
LOVE IS STRANGE | LOVE IS STRANGE
reż. Ira Sachs, Francja/USA 2014, 98’
Wprowadzenie: Sebastian Smoliński

poniedziałek, 6 grudnia 2021
19.30
MINARI | MINARI
reż. Lee Isaac Chung, USA 2020, 115’

sobota, 11 grudnia 2021
19.30
MARZYCIELKI MIAST | RÊVEUSES DE VILLES
reż. Joseph Hillel, Kanada 2020, 81’ (film dokumentalny)

poniedziałek, 13 grudnia 2021
19.30
AMERICAN HONEY | AMERICAN HONEY
reż. Andrea Arnold, USA/Wielka Brytania 2016, 158’

sobota, 18 grudnia 2021
19.30
ANNIE LEIBOVITZ: ŻYCIE W OBIEKTYWIE | ANNIE LEIBOVITZ: LIFE THROUGH A LENS
reż. Barbara Leibovitz, USA 2006, 90’ (film dokumentalny)
Wprowadzenie: Bolesław Racięski

poniedziałek, 20 grudnia 2021
19.30
CO ZROBISZ GDY ŚWIAT STANIE W OGNIU | WHAT YOU GONNA DO WHEN THE WORLD'S ON FIRE?
reż. Roberto Minervini, Francja/USA/Włochy 2018, 123’ (film dokumentalny)

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
InfoKraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
Zapisz się do newslettera
Co zyskujesz?
Co dwa tygodnie wybór najciekawszych wydarzeń kulturalnych w Krakowie
Sign up to our newsletter!
What do you get?
Every two weeks a selection of the most interesting cultural events in Krakow