14. Letni Festiwal Muzyczny „Wawel o zmierzchu”

Festiwale

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

Eine kleine Nachtmusik z jazzującymi improwizacjami pianisty Piotra Wyleżoła, energia dętej Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej z Nowego Sącza i idylliczne melodie VI Symfonii Beethovena w wykonaniu Orkiestry CORda Cracovia – wszystko to i jeszcze więcej zabrzmi podczas trzech wieczorów festiwalu „Wawel o zmierzchu” w jednej z najpiękniejszych (i to nie tylko w Krakowie) koncertowych scenerii: na zamkowym dziedzińcu arkadowym. Dajmy się zachwycić, zaskoczyć i oczarować!

Na program festiwalu składają się trzy koncerty – w dniach 20–22 sierpnia 2021 roku. W „królewskiej triadzie" ukazane zostaną trzy światy muzyki – trzy różne sonosfery: melodyjno-jazzująca (20 sierpnia), związana z żywiołem orkiestry dętej (21 sierpnia) i w postaci klasycznej (22 sierpnia). Działaniom artystycznym przyświecać będzie idea harmonii oraz „jedności w różnorodności”.

Piękno / wzniosłość miejsca i muzyki

Miejscem trzech koncertów będzie rozświetlony dziedziniec arkadowy Zamku Królewskiego na Wawelu: wysoka kultura muzyczna – w trzech różnych odsłonach stylistycznych – wpisana zostanie, już po raz czternasty, w historię i naturę. Sztuki dźwięków będzie można doświadczyć nie tylko „uszami”, ale także „oczami”, kontemplując iluminowaną architekturę zamku i barwy zapadającego zmierzchu.

Kierunek → polskość
W repertuarze koncertów akcent padnie, zgodnie z festiwalową tradycją, na wartości polskie – rodzime. Usłyszeć będzie można słynny II Koncert skrzypcowy Henryka Wieniawskiego, jak również utwory kanonicznych twórców dwudziestowiecznych: Wojciecha Kilara, Henryka Mikołaja Góreckiego i Krzysztofa Pendereckiego. W programie nie zabraknie także kompozycji znanych „pieśniarzy”: Czesława Niemena i Marka Grechuty.

Konteksty: różnorodność
Muzyka polska przedstawiana będzie w szerokim kontekście kultury wysokiej i różnych kolorów narodowych, przykładowo: obok muzyki Wolfganga Amadeusza Mozarta, Ludwiga van Beethovena czy kompozytorów muzyki filmowej – Hansa Zimmera i Johna Williamsa.

Artyści: pochwała dialogu
Jak co roku międzynarodowej publiczności przedstawią się młodzi zdolni artyści: Orkiestra CORda Cracovia, związana z festiwalem od roku 2011, dyrygent Sebastian Perłowski czy młodziutka skrzypaczka Hanna Pozorska. Wystąpią także muzycy już w kulturze uznani: dyrygent Maciej Tworek i pianista, związany głównie z kręgiem muzyki jazzowej, Piotr Wyleżoł – profesorowie Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie. Zagra także Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej z Nowego Sącza pod batutą Leszka Mieczkowskiego.

***

Muzyka rozbrzmiewająca na festiwalu „Wawel o zmierzchu” łączy się, w sposób naturalny, z dźwiękami zegarów i śpiewem ptaków. Publiczność ma możliwość, dzięki zróżnicowanemu repertuarowi koncertów, doświadczyć różnych muzycznych światów – w kontekście spotkania wartości tradycji i współczesności, piękna dźwięku i piękna ewokowanych obrazów, w kolorycie wyjątkowym – w scenerii zmieniających się świateł i barw zamkowo-królewskiej architektury oraz natury.

20 sierpnia 2021, piątek, 19.30
Piotr Wyleżoł – fortepian
Orkiestra CORda Cracovia
Sebastian Perłowski – dyrygent
Małgorzata Janicka-Słysz – słowo o muzyce
Krzysztof Penderecki 3 utwory w dawnym stylu
Wolfgang Amadeusz Mozart Eine kleine Nachtmusik KV 525 z fortepianowymi improwizacjami jazzowymi
Henryk Mikołaj Górecki 3 utwory w dawnym stylu
Wojciech Kilar Muzyka rejsu, temat z filmu Smuga cienia
Wojciech Kilar Orawa

21 sierpnia 2021, sobota, 19.30
Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej z Nowego Sącza
soliści-śpiewacy: Małgorzata Sarata, Magdalena Ollar, Tomasz Jarosz
Leszek Mieczkowski – dyrygent
Małgorzata Janicka-Słysz – słowo o muzyce
w programie: James Barnes, Thomas Newman, Hans Zimmer, John Williams, Czesław Niemen, Marek Grechuta

22 sierpnia 2021, niedziela, 19.30
Hanna Pozorska – skrzypce
Orkiestra CORda Cracovia
Maciej Tworek – dyrygent
Małgorzata Janicka-Słysz – słowo o muzyce
Henryk Wieniawski II Koncert skrzypcowy d-moll op. 22
Ludwig van Beethoven VI Symfonia F-dur „Pastoralna” op. 68

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
InfoKraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<