Festiwal Otwarte Mieszkania Kraków

Festiwale

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

Już po raz piąty mieszkanki i mieszkańcy Krakowa zaproszą do swoich wnętrz nieznajomych. W tym roku wyjątkowo festiwal został przesunięty na jesień. Odbędzie się podczas dwóch weekendów 11-12 oraz 18-19 września.

„Festiwal jest zaproszeniem do wchodzenia w światy osób, których nie znamy. Do przekraczania, wydawałoby się nieprzekraczalnego, progu prywatności mieszkania czy domu, by następnie doświadczyć fascynacji odkrywania czyjegoś wnętrza i świata. Wpuszczając nieznajomych do domu dzielimy się z innymi intymną częścią swojego świata – mówi Tomasz Piwowarczuk, współorganizator festiwalu. – Od początku myśleliśmy o festiwalu nie tylko pod kątem architektury czy designu, lecz przede wszystkim otwartości i wyjątkowego doświadczenia dla uczestników”.

„Wnętrze jest pretekstem do spotkania, rozmowy. Przez cztery lata trwania festiwalu przez prywatne mieszkania, domy i pracownie przeszło kilka tysięcy nieznajomych gości – dodaje Justyna Chaber, współorganizatorka festiwalu. – Nawiązały się trwałe relacje, a także rozpoczęły nowe współprace. Ponadto z doświadczeń związanych z kolejnymi edycjami festiwalu, wynika, że zwiedzane stanowią cenną inspirację. Wejście do danej przestrzeni pozwala doświadczyć jej w zupełnie inny sposób, niż jedynie oglądając ją na zdjęciach czy wizualizacjach, jest także okazją do rozmowy o tym, jak poszczególne rozwiązania sprawdzają się w praktyce”.

Podczas tegorocznej edycji festiwalu otwarte zostaną różnorodne wnętrza, poczynając od tych, które starają się zachować oryginalne elementy wystroju z lat 30. poprzedniego stulecia, przez retromieszkania w Nowej Hucie wypełnione meblami z okresu PRL-u, po nowocześnie urządzone mieszkania w kamienicach. Ponadto otwarte zostaną pracownie artystyczne zarówno współczesnych twórców Krakowa, jak i te historyczne.

W programie każdej edycji znajdują się także liczne wydarzenia towarzyszące. W tym roku będą to między innymi: spacer nad dachami Krakowa, teatr w prywatnym mieszkaniu, wspólne śniadanie z widokiem na trzy strony Krakowa czy pierwsza w Polsce wystawa fotograficzna Iness Rychlik. Do części lokalizacji oraz wydarzeń towarzyszących obowiązywać będzie rejestracja dostępna na stronie festiwalu: 6 września na I weekend oraz 13 września na II weekend.

Szczegółowy program tegorocznej edycji zostanie opublikowany najpóźniej na tydzień przed festiwalem w jego kanałach informacyjnych.

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
InfoKraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
Zapisz się do newslettera
Co zyskujesz?
Co dwa tygodnie wybór najciekawszych wydarzeń kulturalnych w Krakowie
Sign up to our newsletter!
What do you get?
Every two weeks a selection of the most interesting cultural events in Krakow