14. Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie

Festiwale

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

PRZENIESIONE KONCERTY

21 i 22 października to daty przeniesionych koncertów tegorocznej edycji Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie – FMF4Kids: Agi Bagi i The Best of John Barry. W czwartek 21 października zapraszamy młodszych melomanów, a w piątek 22 października spotkamy się z fanami muzyki do m.in. filmów Pożegnanie z Afryką czy serii z Jamesem Bondem w roli głównej. Oba koncerty odbędą się w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Bilety zachowują swoją ważność.

---

Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie powraca! The Best of John Barry z nieśmiertelnymi tytułami: Tańczący z wilkami, Niemoralna propozycja czy Pożegnanie z Afryką. Najgorętsze seriale czasu pandemii, czyli m.in. The Crown, Wiedźmin, Wataha, Dom z papieru, Czarne lustro, Gambit królowej, a także światowa premiera muzyki z ostatniego sezonu Wikingów. Spotkania m.in. z Hildur Guðnadóttir, Atanasem Valkovem, Łukaszem Targoszem, Diego Navarro, Martinem Phippsem czy Janem A.P. Kaczmarkiem. Mistyczne chóralne brzmienia z Kopalni Soli „Wieliczka” i potęga filmowych orkiestr symfonicznych ponownie w plenerze. Bez względu na ograniczenia, bez względu na trudności, spotkajmy się! Znowu razem. Znowu z najpiękniejszą muzyką filmową. Jak zawsze w towarzystwie RMF Classic.

Okoliczności związane z pandemią nie pozwolą nam się spotkać w ostatnich dniach maja na koncertach wykonywanych na żywo z udziałem artystów zagranicznych i publicznością. Ale nie wyobrażamy sobie festiwalu wyłącznie online. Właśnie dlatego FMF zostanie rozciągnięty w czasie i pojawi się w tym roku w kilku odsłonach. W ten sposób nie tylko elastycznie dopasowujemy się do sytuacji, ale też stopniujemy napięcie. Rozpoczniemy od spotkań i rozmów z twórcami, następnie przejdziemy do zarejestrowanego koncertu online, a całość zwieńczy piękny sierpniowy weekend z muzyką na żywo w Parku im. Henryka Jordana. Chcemy, aby festiwal był przede wszystkim doświadczeniem bezpiecznym, ale także, aby budował emocje na żywo, bo tego oczekuje nasza publiczność. Po kilkunastu miesiącach pandemii wiemy, że nawet najpiękniej zarejestrowany koncert to nie to samo, co doświadczenie na żywo. Dlatego zdecydowaliśmy o organizacji FMF w sierpniu i wierzę, że festiwal, który odkrywał od lat nowe miejsca, także tutaj przyniesie ogromną energię i wiele wzruszeń – mówi Izabela Błaszczyk, dyrektor KBF.

Między 27 a 30 maja będziemy spotykać się z kompozytorami oraz przedstawicielami branży muzycznej w rozmowach transmitowanych na platformie PLAY KRAKÓW. Dzięki „podwójnej” formule festiwalu będziemy mogli zatrzymać się w biegu i spokojnie porozmawiać o tym, jak radziła sobie branża filmowa w pandemii, co się udało, jakie nowe projekty filmowe ujrzą światło dzienne w najbliższych miesiącach i latach oraz jaka jest sytuacja rynku koncertowego i filmowego, w jakiej kondycji są orkiestry symfoniczne i studia nagraniowe. Czy kryzys – paradoksalnie – wniósł ożywienie, wyzwolił kreatywność twórców i przyniósł nowe szanse i odkrycia, o tym jak tworzyć w nowych realiach? W tych ostatnich miesiącach wszyscy oglądaliśmy seriale, dlatego podczas FMF porozmawiamy również o ich fenomenie. Dlatego w pierwszej części festiwalu będziemy się łączyć z Los Angeles, Teneryfą, Londynem, Pragą, Gandawą, Rzymem i Berlinem. Do rozmów właśnie w ramach Forum Audiowizualnego FMF zaprosiliśmy Teoniki Rożynek — autorkę ścieżki dźwiękowej do niedawnej koprodukcji KBF Prime Time, Hildur Guðnadóttir — zdobywczynię Oscara za muzykę do Jokera, Maggie Rodford — agentkę i producentkę muzyczną z niezliczoną ilością tytułów w CV, która pracowała m.in. przy Paddingtonie 2, a także z psychologami, specjalistami od wizerunku z Hollywood czy też przedstawicielami organizacji ASCAP i BMI, które zajmują się zbiorowym zarządzaniem prawami autorskimi. W piątkowy wieczór zaprosimy publiczność FMF na dach Galerii Kazimierz. W ramach Kina Samochodowego pokażemy film Sound of Metal.

