XX Podgórskie Dni Otwartych Drzwi 2021

Festiwale

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • piątek, 24 września 2021 - niedziela, 26 września 2021

Tradycyjnie w ostatni weekend września Stowarzyszenie PODGORZE.PL zaprasza na Podgórskie Dni Otwartych Drzwi. To już dwudziesta edycja tego wydarzenia. W dniach 24–26 września czeka nas ponad 50 wydarzeń, w tym 20 tematycznych spacerów. Zapraszamy na inaugurację XX Podgórskie Dni Otwartych Drzwi, w piątek, 24 września o godz. 17.30 na dziedzińcu Muzeum Podgórza. Stamtąd wyruszymy na spacer tropem smaków i zapachów Podgórskiej historii, które doprowadzą nas do prawdziwego skarbca smaków dziedzictwa, a mianowicie na podwórko Zespołu Szkół Gastronomicznych nr 2 im. Odona Bujwida. Tam będziemy ucztować i świętować jubileusz Podgórskich Dni Otwartych Drzwi. Spacer poprowadzi zespół Muzeum Podgórza oraz Stowarzyszenie PODGORZE.PL

Jak smakuje Podgórze? Słyszymy od razu dziesiątki odpowiedzi – bo każdemu inaczej. W czasie tegorocznych XX już Podgórskich Dni Otwartych Drzwi smakami karmić będziemy i ciało, i duszę, bo jak inaczej poznać smaki dziedzictwa. Podgórze jest czekoladowe, słone, pachnie chlebem, od czasu do czasu kawą, także zbożową, w niektórych zakamarkach czujemy też ostrą woń wódki Krakus. Zdecydowanie smakuje wodą siarczanową z Uzdrowiska Mateczny-Zdrój, niektórym zaś pozostaje w pamięci smak „buzera” albo papryki od „Bułgarów”, jakie jeszcze? Smaki, które przypomnimy, albo odkryjemy, rozpoznawać będziemy wszystkimi zmysłami, smaki usłyszymy, zobaczymy, smaki sobie przypomnimy, opowiemy o nich, wreszcie je poczujemy! Od smaków i zapachów dzieciństwa, przez szaleństwa młodości, przez strach wojny i lęk przed rozstaniem, po smak radości, wolności, ulubionego, najlepszego baruchowskiego chleba i wszechogarniający niegdyś Podgórze słodki, beztroski smak czekolady. Dokąd zaprowadzą nas smaki dziedzictwa, ile rozpoznaliśmy i gdzie mają swoje źródła – zobaczą, poczują, usłyszą Państwo sami, zapraszamy!

PDOD są wpisane w program Europejskich Dni Dziedzictwa. Co roku ich temat przewodni stanowi inspirację dla charakteru i tematyki podgórskiej imprezy. Tytuł tegorocznej edycji EDD „smaki Dziedzictwa” w wyobraźni twórców powiązał takie oto wątki, skojarzenia: Będziemy opowiadać smakach dziedzictwa, dlatego na plakacie sięgnęliśmy po puszkę z Parowej Fabryki Cukrów i Czekolady „Kryształ” i przetworzyliśmy nawiązując do słynnej warholowskiej zupy Cambwell`s, delikatnie, w skromności swojej, jak przystało na „Małą Amerykę”.

Pomysł PDOD narodził się w 2002 roku i skupia się na udostępnieniu do zwiedzania interesujących obiektów na terenie Podgórza – szeroko rozumianego, jako prawobrzeżna część Krakowa. Uczestnicy imprezy mogą zajrzeć w miejsca na co dzień niedostępne, zwiedzić pracownie, fabryki, uczestniczyć w specjalnie przygotowanych wydarzeniach oraz posłuchać niezwykłych opowieści. To dla Podgórzan okazja do poznania wspaniałych miejsc i zabytków w swojej części świata, a dla przyjezdnych szansa na odkrycie piękna i magii, jakie czekają na nich na prawym brzegu Wisły. Z roku na rok mapa miejsc do zwiedzania powiększa się o jeszcze nieodkryte miejsca na terenie tak „starego” jak i „nowego” Podgórza. W pierwszej edycji Podgórskich Dni Otwartych Drzwi, jeszcze wówczas jednodniowej, uczestniczyło kilkanaście obiektów. Co roku do programu włączano kolejne miejsca, do organizatorów zgłaszali się Podgórzanie, którzy chcieli opowiedzieć wyjątkowe historie miejsc, w których mieszkają, którymi zarządzają, gdzie pracują. Z czasem obiektom zaczęły towarzyszyć spacery, które prowadzili i do dziś prowadzą pasjonaci zaprzyjaźnieni ze Stowarzyszeniem PODGORZE.PL.
Z czasem impreza rozwinęła się w trzydniowe podgórskie święto, podczas którego organizatorzy otwierają drzwi ponad trzydziestu obiektów i zapraszają na kilkanaście spacerów tematycznych prezentujących najbardziej zaskakujące zakątki Podgórza. W ostatnich latach w piątkowy inaugurujący wieczór tematem przewodnim były sylwetki Podgórzan, którzy mieli wpływ na kształt i charakter dzielnicy (m.in. Gilda Gray, Wojciech Bednarski, Antoni Stawarz, Helena Rakoczy, Franciszek Maryewski i Andrzej Nowak).
W sumie w minionych latach uczestnicy Dni Otwartych Drzwi mogli odwiedzić blisko dwieście wyjątkowych miejsc. W tym roku organizatorzy po raz kolejny są zmuszeni dostosować się do obowiązujących wymogów sanitarnych. Skupimy się więc na wydarzeniach w plenerze i spacerach. Konieczne będzie również wprowadzenie rezerwacji do większej ilości obiektów. Jednak jak co roku Stowarzyszenie PODGORZE.PL przygotowuje wiele atrakcji na ten wyjątkowy weekend. Jak zwykle będzie coś dla „początkujących” miłośników Podgórza, a także dla tych, którzy są z tą wyjątkową imprezą od lat.

Pełny program imprezy dostępny od 18 września na stronie www.podgorze.pl. Będzie on dostępny także w formie drukowanej. Także od 18 września można odebrać w Muzeum Podgórza wejściówki do kilku wybranych miejsc, gdzie ze względów organizacyjnych jest to konieczne.
Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.
Partnerami wydarzenia są: Rada Dzielnicy XIII oraz Centrum Kultury Podgórza.

Udostępnij

Więcej

Miejsce wydarzenia

Kraków Travel
Kids in Kraków
InfoKraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.