XXVII Międzynarodowy Festiwal „Starzy i Młodzi, czyli Jazz w Krakowie”

Festiwale

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

 • czwartek, 24 czerwca 2021 - wtorek, 29 czerwca 2021

Premierowo

Kojarzony z wiosną festiwal „Starzy i Młodzi, czyli Jazz w Krakowie” w tym roku przenosi się na początek lata. Nie zmienia się formuła – podczas XXVII edycji imprezy usłyszymy artystów reprezentujących różnorodne nurty we współczesnej muzyce improwizowanej. W klubie Single Scena wystąpią studenci Krakowskiej Szkoły Jazzu i Muzyki Rozrywkowej (Jazzowe debiuty, 24, 28.06), a w klubie Piec Art – trio Marcina Banaszka (Młoda scena jazzowa, 25, 26.06). Będą premiery! W Muzeum Manggha trio Andrzeja Jagodzińskiego zagra Bacha w wydaniu jazzowym (27.06), a krakowski pianista Dominik Wania zaprezentuje materiał z albumu Lonely Shadows wydanego przez prestiżową wytwórnię ECM (29.06). (Bartosz Suchecki, kwartalnik „Kraków Culture”)

XXVII FESTIWAL „STARZY I MŁODZI, CZYLI JAZZ W KRAKOWIE”

24 czerwca 2021, godz. 20.00
Klub Single Scena, ul. św. Marka 21

JAZZOWE DEBIUTY

Dyplomy wokalne studentów Krakowskiej Szkoły Jazzu i Muzyki Rozrywkowej.

 • Wiktora Dennis - śpiew
 • Anna Raczyńska - śpiew
 • Diana Ciecierska - śpiew

gościnnie:

 • Adam Niedzielin - fortepian
 • Tomasz Kupiec - kontrabas
 • Łukasz Sobczyk - perkusja
 • Michał Jurkiewicz - instrumenty klawiszowe

--

25 czerwca, godz. 20.30
Klub Piec Art, ul. Szewska 12

KUBA BANASZEK TRIO /premierowy projekt/

 • Kuba Banaszek - fortepian
 • Alan Wykpisz - kontrabas
 • Maksymilian Olszewski - perkusja 

Kuba Banaszek Trio to naturalna i szczera interpretacja klasycznego tria jazzowego przygotowana przez pianistę i kompozytora Kubę Banaszka. W koncepcji znalazło się miejsce na twórczą eksplorację syntezy klawiszowych instrumentów elektronicznych i elektromechanicznych z akustyczną barwą zespołu. Pianista do projektu zaprosił znakomitych muzyków: kontrabasistę Alana Wykpisza oraz perkusistę Maxa Olszewskiego, wieloletniego kompana ze swojego autorskiego kwartetu. 

Zespół przygotowuje się do pracy studyjnej, a ich pierwszy album powstanie dzięki Stypendium Twórczym Miasta Krakowa.

Od autora o samej muzyce: 

„Idea realizowanego projektu jest naturalną, twórczą potrzebą wyrażenia emocji związanych z minionym rokiem 2020. Czas pandemii, bez wątpienia trudnydla nas wszystkich, okazał się nowym etapem w moim życiu, burzącym dotychczasowy porządek i rutynę. Ilość i charakter życiowych zmian, których doświadczyłem, zaprowadziły mnie do stworzenia muzycznej refleksji związanej z tym czasem – emocjonalnego rozliczenia”.

--

26 czerwca, godz. 20.30
Klub Piec Art, ul. Szewska 12

MŁODA SCENA JAZZOWA

Po długim i trudnym okresie zamrożenia kultury przez pandemię festiwal otwiera scenę na własne projekty studentów Akademii Muzycznej w Krakowie oraz Krakowskiej Szkoły Jazzu i Muzyki Rozrywkowej.