Jako finał majowej odsłony FMF, w niedzielę 30 maja, proponujemy premierę online jednego z najbardziej mistycznych koncertów w historii festiwalu: program Cinema Chorale z utworami z takich filmów, jak Portret kobiety w ogniu, Wielkie piękno czy Śmierć w Wenecji. Koncert, który zarejestrowaliśmy 15 maja w Kopalni Soli „Wieliczka”, został wykonany przez jeden z najlepszych polskich zespołów wokalnych w kraju, czyli Chór Polskiego Radia pod batutą Marii Piotrowskiej-Bogaleckiej. To wydarzenie będzie można zobaczyć bezpłatnie na PLAY KRAKÓW.

Natomiast na spotkanie w plenerze zapraszamy już w sierpniu. W ostatni weekend lata w ramach Kraków Culture Summer będzie królował FMF! 28 i 29 sierpnia na festiwalowej scenie w Parku Jordana, w pobliżu krakowskich Błoń, nareszcie usłyszymy żywe głosy i instrumenty. Wracamy do otwartych przestrzeni!

Na sobotę 28 sierpnia proponujemy Galę Muzyki Filmowej w trzech odsłonach, w formie wielkiego plenerowego święta. Duża dawka emocji gwarantowana, bo już na start zabrzmi muzyka towarzysząca intrygom i akcji — premierowo, jako pierwsi na świecie, usłyszymy na żywo m.in. gęste jak krew suity z Króla, Wiedźmina czy Watahy. Obok orkiestry na scenie pojawi się Ania Karwan, wszechstronna wokalistka, której talentu nie trzeba już publiczności FMF przedstawiać. Środkowa część koncertu to czas na przejmujące osobiste historie – popularną piosenkę z Euforii śpiewaną w oryginale przez Billie Eilish i Rosalię wykonają Natalia Nykiel i Kacha Kowalczyk z zespołu Coals. W programie tej sekcji znajdą się również m.in. Sukcesja, Kraina Lovecrafta i Rok za rokiem. Na koniec przygotowaliśmy równie dramatyczne, ilustrujące różnego typu rywalizację seriale. Czarne lustro, Gambit królowej, Wikingów i Ukrytą grę łączy przede wszystkim motyw walki – o swoją pozycję, o tożsamość, o niezależność. My Life Is Going On z Domu z papieru zaśpiewa znana z wykonania oryginalnego hiszpańska wokalistka Cecilia Krull. Do Krakowa wraca uwielbiany przez publiczność FMF Diego Navarro, który poprowadzi Orkiestrę Akademii Beethovenowskiej wspólnie z Katarzyną Tomalą.

