Czas upływał, przebiegał, toczył się…

Wystawy czasowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • piątek, 10 września 2021, 19:00 - piątek, 8 października 2021

Tematyka prac prezentowanych na kolejnej wystawie cyklu w Otwartej Pracowni została zainspirowana znaczeniem i konotacjami słowa vanitas. Szeroki zakres semantyczny tego terminu pozwala na różnorodne aktualizacje zogniskowane na naturze ludzkiej, relacji człowieka wobec przemijania, czasu, procesie zmiany. Prezentowane prace są wynikiem zadumy nad tajemniczą naturą „czasu”. Stąd zaczerpnięty z powieści Thomasa Manna tytuł, będący częścią następującego fragmentu:

„Czy można opowiedzieć czas, czysty czas jako taki, czas sam przez się i w sobie? Zaiste nie, byłoby to usiłowanie niedorzeczne. Opowiadanie brzmiące: „Czas upływał, przebiegał, toczył się” i tak dalej - nie, tego przecie nikt przy zdrowych zmysłach nie mógłby nazwać opowiadaniem. Byłoby to to samo, co chcieć szaleńczo przez godzinę utrzymać na klawiszach jeden ton lub akord i  nazwać tę czynność muzyką”. (T. Man, Czarodziejska góra)

Na wystawie obejrzymy nasze najnowsze prace Antoniny Janus-Szybist oraz Wojciecha Szybista. Jest to seria sztandarów zawieszonych w przestrzeni galerii w określonym ciągu narracyjnym. Integralnym elementem tej części ekspozycji jest wyświetlone na płaszczyźnie wideo. Zobaczymy tu również prace malarskie na płótnie i papierze.

Antonina Janus-Szybist
w 2009 roku rozpoczęła studia na Wydziale Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom pod kierunkiem prof. Zbigniewa Sprychy obroniła w 2014 roku. Obecnie jest doktorantką Wydziału Malarstwa na macierzystej uczelni. W 2017 roku otwarła przewód doktorski. Od 2015 roku studiuje na Wydziale Grafiki. Pracuje jako asystentka na Studiach Podyplomowych na  Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie, oraz jest wykładowcą na Wydziale Grafiki PWSZ w Tarnowie. Bierze udział w plenerach malarskich i wystawach w Polsce i za granicą. Zajmuje się rysunkiem i malarstwem, ilustracją, projektowaniem publikacji i plakatu, książką artystyczną oraz animacją.

Wojciech Szybist
Absolwent Wydziału Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom, pod kierunkiem prof. Grzegorza Bednarskiego, obronił w 2014 roku. W 2018 roku obronił uzyskał stopień doktora na Wydziale Malarstwa krakowskiej ASP. Obecnie jest asystentem w Pracowni Malarstwa prof. Zbigniewa Cebuli na Wydziale Grafiki macierzystej uczelni. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem i grafiką warsztatową. Bierze udział w plenerach malarskich i wystawach w Polsce i za granicą. Ostatnio prezentował swoje prace na wystawach indywidualnych w Galerii Pryzmat w Krakowie, oraz w Galerii Współczesnej Sztuki Sakralnej w Kielcach.

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
InfoKraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.