Paweł Orłowski. BOT RIDERS

Wystawy czasowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • piątek, 22 października 2021, 18:00 - piątek, 19 listopada 2021

Muzeum Krakowa zaprasza na wystawę rzeźb Pawła Orłowskiego BOT RIDERS na placu Szczepańskim oraz na dziedzińcu i w Pasażu Pałacu Krzysztofory.

W erze postczłowieka, w kontekście futurystycznych wizji lemowskich, Paweł Orłowski próbuje oswoić odbiorców z tym, co nadejdzie. Robi to, konstruując kilkumetrowe rzeźby Botów, które mają ambicje „zamieszkać” na naszych osiedlach, w parkach, na lotniskach, a dziś natomiast, na krakowskim placu Szczepańskim i dziedzińcu Pałacu Krzysztofory. Artysta staje się w ten sposób demiurgiem, a jego awatary odbywają podróż z wirtualnej do realnej rzeczywistości, materializując się w postaci zgeometryzowanych, kanciastych biomorficznych rzeźb, botów czy jeźdźców konnych. Oswajanie przyszłości to ważna rola społeczna, niemal terapeutyczna sztuki Orłowskiego.

W dniu otwarcia wystawy artysty, Akademia Sztuk Pięknych zaplanowała na dziedzińcu Pałacu Krzysztofory, w przestrzeni, w której umieszony jest posąg jeźdźca, multimedialne wydarzenie – mapping autorstwa Wojciecha Kapeli, który będzie artystyczną impresją - łącznikiem przeszłości z przyszłością, inspirowaną jedną z krakowskich legend – O jeźdźcach zaklętych w gołębie

Paweł Orłowski (ur. 1975 roku) – artysta rzeźbiarz, dr hab. profesor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.
Poszukiwanie oryginalnego stylu rozpoczął podczas swoich pierwszych międzynarodowych wystaw w Berlinie i Bonn w 1999 roku. Język przekształceń oraz transformacji ciała człowieka finalnie zaowocował odejściem od realistycznych przedstawień i wypracowaniem syntetycznej, skubizowanej formy, stylu rozpoznawalnego dla artysty. Jako jeden z niewielu artystów tworzy swoje projekty w skali kameralnej jak i w formie wielkogabarytowych rzeźb.
Paweł Orłowski jest laureatem nagród i wyróżnień polskich oraz międzynarodowych. Brał udział w ponad 50 projektach artystycznych, wystawach i sympozjach na całym świecie.

Wystawa jest wynikiem współpracy Artysty Pawła Orłowskiego z Akademią Sztuk Pięknych w Krakowie, Muzeum Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz
Muzeum Krakowa. Wystawa wpisuje się w program wydarzenia Open Eyes Art Festival, będącego częścią Open Eyes Economy Summit.

Wernisaż:
22 pażdziernika 2021 (piątek)
18:00 – otwarcie wystawy na placu Szczepańskim – odpakowanie blisko czterometrowej rzeźby oraz aktorskie czytanie tekstów o robotach autorstwa Stanisława Lema
19:00 – druga część wernisażu oraz mapping autorstwa Wojciecha Kapeli na dziedzińcu Pałacu Krzysztofory

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
InfoKraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
Zapisz się do newslettera
Co zyskujesz?
Co dwa tygodnie wybór najciekawszych wydarzeń kulturalnych w Krakowie
Sign up to our newsletter!
What do you get?
Every two weeks a selection of the most interesting cultural events in Krakow