FMF po raz kolejny przedstawi bogactwo form i języków, jakimi przemawia do nas współczesne kino. To czas szczególny, czas przywracania światu wrażliwości, empatii i piękna. Festiwal ma mieć moc regenerującą, ożywczą, przywracającą harmonię, dającą zachwyt, budującą wspólnotę twórców i ludzi doświadczających piękna. Nie mogłem sobie wyobrazić lepszego rozwiązania na ten rok, jak spotkać się z muzyką do seriali, zadziwić Was muzyką do „Gambitu królowej”, „Wiedźmina”, chłonąć emocje światowej premiery „Wikingów” z Trevorem Morrisem za pulpitem czy poczuć gęsią skórkę, słuchając muzyki do „Watahy”. Zgodnie z festiwalowym zwyczajem zetkniemy się więc z najbardziej aktualną produkcją muzyczną z seriali i fabuł ostatnich miesięcy. FMF to ludzie – ich zachwyt, wrażliwość, egzaltacja pojmowana jako umiejętność odbierania emocji. Nie mogę się doczekać tego spotkania ze wszystkim, co przygotowaliśmy – mówi Robert Piaskowski, dyrektor artystyczny FMF.

Festiwalową niedzielę 29 sierpnia zaczniemy od FMF4Kids z muzyką z Agi Bagi, polskiego serialu animowanego promującego ekologiczne postawy wśród najmłodszych. Przygody Bodzia i Zibiego na planecie Agi Bagi to niezwykle popularna produkcja , od lat obecna w stacjach telewizyjnych i platformach przeznaczonych dla dzieci – od TVP ABC czy Polsat JimJam po Strefę Bajek i Netflixa. Najmłodsza widownia FMF będzie mogła usłyszeć dobrze znane sobie głosy Magdy Mitoń, Kasi Tarkowskiej i Michała Ostrowskiego, którzy wystąpią wraz z zespołem. Dorośli też są mile widziani!

W związku z 10. rocznicą śmierci legendarnego kompozytora złotej ery Hollywood Johna Barry’ego zaplanowaliśmy na niedzielne popołudnie niezwykły koncert The Best of John Barry. Jego utwory prezentowaliśmy na FMF nie raz, bo trudno o drugą tak wyrazistą i wszechobecną w branży filmowej postać. W hołdzie wielokrotnie nagradzanemu twórcy FMF Youth Orchestra wykona muzykę z m.in. Pożegnania z Afryką, Tańczącego z wilkami czy Niemoralnej propozycji. John Barry to oczywiście również muzyka z filmów o przygodach Jamesa Bonda. Posłuchamy więc utworów z Pozdrowień z Rosji, W tajnej służbie Jej Królewskiej Mości, a także piosenek z Diamenty są wieczne oraz Żyje się tylko dwa razy. Tę pierwszą wykona Marcin Maciejczak, nastoletni fenomen polskiej estrady, zwycięzca trzeciej edycji „The Voice Kids”. Orkiestrę złożoną z najzdolniejszych młodych muzyków naszego miasta poprowadzi ceniona dyrygentka i pedagożka, związana z FMF od samego początku Monika Bachowska.

Nie możemy się doczekać energii festiwalu, jego prób, przygotowań, przylotu pierwszych gości. Po 14 latach FMF odbędzie się ponownie plenerowo! Wracamy do emocji z czasów początku festiwalu i wierzymy, że będzie to nowe, wyjątkowe doświadczenie. W tym czasie towarzyszyć będzie Wam także stacja RMF Classic – z cyklami audycji, wspomnieniami, specjalnymi playlistami. Niech to lato zabrzmi muzyką filmową, niech daje nadzieję, harmonię, optymizm w działaniu i wiele wzruszeń. Będziemy z Wami na antenie RMF Classic – mówi Magdalena Wojewoda-Mleczko, dyrektor muzyczna RMF Classic.

Już dziś zarezerwujcie terminy 27-30 maja (online) i 28-29 sierpnia (w realu)!

Pełen program festiwalu dostępny na www.fmf.fm.

Słuchajcie także w RMF Classic.

­---

Na 14. FMF zapraszają Miasto Kraków, KBF oraz RMF Classic. A także partner festiwalu Galeria Kazimierz, partner strategiczny Kraków Airport oraz mecenas KBF – firma Suempol.

Źródło: materiały organizatora

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
InfoKraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<