Małopolski BiblioLAB 2021

Inne wydarzenia literackie

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • wtorek, 12 października 2021 - środa, 13 października 2021
Tegoroczne BiblioLABy przebiegają pod hasłem „Równowaga w rzeczywistości hybrydowej”. Zjazd małopolski odbędzie się w tym roku w trzech lokalizacjach. 12 października w WBP w Krakowie, (ul. Rajska 1) i PBW w Krakowie, (al. F. Focha 39) oraz 13 października w MBP Gorlice.
Do udziału zapraszamy osoby pracujące we wszystkich typach bibliotek – publicznych, akademickich, pedagogicznych, szkolnych – w województwie małopolskim. Uczestnictwo w wydarzeniu jest całkowicie darmowe. O zakwalifikowaniu się na warsztaty decyduje kolejność zgłoszeń.
 
Rejestracja rozpocznie się 27 września o godz. 11.00. Uczestnicy mogą wybrać jeden z warsztatów, w którym chcą wziąć udział – należy zaznaczyć swój wybór w formularzu rejestracyjnym.
 
UWAGA! Ze względów bezpieczeństwa prosimy o przestrzeganie zasad reżimu sanitarnego (maseczki, dezynfekcja rąk itd.). Nie możemy też zaproponować cateringu, dlatego prosimy o zabranie ze sobą własnej wody i ewentualnie przekąsek.
 
PROGRAM ZJAZDU:
 
2 października
 
godz. 10.00–12.00
„Co się da, a co nie na Zoomie. Jakie sieciowanie zaplanować?”
Maria Jakóbczyk
WBP w Krakowie, ul. Rajska 1
 
godz. 14.00–16.00
„Copywriting w służbie bibliotekarzom”
Oliwia Bonarek
PBW w Krakowie, al. F. Focha 39
 
13 października
 
godz. 10.00–15.00
„Twoja maska tlenowa – czyli jak zadbać o własny dobrostan”
Agnieszka Barszcz
MBP Gorlice
 
OPISY WARSZTATÓW:
 
Co się da, a co nie na Zoomie. Jakie sieciowanie wybrać?
Warsztat, na którym odpowiemy sobie na pytanie: jeśli pracuję w zespole, to lepiej robić to zdalnie, czy realnie? Od razu zdradzamy konkluzję i odpowiadamy magicznym wyrażeniem: „to zależy” – ale puenta to jedno, wato wiedzieć dlaczego „to zależy”. Na podstawie doświadczeń uczestnictwa w różnego rodzaju grupach roboczych, z garścią wiedzy o mechanizmach psychologicznych i społecznych, doprawionych technologicznymi trendami – każdy z uczestników będzie wiedział, że „to zależy” oznacza świadome dopasowanie okoliczności i narzędzi do konkretnej grupy, z którą się współpracuje.
 
Prowadząca: Marysia Jakóbczyk-Rams – Jestem kulturoznawczynią, od 15 lat pracuję w WBP w Krakowie (ale nie w Maku – taki, he, he, biblioteczny, zupełnie oryginalny insider’s joke mi się wymyślił). Pracuję w tym dziale WBP, który ma zbyt długą nazwę, żeby wyrobić się z wymówieniem jej przed najbliższym terminem do dentysty na NFZ, ale z grubsza to odpowiada za szkolenia i współpracę z bibliotekami publicznymi w regionie. Od ponad dekady prowadzę szkolenia z tematów pomiędzy softłerowym czary-mary, czyli wykorzystaniem aplikacji w pracy i marnowaniem wolnego czasu, a psychologiczno-socjologicznymi rozkminami społecznościówek. Jestem niewolnicą zdań wielokrotnie złożonych, co oczywiście nie umknęło waszej uwadze, ale jeśli jednak nienachalnie to odbieracie, to albo już w przedszkolu czytywaliście Hegla i nie robi to na was wrażenia, albo nie wiem już co z wami nie tak.
 
