10. Festiwal Sztuki Cyfrowej Patchlab

Festiwale

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • piątek, 8 października 2021 - niedziela, 10 października 2021

Jubileuszowa, dziesiąta edycja Festiwalu Sztuki Cyfrowej Patchlab przebiegać będzie pod hasłem… GAME OVER!

Nie niepokójmy się jednak, chodzi tu przede wszystkim o wskazanie na oczywiste i specyficzne zarazem medium sztuki cyfrowej, jaką są gry wideo. Na wystawie w Pałacu Potockich zobaczymy m.in. The Night Journey, jedną z pierwszych eksperymentalnych gier artystycznych, którą stworzył mistrz wideoartu Bill Viola (USA) wspólnie z Game Innovation Lab na Uniwersytecie w Południowej Kalifornii. Będzie tam można zagrać w gry takich twórców, jak Joseph DeLappe, Lawrence Lek (Niemcy), Andy Kelly czy kolektywów Total Refusal (Austria) i Tale of Tales (Belgia). Wystawie towarzyszyć będą dostępne online panele dyskusyjne z udziałem ekspertów: Isabelle Arvers, Laury Palavecino czy twórców z moskiewskiego studia Masterskaya 15.

W Roku Lema, w którym przypada setna rocznica urodzin genialnego pisarza i futurologa, Patchlab zaprasza do Lemosfery. To specjalne festiwalowe pasmo obejmuje m.in. interaktywny projekt Messages to The Post-Human Earth brytyjskiego kolektywu Anagram nawiązujący do niegdysiejszej propozycji Lema, by informacje o składowanych niebezpiecznych odpadach nuklearnych zakodować dla potomności w DNA drzew. Projekt powstał na zamówienie Instytutu Adama Mickiewicza w Warszawie i będzie prezentowany premierowo w Ogrodzie Botanicznym UJ, a jego esencją jest przeżywane w parach doświadczenie dźwiękowe z elementami rozszerzonej rzeczywistości. Citylighty w przestrzeni krakowskiego Starego Miasta złożą się z kolei na grę miejską E-LEM-ENTY inspirowaną gwiezdnymi podróżami Ijona Tichego, a audiowizualny projekt Infinite Couplet zobaczymy na platformie PLAY KRAKÓW – irański artysta Ali Phi zrealizował go we współpracy z galerią Arsenal Contemporary Art w Toronto.

GAME OVER to także apel o konieczne zmiany w relacjach człowiek–Ziemia w chwili, gdy pandemia i ekstremalne zjawiska klimatyczne przeczą utrwalonemu poglądowi o dominacji człowieka nad naturą. Ten motyw wybrzmi w koncercie audiowizualnym subassemblies japońskiego artysty Ryoichiego Kurokawy. Ten imponujący spektakl rozegra się w ostatni dzień festiwalu podczas specjalnego wieczoru w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, w którym wystąpi również Tatsuru Arai – autor kompozycji dźwiękowych pozwalających doświadczać natury wszechświata.

To tylko wybrane propozycje z bogatego programu tegorocznego Patchlabu. W ramach festiwalu zobaczymy prace ponad trzydziestu twórców z kilkunastu krajów. Warto wybrać się do klubu Hevre na audiowizualne performansy realizowane na żywo przez artystów z Toronto, Budapesztu i Wiednia czy pokaz animacji nagrodzonych na Ars Electronica w Linzu. Część tego programu dostępna będzie również online, podobnie jak warsztaty prowadzone przez The Kissinger Twins – laureatów The Webby Awards – czy Weronikę Lewandowską, autorkę docenionego na Sundance Film Festival projektu VR Noccc.

ZOBACZ TAKŻE wywiad z twórcami Patchlabu: [KLIK]

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
InfoKraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.