Bohaterom walki z pandemią

Muzyka klasyczna

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • niedziela, 26 września 2021, 19:00

Ten specjalny koncert jest serdecznym hołdem dla wszystkich pracowników służby zdrowia za ich ogromne zaangażowanie w walkę z epidemią.

Orkiestra Medyków działająca przy 250-letnim Uniwersytecie Semmelweisa (Budapeszt) powstała czternaście lat temu, a jej dyrektorem artystycznym i dyrygentem od 2009 roku jest Gergely Dubóczky. Członkami są przede wszystkim studenci uniwersytetu medycznego w Budapeszcie oraz kilku innych uczelni węgierskich. Orkiestra Medyków systematycznie występuje na uroczystościach uniwersyteckich, odnosiła także sukcesy między innymi w Bayreuth, Szwajcarii i w Akademii Muzycznej im. Ferenca Liszta w Budapeszcie. Podczas tego uroczystego koncertu na specjalną uwagę zasługuje fakt, że wezmą w nim udział również słuchacze zagranicznych instytucji partnerskich Uniwersytetu Semmelweisa. Międzynarodowa Orkiestra Medyków zagra swój koncert jubileuszowy w czterech krajach.

Ludwig van Beethoven Uwertura „Król Stefan”
Gustav Mahler I Symfonia D-dur „Tytan”

Międzynarodowa Orkiestra Medyków Uniwersytetu Semmelweisa w Budapeszcie
Gergely Dubóczky – dyrygent

Gergely Dubóczky jest jedynym węgierskim dyrygentem po trzydziestce, który pracował z Zoltánem Kocsisem, Ivánem Fischerem i Ádámem Fischerem. Obok tradycyjnego repertuaru jest zapalonym wielbicielem muzyki barokowej i współczesnej, a jego nazwisko kojarzy się z prawykonaniami wielu nowych utworów. Zaraz po ukończeniu studiów pracował dwa lata jako asystent dyrygenta Węgierskiej Filharmonii Narodowej Zoltána Kocsisa.
W 2013 roku założył zespół Budapest Sound Collective, z którym tworzy produkcje współczesne i łączące rózne rodzaje sztuk (Gesamtkunstwerk), m.in. Siedem ostatnich słów Haydna z Péterem Esterházym i malarzem Istvánem Nádlerem oraz cykl Elementy wystawiany na Festiwalu Sztuki Współczesnej CAFE w Budapeszcie. Regularnie współpracuje z Budapeszteńską Orkiestrą Festiwalową (Budapest Festival Orchestra) zarówno jako asystent, jak i dyrygent. W listopadzie 2016 roku dyrygował orkiestrą Akademii Muzycznej im. Franciszka Liszta jako pierwszy dyrygent w serii Rising Star Ivána Fischera. Inni dyrygenci, którym asystował, to Jaap van Zweden, Marek Janowski, Jukka-Pekka Saraste i Robin Ticciati. Podczas Budapest Wagner Days w 2015 i 2016 roku pracował u boku Ádáma Fischera jako asystent dyrygenta przy wystawieniu oper Pierścień Nibelunga, Śpiewacy norymberscy oraz Latający Holender. W 2016 roku zdobył pierwszą nagrodę na Atlantic Coast Conducting Competition w Portugalii, a latem 2017 roku został zaproszony do udziału w Gstaad Menuhin Festival jako dyrygent w Akademii Dyrygenckiej. Od 1 stycznia 2018 roku jest głównym dyrygentem Orkiestry Symfonicznej Alba Regia.

Udostępnij

Więcej

  • wstęp wolny, obowiązują bezpłatne karty wstępu, potwierdzenie przybycia na adres: AStruba@mfa.gov.hu
    Po uzyskaniu potwierdzenia rezerwacji karty wstępu można odebrać w kasie Teatr im. J. Słowackiego codziennie w godz. 10.00–14.00 oraz 14.30–19.00 oraz w dniu koncertu na dwie godziny przed rozpoczęciem. Liczba miejsc ograniczona.
Kraków Travel
Kids in Kraków
InfoKraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.