Chopinowska rozgrzewka

Muzyka klasyczna

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • piątek, 24 września 2021, 19:00

Sinfonietta Cracovia otwiera sezon koncertowy 2021/2022 spotkaniem z Chopinem i polskimi uczestnikami nadchodzącego konkursu chopinowskiego w Warszawie. Zanim Aleksandra Świgut i Andrzej Wierciński staną przed konkursowym jury, zaprezentują się krakowskiej publiczności w Koncercie e-moll Chopina – w wersji na fortepian i smyczki. Warto przypomnieć, że takie kameralne wykonania były bliskie samemu kompozytorowi, który nad wielkie sale koncertowe przedkładał intymną atmosferę salonu.

Konkurs chopinowski to wirtuozeria talentów z całego świata, to wielkie emocje, gra przeznaczenia, fatum czy wyroków losu. Dlatego Sinfonietta wprowadzi wszystkich obecnych w odpowiedni nastrój wykonując pierwszą część V Symfonii Ludwiga van Beethovena (w opracowaniu na orkiestrę smyczkową), rozpoczynającą się właśnie tak zwanym motywem losu. Program koncertu zwieńczy kolejne wielkie dzieło Beethovena – Grosse Fuge op. 133.

Zapraszam serdecznie na koncert będący inauguracją naszego sezonu artystycznego w Krakowie. Orkiestra będzie już z pewnością w doskonałej formie, gdyż od początku września nie próżnujemy będziemy już mieć za sobą występy m.in. na festiwalu "Szalone Dni Muzyki" Sinfonii Varsovii, Mieleckim Festiwalu Muzycznym czy w trakcie wydarzeń uświetniając jubileusz 10-lecia Narodowego Centrum Nauki — zaprasza Krzysztof Markiel – dyrektor Orkiestry.

Cieszę się, że możemy Państwu zaprezentować w trakcie tej "Chopinowskiej rozgrzewki" tak obiecujących polskich uczestników Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina: Aleksandrę Świgut laureatkę I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych w Warszawie oraz Andrzeja Wiercińskiego zdobywcę I miejsc w Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz w Międzynarodowym Chopinowskim Konkursie Pianistycznym w Budapeszcie — mówi dyrektor artystyczny Sinfonietty Cracovii Jurek Dybał. 

L. van Beethoven V Symfonia cz. I w opr. na smyczki
F. Chopin Koncert fortepianowy e–moll (wersja na fortepian i smyczki)
L. van Beethoven Grosse Fuge B-dur op. 133 w opr. na orkiestrę smyczkową

Andrzej Wierciński – fortepian
Aleksandra Świgut – fortepian
Sinfonietta Cracovia
Jurek Dybał
– dyrygent

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
InfoKraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.