Sztuka do rzeczy – design w Krakowie

Festiwale sztuk wizualnych

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • piątek, 1 października 2021 - wtorek, 30 listopada 2021

Tej jesieni już po raz czwarty pod hasłem Sztuka do rzeczy połączą się związane z szeroko rozumianym dizajnem krakowskie inicjatywy proponowane przez lokalnych artystów, projektantów, fundacje i stowarzyszenia, galerie i pracownie, rzemieślników i producentów. Łączy je niebanalne podejście do otaczającej nas rzeczywistości. Po raz kolejny okaże się, że każda właściwie dziedzina życia może okazać się twórczym wyzwaniem. I tak na przykład na wystawie Camouflage w UFO Art Gallery zbadamy związki między modą a sztuką, lekcje gotyckiej kaligrafii w Dydo Galerii Plakatu zwrócą uwagę na zyskującą coraz większą popularność sztukę pięknego pisania, a warsztaty zorganizowane przez Izbę Gospodarczą RH plus Z modą na ty zaprezentują najnowsze trendy… kulinarne.

„Tegoroczna odsłona projektu Sztuka do rzeczy – design w Krakowie ma do spełnienia kilka celów. Z jednej strony pokazuje trendy w różnych dziedzinach naszego życia związane ze sztuką, rzemiosłem, projektowaniem czy po prostu dobrym smakiem; z drugiej – realizuje misję edukacyjną w serii warsztatów i spotkań adresowanych do różnych grup wiekowych. Nieustannie też mierzy się z zadaniem, jakie postawiliśmy przed projektem już kilka lat temu: ma pokazać krakowską kreatywność poprzez jej różnorodne formy, które zawdzięczamy całej rzeszy ludzi, mniejszym czy większym firmom oraz instytucjom. Zebranie ich oferty pod wspólną nazwą Sztuka do rzeczy – design w Krakowie to szansa na lepszą promocję i wyraz naszego przekonania o wartości tych działań oraz ich ważnej roli w kulturalnym pejzażu Krakowa” – mówi Katarzyna Olesiak, dyrektorka koordynującego projekt Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa.

Organizowane w tym roku wydarzenia udowodnią, że moda – ściśle związana ze sztuką projektowania – niejedno ma imię, a dawne gusty wracają często w nowych odsłonach. Przekrój tematów jest naprawdę szeroki. Aktualne podejście do folkloru, moda od czasów PRL do dziś (zajrzymy m.in. do szaf dawnych i dzisiejszych celebrytów) czy odwołania do ikon polskiego wzornictwa znajdujące odbicie w popularnym stylu vintage – to zaledwie kilka przykładów z bogatego wachlarza propozycji. Odniesienia do sztuki użytkowej lat 60. czy 70. XX wieku napotkamy w tegorocznym programie bardzo często, m.in. na spotkaniach w Krakowskiej Hucie Szkła. To tam powstawały słynne nie tylko w Polsce szkła artystyczne, a jednym z czołowych projektantów był prowadzący od lat własną galerię Marian Gołogórski. Podczas spotkania artysty z publicznością współcześni hutnicy odtworzą jeden z jego projektów z lat. 70.

W programie nie mogło oczywiście zabraknąć targów (Targi Vintage i Retro Kogel Mogel oraz Nówka Sztuka), spotkań z osobowościami świata mody w ramach Zaprojektowanych – Krakowskich Spotkań z Dizajnem w Krakowskich Szkołach Artystycznych czy pokazów Strefy Debiutów w Forum Designu.

Kreatywność to domena artystów, ale przecież rodzimy się z nią wszyscy i warto ten dar pielęgnować. Dlatego spora część programu Sztuki do rzeczy adresowana jest do najmłodszych, którzy na warsztatach mogą rozwijać talenty i zainteresowania, a także zdobywać wiedzę na temat architektury, powstawania książkowych ilustracji czy sztuki tworzenia ubiorów.

Wykłady, warsztaty, wystawy, spacery… Pełen przegląd kilkudziesięciu wydarzeń (część z nich odbędzie się online) można śledzić na Facebooku.

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
InfoKraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
Zapisz się do newslettera
Co zyskujesz?
Co dwa tygodnie wybór najciekawszych wydarzeń kulturalnych w Krakowie
Sign up to our newsletter!
What do you get?
Every two weeks a selection of the most interesting cultural events in Krakow