Copywriting w służbie bibliotekarzom – czyli jak za pomocą tekstu kupić Czytelnika
Czy masz czasem wrażenie, że nikt nie czyta informacji, które publikujesz na stronie www Twojej Biblioteki? Wyobraźmy sobie taką sytuację: przychodzi do Ciebie dwudziesty z rzędu Czytelnik z tym samym pytaniem o coś, co mógłby bez problemu przeczytać na stronie głównej. Albo inaczej – mimo opublikowania obszernej zapowiedzi nikt nie wie o zbliżającym się, naprawdę ciekawym wydarzeniu… Och, dobrze znam to uczucie. Byłam tam. Tak jak Ty wiedziałam, że w tych szczególnych czasach pisanie do Internetu jest niezwykle ważne i… tak samo, jak Ty, nie wiedziałam, co zrobić, by moje notatki faktycznie były czytane.
Sieć jest przeładowana informacjami. Aby Twój Czytelnik chciał przyswoić treści ze strony internetowej, tekst musi być dla niego atrakcyjny. Powinien odwoływać się do jego potrzeb, być napisany zrozumiałym językiem i zredagowany w prosty, czytelny sposób. Jeśli nie spełnisz tych warunków, stracisz odbiorcę w kilka sekund, a nawet najbardziej wypieszczony tekst będzie samotnie wisiał na serwerze.
Na tym dwugodzinnym spotkaniu nie nauczę Cię, jak zostać pełnoprawnym copywriterem. Zdradzę jednak podstawy projektowania treści, które na pewno przydadzą Ci się w pracy. Dzięki nim Twoje teksty staną się trochę bardziej soczyste… A jeśli po warsztatach będziesz chciał dowiedzieć się więcej, chętnie powiem, z jakich źródeł warto skorzystać.
Wszystko jasne? No to ruszamy do akcji!
 
Prowadząca: Oliwia Bonarek – częściowo krakuska, częściowo góralka, w stu procentach Małopolanka. Z wykształcenia bibliotekarka, przez 7 szczęśliwych lat z pełnym zaangażowaniem spełniała się zawodowo w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie. W pewnym momencie postanowiła jednak pójść własną drogą i wkroczyła w branżę projektowania tekstów. Obecnie działa jako copywriterka i z sukcesami prowadzi firmę. Lubi żonglować słowami, ale liczby to dla niej czarna magia – na szczęście na tym świecie są jeszcze księgowe…
W życiu prywatnym ceni sobie możliwość realizowania pasji – co tydzień nowej. Lubi rozrywki ekstremalne, na których można krzyczeć, grzybobranie i leżenie na kanapie :) A długie, wypełnione pisaniną wieczory umila jej trzech wiernych towarzyszy: pies, mąż i ten cichy głos w głowie mówiący, żeby w końcu poszła spać.
 
Twoja maska tlenowa – czyli jak zadbać o własny dobrostan
W ramach warsztatu poruszane są zagadnienia – przebodźcowania, higieny życia zwłaszcza w czasach ekspansji cyfrowej, work-life-balansu oraz życia w zgodzie z wartościami – jako niezbędnych czynników o które trzeba zadbać, by wieść życie spełnione i szczęśliwe
 
Prowadząca: Agnieszka Barszcz – certyfikowany coach Gallupa (jedyna w Polsce z certyfikacja po niemiecku), Strengths Community coach, life & edu coach ICI (ponad 250 godz. indywidualnych sesji coachingu). Skupienie na mocnych stronach ludzi towarzyszy mi od zawsze – kilkanaście lat realizowałam tę misję w roli edukatora, nauczyciela i trenera języka niemieckiego. Od kilku lat skupiam się na działalności coachingowej – pomagam osobom i zespołom osiągnąć maksymalną produktywność dzięki zrozumieniu i wykorzystaniu w pracy ich mocnych stron. Jestem pasjonatką rozwoju osobistego i projektantką osobistej doskonałości, przy zachowaniu dobrostanu i work-life-balansu.
 
Małopolski BiblioLAB jest częścią projektu „BiblioLABy 2021 – równowaga w rzeczywistości hybrydowej”, który potrwa od 11 do 15 października 2021. Oprócz warsztatów stacjonarnych realizowanych w siedmiu województwach, odbęda się dwa wspólne wydarzenia online, niewymagające wcześniejszej rejestracji:
 
11 października wykład otwierający projekt „Biblioteka w rzeczywistości VUCA”, który poprowadzi Bartosz Sobotka
15 października debata podsumowująca projekt z udziałem pracowników bibliotek z Wielkiej Brytanii i Kanady.

Organizatorem BiblioLABów 2021 jest stowarzyszenie LABiB.

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<