KL Plaszow – historia zapisana w archiwach

Wykłady, spacery i warsztaty artystyczne

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • wtorek, 21 września 2021, 17:30

Wykład towarzyszący wystawie „Sweet Home Sweet. Opowieść o ocaleniu, pamięci i powrotach” . Prowadzenie: Kamil Karski

W 1942 r. na obrzeżach Krakowa utworzony został przez Niemców obóz pracy przymusowej, przekształcony następnie w obóz koncentracyjny. Największą grupę więźniów stanowili krakowscy Żydzi przesiedleni tu z getta w marcu 1943 r. Do obozu trafiali też Żydzi z innych gett Generalnego Gubernatorstwa, Polacy podejrzani o działalność konspiracyjną i rodziny romskie. W sierpniu 1944 r. w obozie przetrzymywano kilka tysięcy Polaków, ujętych podczas tzw. „czarnej niedzieli”. Było to również miejsce egzekucji dokonywanych przez Gestapo. W KL Plaszow więziono ok. 35 tys. osób. Po wojnie wielu z byłych więźniów składało relacje. Historia obozu została również utrwalona w dokumentach, fotografiach, zabytkach i wielu innych archiwaliach. Podczas spotkania uczestnicy dowiedzą się jak budowana jest wiedza o przeszłości miejsca pamięci na podstawie dokumentów archiwalnych oraz relacji Ocalałych.

Kamil Karski – archeolog, od 2017 r. pracował w Muzeum Krakowa, a od 2021 r. pełni funkcję głównego inwentaryzatora Muzeum KL Plaszow. W swojej codziennej pracy zajmuje się badaniami archeologicznymi dotyczącymi problematyki XX w., w tym konfliktów zbrojnych i zbrodni ludobójstwa oraz edukacją czerpiącą z archeologii, historii i socjologii.

W języku polskim. Wstęp wolny.

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
InfoKraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.