Kinematograf w Pałacu Potockich: Spis cudzołożnic

Pokazy filmowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • wtorek, 19 października 2021, 21:30

Krakowskie Biuro Festiwalowe we współpracy z Kinem Pod Baranami zaprasza na kolejny pokaz z cyklu Kinematograf w Pałacu Potockich.

19 października o godz. 21.30 w zabytkowych wnętrzach Pałacu odbędzie się piąty pokaz cyklu - projekcja wyreżyserowanej przez Jerzego Stuhra komedii "Spis cudzołożnic", zrealizowanej na podstawie powieści Jerzego Pilcha.

W "Spisie cudzołożnic" Jerzy Stuhr występuje w potrójnej roli: reżysera, scenarzysty i odtwórcy postaci Gustawa - polonisty z Uniwersytetu Jagiellońskiego, który zostaje poproszony o oprowadzenie po Krakowie zagranicznego gościa. Wycieczka staje się dla głównego bohatera punktem wyjścia do rozważań na temat własnej przeszłości. "Spis cudzołożnic" to nostalgiczny, osobisty i groteskowy portret polskiego inteligenta lat dziewięćdziesiątych.

 Film zostanie poprzedzony krótkim popularyzatorskim wprowadzeniem, które wygłosi Anna Taszycka – filmoznawczyni, doktor nauk humanistycznych, publicystka. Zajmuje się sztuką współczesną, edukacją audiowizualną i badaniami nad kulturową różnicą płci. Publikuje w czasopismach (m.in. Kwartalniku Filmowym, Kulturze Popularnej, Ha!arcie, MOCAK Forum), jej teksty ukazały się też w antologiach (m.in. Ciało i seksualność w kinie polskim, Encyklopedia kina, Encyklopedia gender).

O FILMIE:
SPIS CUDZOŁOŻNIC
reż. Jerzy Stuhr, Polska 1995, 64’

FPFF w Gdyni 1994: Nagroda Specjalna Jury, Nagroda za rolę kobiecą (Stanisława Celińska), Nagroda za dialogi, Nagroda Stowarzyszenia Kobiet Filmu i Telewizji

Groteskowa, intelektualno-obyczajowa komedia oparta na prozie Jerzego Pilcha, zrealizowana przez Jerzego Stuhra. Przewrotny portret polskiego inteligenta lat dziewięćdziesiątych, który stara się zapewnić gościowi z zagranicy pełen doznań i wrażeń wieczór w Krakowie.Gustaw (Jerzy Stuhr) pracuje naukowo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jest polonistą. Pewnego razu otrzymuje od dziekana zadanie oprowadzenia po mieście szwedzkiego humanisty. Ku zdziwieniu Gustawa, przybysza nie interesują miejscowe zabytki. Chętnie natomiast zabawiłby się w damskim towarzystwie. Bohater postanawia za wszelką cenę spełnić życzenie Szweda.

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
InfoKraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.