Musica – ars amanda: Muzyczny wehikuł czasu

Muzyka klasyczna

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

Chcecie ruszyć na wyprawę? Nie w góry, nad jeziora czy nad morze, ale w wielką podróż w dzieje muzyki? W tym sezonie cykl Musica – ars amanda zaprasza do Muzycznego wehikułu czasu! Koncerty w kameralnej obsadzie przenosić będą słuchaczy w różne epoki, aby pokazać, jak w minionych czasach wyglądały spotkania muzyczne, które dziś określilibyśmy mianem koncertów „muzyki rozrywkowej”.

Do tej pory koncerty z cyklu Musica – ars amanda prezentowały głównie repertuar symfoniczny, jednak obecna sytuacja epidemiologiczna skłoniła już w ubiegłym sezonie organizatorów do przewertowania teki z partyturami także na nieco mniejsze zespoły. Z wielką radością i przyjemnością prezentują wyniki tych poszukiwań. Utwory, które usłyszymy, nieczęsto można znaleźć w programach filharmonii, tym bardziej warto posłuchać, co przyniesie Muzyczny wehikuł czasu!

Filharmonia Krakowska zaprasza na edukacyjny cykl koncertów symfonicznych Musica – ars amanda, na których mile widziana będzie nie tylko młodzież szkół ponadpodstawowych, ale też starsi melomani, którzy poprzez słuchanie prelekcji i zapoznawanie się z wydawnictwami i felietonami na stronie internetowej Filharmonii Krakowskiej pragną poszerzyć swą dotychczasową wiedzę muzyczną

7 października 2021, 18.00
Mistrz w pałacu
Instrumentaliści Filharmonii Krakowskiej
Maria Klich – lira korbowa, śpiew
Ewa Jarguz – klawesyn, szpinet
Maciej Jabłoński – prelekcja
Arcangelo Corelli Concerto grosso D-dur op. 6 nr 4 "Bransle de chevaux"
Cesare Negri Bizzaria d’amore

Claudio Monteverdi Damigella tutta bella... Si dolce e’l tormento
Claudio Monteverdi L’Orfeo (prolog z opery)
Arcangelo Corelli Concerto grosso C-dur op. 6 nr 10

18 listopada 2021, 18.00
Muzyka przy świecach
Instrumentaliści Filharmonii Krakowskiej
Paweł Nyklewicz – obój
Georg Philipp Telemann Suita G-dur „Don Kichot” na orkiestrę TWV 55:G10
Jean-Baptiste Lully Armida (suita z opery)

9 grudnia 2021, 18.00
Róża w środku zimy
Chór Filharmonii Krakowskiej
Piotr Piwko – dyrygent
Michał Białko – organy
Róża w środku zimy to opowieść o tym, co wydarzyło się ponad dwa tysiące lat temu, a czego rokrocznie oczekujemy, aby przeżyć to ponownie. W środku zimy rodzi się Chrystus – Zbawiciel świata, Emmanuel. Już sam ów czas oczekiwania stawał się dla kompozytorów wszystkich epok czasem inspiracji twórczej - dlatego tyle jest znakomitych, bo i też mistycznych w wyrazie
i przekazie, dzieł muzycznych stworzonych na czas Adwentu.
Podczas koncertu wraz z Chórem Filharmonii Krakowskiej będziemy mogli zbliżyć się i subtelnie dotknąć adwentowego misterium, zakosztowując też i jego promiennej radości poprzez spotkanie z dziełami takich twórców, jak Praetorius, Sandström, Lauridsen, Brahms czy Chilcott. Pojawi się też zapach świąt – za sprawą pieśni bożonarodzeniowych różnych narodów.
Piotr Piwko

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
InfoKraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.