Patronaty KMLU: „Furtka przy dozorcy” – spotkanie z Waldemarem Bawołkiem

Spotkania i wykłady literackie

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • piątek, 15 października 2021, 18:00
Wspólnie z wydawnictwem Nisza zapraszamy na spotkanie z Waldemarem Bawołkiem wokół jego najnowszej książki „Furtka przy dozorcy”.
 
Prowadzenie: Anna Marchewka
 
„Furtkę przy dozorcy” (wydawnictwo Nisza) trudno nazwać powieścią. Jest to raczej „czyn literacki”, dodajmy: najwyższej jakości. Utwór powstał dobrych parę lat temu, gdy pisarz pracował na krakowskich Azorach jako robotnik przy remoncie bloku i – w co trudno dziś uwierzyć – nie miał nadziei na znalezienie wydawcy. Część pierwsza to skrzętne, ale też nader fantazyjne opisy kilkudziesięciu mieszkań. W części drugiej do głosu dochodzą sami robotnicy, opisani z behawioralną bezwzględnością, ale i nie bez sympatii, która kończy się w części trzeciej, gdy sam narrator zostaje brygadzistą, staje na czele grupy, ale prze to niejako się od niej odłącza. Bawołek po raz kolejny udowadnia, że jest teraz najwyborniejszym polskim stylistą, a utwór ten zaskakuje aktualnością, nieustannym wsadzaniem dociekliwego palca we wciąż niezasklepione narodowe rany.
 
Waldemar Bawołek (ur. 1962) – polski prozaik. Uczęszczał do trzech liceów ogólnokształcących. Absolwent Pomaturalnego Studium Medycznego nr 2 w Krakowie. Pracował jako instruktor higieny w Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Tarnowie, jako samodzielny referent zaopatrzenia w Zakładach Azotowych w Tarnowie i kierownik piekarni w Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” w Gromniku, a także jako robotnik gospodarczy Urzędu Gminy Ciężkowice i magazynier w Hurtowni Alkoholi „Magra”. Laureat konkursu „Nowego Nurtu” i Wydawnictwa Kurpisz oraz Ogólnopolskiego Konkursu Wydawnictwa Zielona Sowa. Trzykrotnie nominowany do Nagrody Literackiej Gdyni. Laureat 16. edycji Nagrody Literackiej Gdynia (2021) w kategorii proza za „Pomarłych", którzy przynieśli mu także nominację do nagrody literackiej Nike (2021).
 
Książka opublikowana nakładem Wydawnictwa Nisza pod patronatem Krakowa Miasta Literatury UNESCO.
 
Projekt zrealizowany przy wsparciu finansowym Nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO realizowanej przez KBF ze środków Gminy Miejskiej Kraków.
 
Bezpłatne wejściówki dostępne będą na stronie: www.kbfbilety.krakow.pl

 

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
InfoKraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.