Pomiędzy tradycją a nowoczesnością. Współczesna społeczność polskich Żydów

Wykłady, spacery i warsztaty artystyczne

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • czwartek, 30 września 2021, 18:00

Dyskusja w Żydowskim Muzeum Galicja w ramach projektu „(Nie)rozłączni. Trudne tematy w relacjach polsko-żydowskich”, edycja 2021.

Wiele mówi się i pisze w ostatnich latach o „odrodzeniu życia żydowskiego”, „odbudowie społeczności żydowskich w Polsce”, dość rzadko jednak zwraca się uwagę na zróżnicowanie tych społeczności – w dyskursie publicznym, w mediach uchodzą za monolit. A nie jest przecież tajemnicą, że występują w nich liczne podziały związane ze stopniem religijności, stosunkiem do tradycji i dziedzictwa, wizją przyszłości itd. Obok gmin wyznaniowych żydowskich powstają nowe instytucje i organizacje. Jak współcześni polscy Żydzi widzą kierunki rozwoju swoich społeczności? Jak widzą przyszłość polskich Żydów?
Prowadzenie: Kazimiera Szczuka

Wydarzenie w muzeum, transmisja online
Wstęp wolny.
W języku polskim, z tłumaczeniem na język angielski.

 ***

Kolejne spotkania z cyklu:

Październik 2021
Pomiędzy pożądaniem (fascynacją?) a pogardą. Historyczny i współczesny obraz Żydówek
Wiele osób ze świata nauki zajmujących się tematyką żydowską z perspektywy gender studies wskazuje, że Żydówka doświadcza podwójnej dyskryminacji - ze względu na przynależność religijną / narodowościową i ze względu na płeć. Jak zatem płeć wpływa na postrzeganie Żydów? Skąd się wziął i dlaczego do dziś funkcjonuje mit “pięknej Żydówki” - egzotycznej, tajemniczej, czasem niebezpiecznej? Jakie znaczenie miała płeć w czasach Holokaustu? Czy nasilenie antysemickich uprzedzeń ma także związek z płcią?

Listopad 2021
Pomiędzy nami. Strachy polskie – obraz w mediach i kulturze

Lęk przed nieznanym, lęk przed zburzeniem mitów, na których budujemy swoją tożsamość, lęk przed konfrontacją z niewygodną, trudną prawdą, lęk przed ujawnieniem wstydliwych faktów z przeszłości, lęk przed krytyką uderzającą w budowany z wysiłkiem pozytywny wizerunek… Lęki te funkcjonują zarówno na poziomie indywidualnym, jak i grupowym. Wpływają one na nasze reakcje, relacje z innymi, na naszą opowieść o sobie. Jakie są zatem polskie lęki związane  z mniejszościami i przemianami we współczesnym świecie

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
InfoKraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.