Sacrum Profanum 2021

Festiwale

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • środa, 29 września 2021 - niedziela, 3 października 2021

Dojrzałość – to proste hasło skrywa mnogość znaczeń. Na festiwalu Sacrum Profanum przybliżymy wiele z nich, np. zestawiając twórczość alternatywno-awangardowego gitarzysty i kompozytora Jima O’Rourke z Igorem Strawińskim czy prezentując najnowszy utwór jednego z najważniejszych żyjących polskich kompozytorów – Pawła Mykietyna. Sacrum Profanum od zawsze było przestrzenią do łączenia starego z nowym, w tym roku ponownie chcemy zatrzeć te granice, 19. edycja festiwalu Sacrum Profanum potrwa od 29 września do 3 października 2021.

W zeszłym roku Młodością zapoczątkowaliśmy większą całość. Był to pierwszy odcinek trylogii, a może raczej pierwsza odsłona trzysezonowego serialu. Czas więc na drugi sezon: Dojrzałość! Interpretować ją będziemy na różne sposoby: formalnie, muzycznie, metaforycznie i dosłownie – stanie się odpowiedzią na poprzedzającą ją Młodość, a zarazem jej kontynuacją, która posłuży zachowaniu równowagi i pokazaniu innego oblicza muzyki współczesnej.

Każdy festiwal ma inaugurację. Zaczniemy od Purification – spektaklu Katarzyny Karwat z muzyką Agaty Zubel. To eksperyment na granicy muzyki i teatru, stawiający pytanie o styk tych dwóch sfer i istniejące pomiędzy nimi napięcie, a także różne konteksty dyrygentury. Czy we współczesnej sztuce i, szerzej, w świecie, wciąż jest miejsce na ideę przewodzenia?

W repertuarze tegorocznej, 19. już edycji festiwalu zestawiamy też młodą belgijską kompozytorkę Mayę Verlaak z Olivierem Messiaenem, alternatywno-awangardowego gitarzystę, producenta i kompozytora Jima O’Rourke’a z Igorem Strawińskim, a także konceptualną twórczynię i kuratorkę Ryoko Akama z Antonem Webernem. W taki sposób – na bazie trzech muzycznych tradycji: klasycznej, współczesnej i awangardowej – zbudowaliśmy program kolejnego koncertu: Trzy kolory. Jego tytuł nie jest przypadkowy – to nawiązanie wprost do twórczości i symboliki Krzysztofa Kieślowskiego.


Muzyki najlepiej się słucha, ale nie zaszkodzi także o niej porozmawiać.

Czytaj o festiwalu Sacrum Profanum w kwartalniku „Kraków Culture”.


Koncert solowy Martyny Zakrzewskiej zatytułowany Akordy ezoteryczne skupi się na twórczości fortepianowej Barbary Buczek, wybitnej polskiej kompozytorki, której twórczość obrosła legendą. Jej utwory przez wiele lat uchodziły za niemożliwe do wykonania z racji nagromadzenia trudności wykonawczych i skrajnej różnorodności rytmiczno-fakturalnej. Sacrum Profanum jest idealnym miejscem na zaprezentowanie jej twórczości.

Muzyka niedawna to koncert trojga oryginałów: Pawła Mykietyna, Agaty Zubel oraz Pawła Szymańskiego. Żadne z nich nie wpisuje się w panujące wokół trendy, tylko rozwija swoje własne style, tworząc często utwory odbijające się głośnym echem w środowisku muzycznym. Dzielą ich pokolenia, ale łączy niepokorność, odwaga i tytułowa lekkość (tworzenia, zaskakiwania, żartowania i zdobywania uznania).

W koncercie ~dojrzałość wspólnie z Ensemble Kompopolex prześledzimy, jak performatyka i konceptualizm zmieniały się na przestrzeni lat, by pokazać inne źródła dzisiejszego zwrotu postinternetowego i nowej dyscypliny. Punktem wyjścia będzie nowa kompozycja Olego Hübnera zainspirowana czasem izolacji, pandemii, przyspieszonym dojrzewaniem w obliczu wyzwań oraz domową sonosferą. Obok usłyszymy utwory Kelley Sheenan, Neo Hülckera i Marty Śniady – przedstawicielek i przedstawicieli jednego pokolenia, którzy prezentują jednakże różne style i podejścia do materii muzycznej. W kontekście umieściliśmy dzieła Pauline Oliveros, Caroli Bauckholt, Marka Chołoniewskiego oraz La Monte Younga.

Koncertami LEM: Lapidarna Ekspresja Moderny oraz Summa Lemmologiae festiwal Sacrum Profanum włącza się również w obchody setnej rocznicy urodzin Stanisława Lema. Muzyka jako przedmiot opisu w prozie Lema zawsze była inna, eksperymentalna, nowoczesna. W roku poświęconym temu wyjątkowemu twórcy obok wydarzeń literackich, naukowych czy filozoficznych nie może też zabraknąć propozycji muzycznych! Przygotowane specjalnie dla Sacrum Profanum dwa programy z premierowymi kompozycjami wykonają na żywo zespoły proMODERN oraz Spółdzielnia Muzyczna contemporary ensemble z sopranistką Joanną Freszel.

Na finał festiwalu zapraszamy wspólnie z zespołem Arditti Quartet, który zagra specjalny rocznicowy koncert zatytułowany Arditti Quartet 47 ½ Anniversary. Usłyszymy wyłącznie kompozycje napisane dla Ardittich, co więcej absolutnie najważniejsze w ich dorobku wykonawczym lub najbliższe ich sercom. Już same nazwiska kompozytorek i kompozytorów – Neuwirth, Saunders, Paredes, Ligeti, Xenakis i Lachenmann – zapowiadają niezapomniany wieczór z tym, co najlepsze w muzyce współczesnej.

Sacrum Profanum wciąż się zmienia – korzystamy z naszych doświadczeń i wyciągamy wnioski. W zeszłym roku odmienialiśmy słowa online, w sieci, internetowe, streaming, cyfrowo i cyber przez wszystkie przypadki. Tym razem szykujemy spotkania na żywo, choćby w ograniczonym wymiarze. Festiwal Sacrum Profanum potrwa od 30 września do 3 października 2021 roku.

Źródło: materiały organizatora>

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
InfoKraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<