II Festiwal Csángó – Między Morzem Czarnym a Bałtykiem

Festiwale

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • środa, 3 listopada 2021, 18:00

W Polsce jesteśmy świadkami rozkwitającej miłości do tradycyjnej kultury ludowej wśród mieszkańców dużych miast. Inspiracja przyszła z Węgier, gdzie ruch domów tańca (táncház) rozpoczął się ponad pół wieku temu. Celem Festiwalu jest kontynuowanie budowania relacji, przyjaźni pomiędzy sympatykami tradycyjnych kultur wielu narodów, dzięki wspólnemu doświadczeniu jej wspaniałości, zabawy, odpoczynku. Naszym marzeniem jest także wciąganie nowych osób do tego kręgu, do tej atmosfery, aby także mogli odczuwać pozytywne emocje, które my doświadczamy będąc już zanurzeni w pięknie tradycyjnej kultury ­– opowiadają artyści z zespołu Szépszerével. 

Na program Festiwalu w każdym dniu składają się z 2-godzinne warsztaty tańców Csángó z artystami z Szépszerével, a następnie potańcówki z węgierską, polską i ukraińską muzyką.

Zespół Szépszerével gra tradycyjną, bardzo żywiołową, często transową muzykę ludową, wywodzącą się od Czangów zamieszkujących Mołdawię i Gimesz (Gyimes), regionów, które leżą po obu stronach Karpat Wschodnich, na terenie obecnej Rumunii, a kiedyś Królestwa Węgierskiego. Członkowie zespołu mieszkają w Budapeszcie, ale poznali muzykę i ludowe zwyczaje dzięki własnemu doświadczeniu, są bowiem uczniami wiejskich muzykantów, głównie z Siedmiogrodu. Gyulai Farkas i Sámsondi Gergely grają na skrzypcach, kobozie (rodzaj lutni), fletach i wymieniają między sobą instrumenty. Przyznają, że bardzo lubią najstarsze formy muzyki ludowej. Chętnie uczą publiczność tańców (Czangowie mają ich ponad 30!), a atutem może być fakt, że większość to tańce w kręgu, zatem nie trzeba mieć partnera lub partnerki, a kroki są zazwyczaj proste, choć tempa bywają bardzo szybkie. Od paru lat chętnie odwiedzają Polskę i dzięki tej regularnej aktywności organizujemy wspólnie już drugą edycję Festiwalu – tłumaczy Joanna Mieszkowicz, organizatorka Festiwalu.

W Krakowie zagra Kapela Ozimkiewicza powstała 3 stycznia 2020, podczas potańcówki w Ambasadzie Muzyki Tradycyjnej w Warszawie. Nazwa zespołu wzięła się od Jana Ozimkowicza – siedemnastowiecznego jarosławskiego złotnika i tłumacza języka perskiego. Członkowie kapeli pochodzą z Przemyśla (Konrad Ozimek - skrzypce) i Jarosławia (Paweł Iwan – cymbały, wokal, Anna Iwan – basy, wokal), skupiają się na muzyce, śpiewie, tańcu i alkoholu z ich rodzinnych stron, przede wszystkim od Władysława Piroga i Wojciecha Pilcha ze Słonnego. Organizują między innymi klub festiwalowy z tańcami tradycyjnymi w czasie festiwalu Pieśń Naszych Korzeni w Jarosławiu, a dawniej też festiwal Galicja Gnojnica. Wydarzenie odbędzie się w klubie Strefa, głównej przestrzeni koncertowej i warsztatowej Stowarzyszenia ROZSTAJE: u Zbiegu Kultur i Tradycji. Założyciele – Joanna i Jan Słowińscy są inicjatorami krakowskiego Domu Tańca (1997r.), nieprzerwanie od dwudziestu czterech lat organizują festiwal EtnoKraków/Rozstaje w Krakowie.

3.11 Kraków, Klub Strefa, ul. Św. Tomasza 31

18:00-20:00 warsztaty taneczne

20:00-24-00 potańcówka

Udostępnij

Więcej

Miejsce wydarzenia

Kraków Travel
Kids in Kraków
InfoKraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
Zapisz się do newslettera
Co zyskujesz?
Co dwa tygodnie wybór najciekawszych wydarzeń kulturalnych w Krakowie
Sign up to our newsletter!
What do you get?
Every two weeks a selection of the most interesting cultural events in Krakow