-- 

27 czerwca 2021, godz. 20.00
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha 

ANDRZEJ JAGODZIŃSKI TRIO – BACH /premiera w Krakowie/

 • Andrzej Jagodziński – fortepian 
 • Adam Cegielski – kontrabas 
 • Czesław „Mały” Bartkowski – perkusja 

Andrzej Jagodziński - znakomity pianista, akordeonista, kompozytor, aranżer. Sławę i uznanie szerokiego grona słuchaczy w kraju i na świecie zdobył z udziałem muzyków swojego tria, czołowych przedstawicieli polskiej sceny jazzowej, kontrabasistą Adamem Cegielskim i legendarnym perkusistą Czesławem „Małym” Bartkowskim, wspaniałymi interpretacjami Chopina . W latach dwutysięcznych zaczął sięgać po utwory innych kompozytorów polskich: Krzysztofa Komedy, Andrzeja Kurylewicza, Jerzego Wasowskiego, Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza, a także po utwory polskiej muzyki ludowej, czy większe formy muzyki klasycznej jak np. Sonata b-moll F. Chopina czy wybrane części symfonii L.van.Beethoven’a. Wracając do początków sukcesu i brzmienia tria jazzowego jako podstawowego składu wykonawczego interpretującego muzykę Chopina, najnowszą inspiracją Jagodzińskiego stała się muzyka mistrza polifonii Jana Sebastiana Bacha. W odróżnieniu od muzyki Chopina, w której złożone harmonie i wysmakowane melodie były podstawą i inspiracją do improwizacji, w muzyce Bacha, dla Jagodzińskiego i jego Tria tą inspiracją jest wielogłosowość i nieskończone możliwości przenikania i wpływania na siebie poszczególnych głosów.

--

28 czerwca 2021, godz. 20.00
Klub Single Scena, ul. św. Marka 21

JAZZOWE DEBIUTY

Dyplomy wokalne studentów Krakowskiej Szkoły Jazzu i Muzyki Rozrywkowej.

 • Wojciech Gwiżdż - śpiew
 • Martyna Kasprzycka - śpiew
 • Dominika Skoczylas - śpiew

gościnnie:

 • Adam Niedzielin - fortepian
 • Tomasz Kupiec - kontrabas
 • Łukasz Sobczyk - perkusja

--

29 czerwca 2021, godz. 20.00
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha

DOMINIK WANIA – LONELY SHADOWS /premiera w Krakowie/

 • Dominik Wania - fortepian

Tego artysty nie może zabraknąć w programie festiwalu, zwłaszcza kiedy pojawia się z nowym autorskim projektem. To właśnie na tym Festiwalu miał premierę jego znakomity debiut z projektem „Ravel” nagrany w trio, który został obsypany nagrodami, m.in. dwiema statuetkami Fryderyk (w kategoriach Jazzowy Album Roku i Jazzowy Debiut Roku) oraz nagrodą TVP Kultura „Gwarancje Kultury”. I tym razem czołowy polski pianista jazzowy nie rezygnuje z wyraźnych wpływów kompozytorów klasycznych, takich jak Maurice Ravel, Siergiej Prokofiew, Aleksandr Skriabin, czy Erik Satie. Muzyka Wani jest pomostem położonym między czystą wolnością improwizacji, wywodzącej się z muzyki jazzowej, a pianistyką przesiąkniętą europejską muzyką klasyczną.

Dominik Wania dołączył do elitarnego grona artystów nagrywających dla ECM Records, a sygnowany jego nazwiskiem „Lonely Shadows” to pierwszy w historii solowy album polskiego muzyka wydany przez tę najbardziej prestiżową wytwórnię jazzową na świecie. Dominik Wania, znany ze współpracy z kwartetem Macieja Obary (premiery również na Festiwalu "Starzy i Młodzi...") oraz ich dwóch dobrze przyjętych przez krytykę albumów dla ECM Records ("Unloved, "Three Crowns), zaprezentuje materiał nagrany w listopadzie 2019 r. w Lugano. „Lonely Shadows” jest świadectwem jego twórczej oryginalności, a także ważnym uzupełnieniem słynnej linii nagrań solowych ECM.

--

Bilety:

Źródło: materiały organizatora

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
InfoKraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<