Krzysztof Skórczewski. Inspiracje

Wystawy czasowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

Instytut Kultury Willa Decjusza zaprasza na wystawę Krzysztofa Skórczewskiego, najwybitniejszego współczesnego polskiego twórcy działającego w technice miedziorytu.

Krzysztof Skórczewski początkowo pracował w technice linorytu, tworzył również cykle  malarskie, jak pastele i akwarele oraz rysunkowe. Jednak najbardziej konsekwentnie, od roku 1976, koncentruje się na jednej technice graficznej – miedziorycie. Na wystawie zgromadzone zostały wyłącznie miedzioryty, gdyż to właśnie rylec i miedziana płyta dały artyście bogaty zasób środków, jak w żadnej innej technice graficznej oraz możliwość najbardziej pełnej wypowiedzi. Także miedzioryt najbardziej odpowiada temperamentowi artystycznemu Krzysztofa Skórczewskiego, jak również jego metaforyczno-fantazyjnym wizjom świata. Miejsca odwiedzane na przestrzeni wielu lat stawały się dla artysty inspiracjami do tworzenia grafik. Zdarzało się, że pomysł na nową pracę powracał po dłuższym czasie od odbytej podróży. Do owych inspiracji architekturą, pejzażami, wędrówkami, a także naturą i poezją nawiązuje tytuł wystawy. Ryciny artysty przedstawiają tematy związanych z konkretnymi miejscami, ale wśród nich znalazły się również wizje nieokreślone – wymyślone „kamienne miasta”, „wiszące ogrody”, weduty, zrodzone bardziej z potrzeby tworzenia ciekawych, zaskakujących form, penetrowania możliwości nowego kształtowania przestrzeni, często z zabawy nieznanym krajobrazem-labiryntem, niż z pragnienia uwiecznienia jakiegoś podróżniczego wspomnienia. Wśród polskich grafików jest najwybitniejszym artystą uprawiającym tzw. czysty miedzioryt. Pracując ponad 40. lat w tej technice stworzył ponad 230 grafik zebranych w różne cykle, m.in.: Wieża Babel, Budowa Arki, Lalki, Ogrody.

„Krzysztof Skórczewski związany jest z Willą Decjusza od wielu lat. W przestrzeni zabytkowego kompleksu dotychczas zrealizowane zostały dwie ekspozycje jego prac. W 2008 roku na wystawie zatytułowanej Natura pokazana została w sposób przekrojowy jego twórczość, natomiast w 2010 roku wystawa pt. Podróż w interesujący sposób opowiadała o procesie powstawania jednego dzieła i możliwościach przekształcania grafiki w nowoczesnych formach interpretacji. Wystawa Inspiracje jest kontynuacją tej współpracy. Prezentacja wybranych miedziorytów pokazuje warsztat i wirtuozerię Krzysztofa Skórczewskiego w operowaniu nieograniczoną skalą szarości, wykorzystaniu różnorodności kreski, linii, punktu, nasycenia obrazu. Wśród pokazanych dzieł znalazły się prace z różnych okresów twórczości autora, zarówno grafiki, jak i płyty miedziorytnicze. Integralnymi elementami ekspozycji są prezentacje multimedialne stanowiące równocześnie współczesną interpretację tradycyjnej techniki graficznej, której początki sięgają XV wieku” – mówi Katarzyna Trojanowska, koordynatorka wystawy Inspiracje z Instytutu Kultury Willa Decjusza.

Miedzioryt jest najstarszą wklęsłą techniką graficzną. W pracach Krzysztofa Skórczewskiego wybrzmiewają minione epoki, a przede wszystkim jest w nich obecna renesansowa harmonia. Do największych mistrzów początkowej epoki miedziorytu zalicza się działających właśnie w okresie Odrodzenia Andreę Mantegnię (Włochy) i Albrechta Dürera (Niemcy). Wystawa „Inspiracje” organizowana jest na terenie zabytkowego kompleksu pałacowo-parkowego Willi Decjusza o wyjątkowo ciekawej historii i architekturze. Willa Decjusza została wzniesiona w renesansie  przez Justusa Ludwika Decjusza, królewskiego sekretarza, jako nieznany wcześniej w Polsce rodzaj budowli - podmiejska willa w ogrodzie. Miejsce to, po blisko 500 latach od powstania zachowało cechy architektury renesansowej: symetrię, harmonię, nawiązania do architektury antycznej czy też loggię arkadową i nadal funkcjonuje jako otwarta dla krakowian i gości, otoczona ogrodem przestrzeń do spotkań.

„Tak jak fraktale wymykają się definicjom geometrycznym, także prace Autora są interpretowane w nowych czasach i przestrzeniach przy użyciu nowych mediów. Maestria wykonania i bogactwo znaczeń w pracach Krzysztofa Skórczewskiego inspirują kolejne pokolenie twórców do realizacji artystycznych w bez porównania większej skali. Projekcje multimedialne, które można podziwiać w czasie wystawy, pozwalają nam wniknąć w proces twórczy, ale także reinterpretują motywy, stanowiące nasze wspólne dziedzictwo.
Ten ostatni wątek – swobodnej i nowoczesnej reinterpretacji, która tak doskonale się sprawdza w odniesieniu do prac Skórczewskiego przyjmujemy w Willi Decjusza jako kolejny punkt wspólny w przyszłości, jako zachętę i wyzwanie kreatywne na kolejne lata pracy w przestrzeni dziedzictwa” – mówi Dominika Kasprowicz, dyrektorka Instytutu Kultury Willa Decjusza.

Wystawa rozpoczyna obchody jubileuszu 75-lecia urodzin artysty, którego twórczość stanowi ogromny wkład w rozwój polskiej kultury i sztuki, a także  wpisuje się w jubileusz 25-lecia odnowienia renesansowego zespołu pałacowo-parkowego Willi Decjusza. Ekspozycja prezentowana jest w Willi Decjusza od 17 października do 21 listopada 2021 roku od poniedziałku do piątku: 10.00–17.00 i w niedziele: 11.00–18.00. Wstęp wolny.
Wernisaż wystawy odbędzie się 24 października 2021 roku o godz. 17.00 w Willi Decjusza w Krakowie przy ul. 28 lipca 1943 17a.

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
InfoKraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.