Raptularz: Słowiańskie bóstwa i rytuały na terenie Nowej Huty w czasach przedchrześcijańskich spacer

Spacery i zwiedzanie

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • sobota, 18 września 2021, 15:00
Podczas spaceru skupimy się na mitologii Słowian. Wyjściowo zostanie omówiony kult Światowida, co jest zgodne z tegorocznym przesłaniem „Zajrzyj do Huty”. Potem przejdziemy do omówienia pozostałych bóstw z panteonu Słowian. W opowieść zostanie wpleciony kopiec Wandy oraz jesienne rytuały Słowian. Spacer będzie ilustrowany ikonografią, przedstawiającą bóstwa słowiańskie oraz samych Słowian. Dowiemy się jak wyglądały te tereny nim dotarło na nie chrześcijaństwo. Podamy również stan wiedzy na temat tej problematyki.
 
Wydarzenie w ramach Zajrzyj do Huty 2021.
 
Prowadzenie: dr Renata Leśniakiewicz-Drzymała - mediewistka, specjalizuje się w szeroko pojętej kulturze wikingów i Anglo-Sasów, ze szczególnym uwzględnieniem mitologii oraz relacji między dawnymi wierzeniami a chrześcijaństwem. Jest autorką książki "Mitologia Północy. Funkcjonowanie wybranych elementów przedchrześcijańskich mitów w średniowiecznej kulturze chrześcijańskiej w świetle źródeł skandynawskich i anglosaskich". Jest również tłumaczką literatury staroislandzkiej (przełożyła na język polski Sagę o Völsungach, Opowieść o Norna-Geście oraz Opowieść o Sörlim).
 
Zapisy: https://okn.edu.pl/nowohuckie-laboratorium-dziedzictwa/raptularz-czyli-spraw-przednowohuckich-opisanie-slowianskie-bostwa-i-rytualy-na-terenie-nowej-huty-w-czasach-przedchrzescijanskich-spacer-wokol-kopca-wandy-zapisy

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
InfoKraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.