Lubomirski Festival 2021

Festiwale

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

Czym byłaby kultura bez mecenatu? To pytanie obrał za punkt wyjścia Lubomirski Festival, któremu patronuje książę Władysław Lubomirski, kompozytor, ale przede wszystkim mecenas młodopolskich kompozytorów. W krakowskiej odsłonie wydarzenia (17–23 października) usłyszymy m.in. dzieła wspieranych przez księcia Fitelberga i Szymanowskiego oraz polskie arie operowe w wykonaniu barytona Viktora Yankovskiego.

"Festiwal im. Księcia Władysława Lubomirskiego jest otwartym wydarzeniem muzycznym na cześć mecenasa kultury, który przyczynił się do sukcesu Rubinsteina, Szymanowskiego, Karłowicza, Szeluto, Różyckiego czy Fitelberga. W dzisiejszych czasach wiemy jak ważna jest pomoc mecenatu państwa, sponsoringu czy mecenatu prywatnego, toteż dzięki cyklom otwartych wydarzeń artystycznych chcemy zaprezentować niezwykłe postacie stojące za niezwykłymi artystami i ich dziełami, szczególnie te, których zasługi ze względu na arystokratyczne pochodzenie zostały wymazane z kart historii w dobie komunizmu.
Cykl otwartych dla publiczności koncertów, recitali, wystaw wykonywanych przez wybitnych artystów, w muzycznej części programowej poświęcona będzie polskim kompozytorom z rodzin arystokratycznych: Lubomirskim, Radziwiłłom, Poniatowskim, ale i ich protegowanym, jak Franciszek Lessel, Karol Lipiński czy właśnie twórcom Młodej Polski objętych opieką przez patrona festiwalu. Dzięki festiwalowi poznamy ich dokonania, ale i tych którzy je umożliwili. Mamy również nadzieję na pokazanie szerszego, współczesnego odniesienia mecenatu w Polsce" – zapowiadają organizatorzy wydarzenia.

Jeśli jesteście miłośnikami dalszych wycieczek, odwiedźcie festiwalowo także zamek książąt Lubomirskich w Lubniewicach (30 września – 15 października) oraz Lwów (22–26 października).
Informacje o koncertach w Lubniewicach i Lwowie dostępne na stronie internetowej festiwalu.
Festiwal ma charakter otwarty i wszystkie wydarzenia festiwalowe w Polsce oraz we Lwowie są bezpłatne dla publiczności. Obowiązują wejściówki, informacje o sposobie ich pozyskania będą dostępne na stronie internetowej festiwalu. W trakcie festiwalu obowiązuje dress code. Funkcjonować będą dwa typy koncertów: Galowy oraz Wieczorowy.

17 października 2021, 19.00
Filharmonia Krakowska
Yarosław Myszko – fortepian
Orkiestra Filharmonii Śląskiej
Volodymyr Syvokhip – dyrygent
Mieczysław Karłowicz Rapsodia litewska op. 5
Siergiej Łapunow Rapsodia na tematy ukraińskie na fortepian i orkiestrę op. 28
Grzegorz Fitelberg Rapsodia polska op. 25

21 października 2021, 19.00
Kopalnia Soli Wieliczka
Bartłomiej Nizioł – skrzypce
Orkiestra Filharmonii Krakowskiej
Marcin Nałęcz-Niesiołowski – dyrygent
Karol Szymanowski Etiuda b-moll op. 4 nr 3
Feliks Janiewicz V Koncert skrzypcowy e-moll
Karol Szymanowski Mandragora op. 42

23 października 2021, 19.00
Kopalnia Soli Wieliczka
Viktor Yankovskyi – baryton
Orquestra Metropolitana de Lisboa
Sebastian Perłowski – dyrygent
Stanisław Moniuszko Bajka
Stanisław Moniuszko Aria Janusza z opery Halka
Stanisław Moniuszko Aria Stanisława z opery Verbum nobile
Franciszek Mirecki Aria Arcykapłana z opery Rymund Xiąze Litewski
Karol Kurpiński Aria Króla Jagiełły z opery Jadwiga Królowa Polski
Franciszek Mirecki Symfonia c-moll

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
InfoKraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<