W(y)kluczenia: Rozpoznanie walką. Rozmowa o książce Magdaleny Moskal „Emil i my”

Spotkania i wykłady literackie

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • poniedziałek, 20 września 2021, 18:00
W(y)kluczenia: Rozpoznanie walką. Rozmowa o książce Magdaleny Moskal „Emil i my” (Wydawnictwo Karakter, 2021)
Z udziałem: Magdaleny Moskal oraz Natalii Pamuły i Kamili Albin
 
Czym jest ableizm? Jak pisać i działać tak, by umożliwiać budowanie realnej wspólnoty? Jak wygląda dziś aktywizm osób z niepełnosprawnościami i jak być ich dobrym sojusznikiem/czką? Po co nam wzajemna troska? Tym razem w ramach cyklu „W(y)kluczenia” – comiesięcznych debat w Pałacu Potockich przy Rynku Głównym 20 w Krakowie poświęconych literaturze i aktywizmowi społecznemu – porozmawiamy o książce „Emil i my. Monolog wielodzietnej matki” Magdaleny Moskal (Wydawnictwo Karakter 2021). Poza autorką książki w dyskusji udział wezmą badaczki studiów o niepełnosprawności i aktywistki: Natalia Pamuła i Kamila Albin. Rozmowę poprowadzi Aleksandra Lipczak.
 
„Społeczeństwo będzie takie, jak najsłabsi jego członkowie” – pisze Magdalena Moskal. „Integracja nie polega też na tym, że dzieci z niepełnosprawnościami mogą przebywać w tej samej sali albo wspólnie stawać do zdjęcia, które można potem szerować w internecie – wymaga jakiejś formy aktywnej współpracy ze strony zdrowych osób, dostrzeżenia wspólnoty, która się w ten sposób tworzy”.
 
Książka „Emil i my. Monolog wielodzietnej matki” Magdaleny Moskal, wydana pod patronatem Krakowa Miasta Literatury UNESCO, to opowieść o byciu matką trójki dzieci, w tym tytułowego Emila z niepełnosprawnością. Ten wielowątkowy i osobisty dotyka spraw, które wciąż pozostają niewidzialne w sferze publicznej: pracy opiekuńczej, troski i jej kosztów, prywatnych konsekwencji wielkich społecznych przemian. Jest zapisem walki o podmiotowość, bezkompromisową analizą niewydolnego systemu i społecznych uprzedzeń wobec osób z niepełnosprawnościami. Ale jest też czymś więcej: żarliwym apelem o uznanie ich praw i szacunek.
 
Magdalena Moskal – redaktorka i nauczycielka akademicka. Pracowała jako redaktorka w wydawnictwie Czarne, wydawnictwie M i w Znaku oraz jako rzeczniczka prasowa w Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki. Prowadzi zajęcia na edytorstwie UJ. Publikowała w „Dwutygodniku”, „Nowej Europie Wschodniej” i nieregularniku reporterskim „Non/Fiction”. Jest matką trójki dzieci.
 
Natalia Pamuła – badaczka studiów o niepełnosprawności i pracowniczka Ośrodka Studiów Amerykańskich na Uniwersytecie Warszawskim, tłumaczka książki Rosemarie Garland-Thomson „Niezwykłe ciała: przedstawienia niepełnosprawności fizycznej w kulturze i literaturze amerykańskiej” (wyd. Fundacja Teatr 21), pracuje nad książką o niepełnosprawności w kulturze polskiej po roku 1989, działa aktywistycznie w kolektywie Art. 6
 
Kamila Albin – badaczka społeczna, trenerka, kobieta z niepełnosprawnością wzroku. Obecnie jest doktorantką w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego. W swej pracy doktorskiej zajmuje się aktywizmem kobiet z niepełnosprawnościami. Współpracuje w projektach badawczych dotyczących różnych aspektów niepełnosprawności. Obecnie członkini zespołu badawczego w projekcie „Osoby queer z niepełnosprawnościami”. Poza pracą naukową konsultuje audiodeskrypcje dzieł sztuki i prowadzi szkolenia w zakresie świadomości niepełnosprawności, udostępniania kultury osobom niewidomym, obsługi klienta z dysfunkcją wzroku.
 
Aleksandra Lipczak – dziennikarka, obywatelka, feministka. Autorka książek „Ludzie z Placu Słońca” i „Lajla znaczy noc” (książka znalazła się w finałowej „dwudziestce” Nagrody Literackiej NIKE). Nominowana do Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza i Odkryć Empiku, laureatka Nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO i Stypendiów Twórczych Miasta Krakowa. Współtworzyła obywatelską inicjatywę „Witajcie w Krakowie”.
 
„W(y)kluczenia” – to cykl debat organizowanych w Pałacu Potockich w ramach programu Kraków Miasto Literatury UNESCO. Głośne premiery książkowe są w nim punktem wyjścia do rozmowy o sytuacji mniejszości, migracji, ekologicznej wrażliwości, polityce troski, prawach kobiet, społecznych i ekonomicznych nierównościach. Gośćmi i gościniami interdyscyplinarnych spotkań są autorzy i autorki, twórcy i twórczynie, badacze i badaczki oraz działacze i działaczki, którzy wystąpią w podwójnej roli: czytelników i czytelniczek oraz komentatorów i komentatorek rzeczywistości. Kuratorką cyklu jest Aleksandra Lipczak.
 
Takie są też nasze zadania i o tym będziemy rozmawiać podczas cyklu, w którym literatura spotyka się z aktywizmem. Organizatorem debat „W(y)kluczenia” jest KBF – instytucja kultury Miasta Krakowa, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO i współgospodarz Pałacu Potockich przy Rynku Głównym 20.
 
Na kolejne debaty zapraszamy: 4 października, 8 listopada i 6 grudnia o godz. 18.00. Więcej informacji już wkrótce.
Poprzednie rozmowy w ramach cyklu można obejrzeć na platformie VOD – Play Kraków: https://playkrakow.com/show/kmlu.
Rozmowa transmitowana będzie na profilu Krakowa Miasta Literatury UNESCO.
 
Udział w spotkaniu jest darmowy jednak prosimy o pobranie bezpłatnej wejściówki ze strony https://kbfbilety.krakow.pl (dostępne od poniedziałku, 20 września, od godz. 12.00).
Do zobaczenia!

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
InfoKraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.