Festiwal Bomba Megabitowa

Festiwale

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • piątek, 10 września 2021 - wtorek, 14 września 2021

Ale bomba!

Od kanonicznych powieści science fiction po innowacje technologiczne zmieniające nasze codzienne życie – na Festiwalu Bomba Megabitowa, którego niekwestionowanym bohaterem jest Stanisław Lem, nie zabraknie wydarzeń dla wielbicieli literatury i entuzjastów nowych technologii. Festiwal pod hasłem „Patrząc w przyszłość” jest organizowany w 100. rocznicę urodzin pisarza jako kulminacja obchodów Roku Stanisława Lema. Między 10 a 14 września spotykamy się w Pałacu Potockich, Centrum Kongresowym ICE Kraków, Pawilonie Wyspiańskiego i innych miejskich lokalizacjach. Podczas inauguracji wydarzenia obejrzymy nagranie upamiętniające Lema prosto z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przy akompaniamencie utworu The Return from Stars autorstwa kanadyjskiego kompozytora polskiego pochodzenia – Norberta Paleja, a następnie wysłuchamy superprodukcji Audioteki Powrót z gwiazd w wykonaniu Krzysztofa Zawadzkiego, Zygmunta Józefczaka, Radosława Krzyżowskiego, Łukasza Szczepanowskiego i Magdaleny Koleśnik.

Pozostałe festiwalowe wieczory umilą nam jazzowe koncerty wrocławskiego zespołu EABS oraz tria RGG wraz z Robertem Więckiewiczem w roli melorecytatora, a także spektakl Lem vs. P.K. Dick (w Teatrze Łaźnia Nowa). W ciągu dnia weźmiemy udział m.in. w warsztatach poświęconych nowinkom technologicznym (w tym robotom i łazikom marsjańskim!), futurystycznych lekcjach języka polskiego, spotkaniach autorskich (premiery książek Lem w PRL-u i Filozoficzny Lem), a także wykładach i debatach przywołujących zarówno wątki literackie, jak i bieżące wizje przyszłości. W programie znajdą się też spotkania dla nauczycieli i tłumaczy oraz warsztaty pisarskie będące częścią Szkoły Pisania KMLU. Natomiast na Plantach (w pięciu różnych lokalizacjach, m.in. przed Barbakanem) wybierzemy się w podróż po stylach i tradycjach ilustracji książkowej z całego świata dzięki wystawie Wizja globalna poświęconej okładkom polskich i zagranicznych wydań twórczości najczęściej tłumaczonego polskiego pisarza. A co najważniejsze, po tak intensywnych festiwalowych doznaniach bez wątpienia sięgniemy po nasze ulubione książki Stanisława Lema, by ponownie zagłębić się w ich lekturze. (Anna Mazur)

Szczegółowy program festiwalu jest dostępny na stronie: bombamegabitowa.com. Cześć wydarzeń będzie transmitowana na platformie PLAY KRAKÓW.

PROGRAM

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
InfoKraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<