Wanda

Muzyka klasyczna

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

Światowa prapremiera opery Wanda Joanny Wnuk-Nazarowej do tekstu misterium dramatycznego Cypriana Kamila Norwida Wanda. Rzecz w obrazach sześciu odbędzie się 10 września 2021 roku na Dziedzińcu Arkadowym Zamku Królewskiego na Wawelu, wpisując się tym samym w obchody ustanowionego przez Senat Rzeczpospolitej Polskiej Roku Cypriana Norwida.
Będzie to nie tylko druga na świecie (po Vandzie Antonina Dvořáka) ukończona i wystawiona opera poświęcona tematyce legendarnej polskiej władczyni, ale przede wszystkim pierwsza opera autorstwa wybitnej dyrygentki i kompozytorki Joanny Wnuk-Nazarowej.
Dzieło, które na scenie zaprezentują artyści Opery Krakowskiej, jest próbą dokonania syntezy legendarnych pradziejów miasta Krakowa, romantycznej twórczości Norwida i współczesnej myśli kompozytorskiej. Szczególną rolę w warstwie muzycznej odgrywają wyraźnie wyczuwalne w ariach rytmy polskich tańców narodowych takich jak kujawiak czy krakowiak, współgrających z prasłowiańskim zaśpiewem chóralnym. Narracja muzyczna opery Joanny Wnuk-Nazarowej wypływa wprost z tekstu Norwida, niejako go dopełniając.
Na scenie wystąpią m.in. Wanda Franek w tytułowej roli oraz partnerujący jej Tomasz Konieczny i Andrzej Lampert.

Inscenizacja i multimedia: Waldemar Zawodziński                                                      
Kierownictwo muzyczne: Michał Klauza                      
Kostiumy: Maria Balcerek         
Przygotowanie chóru: Janusz Wierzgacz    
Przygotowanie chóru dziecięcego: Marek Kluza
Premiera: 10 września 2021               

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
InfoKraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.