Kraków Culture Summer

Festiwale

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

Od 6 do 29 sierpnia park im. Henryka Jordana będzie gościł wydarzenia przygotowane przez krakowskie festiwale i instytucje. Kraków Culture Summer połączy letnie atrakcje w unikalnej przestrzeni jednego z najbardziej popularnych parków Krakowa, a współpraca wielu podmiotów w tym miejscu wpisuje się w priorytety niedawno ogłoszonej polityki Kraków Culture: współpracy instytucji, współdzielenia przestrzeni, wspólnego kreowania kulturalnego lata. Przed nami spektakle teatralne, koncerty – od muzyki klasycznej, przez pop i jazz, po elektronikę i muzykę filmową. Program pierwszego Kraków Culture Summer zapowiada się bardzo różnorodnie. Podczas inauguracji 6 sierpnia usłyszymy koncerty organizowane przez Summer Jazz Festival Kraków, a na finał zaplanowano m.in. występ zespołu Beata i Bajm oraz Galę FMF w trzech sezonach w ramach Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie.

Przez cały sierpień ulubiony park krakowian będzie najważniejszym adresem na kulturalnej mapie stolicy Małopolski. Kraków Culture Summer to rama skupiająca unikatowe wydarzenia, manifestujące bogactwo i różnorodność krakowskiej kultury. W tworzenie programu wydarzeń zaplanowanych na specjalnych letnich scenach zaangażowały się krakowskie instytucje i organizacje pozarządowe, m.in.: Krakowskie Forum Kultury, Sinfonietta Cracovia, Cracovia Danza, Teatr Bagatela, Teatr Ludowy, Teatr Groteska, a także Piwnica pod Baranami. Kraków Culture Summer to także koncerty przygotowane przez flagowe krakowskie festiwale: Unsound, Summer Jazz Festival, Audio Art Festival, EtnoKraków/Rozstaje, Festiwal Muzyki Filmowej czy Wianki – Święto Muzyki. Produkcję wydarzeń, obsługę i organizację zapewniają KBF i Krakowskie Forum Kultury, a przestrzeń udostępnia Zarząd Zieleni Miejskiej.

Nowa polityka kulturalna Miasta „Kraków Culture” stawia sobie w polu uwagi jeszcze ściślejszą współpracę rozmaitych instytucji w kreowaniu oferty dopasowanej do potrzeb rozmaitych odbiorców, ale także ujętej w ramy poszczególnych pór roku. Pandemia pokazała, jak ważne jest współdziałanie. Jak rośnie rola przestrzeni współdzielonych, bezpiecznych, wielofunkcyjnych. Jestem wdzięczny wszystkim partnerom programowym, dzięki którym możemy zaproponować – mieszkańcom spędzającym lato w Krakowie i wszystkim tym, których przyciągną tutaj nasze atrakcje – program bogaty, różnorodny i odkrywający nową fantastyczną przestrzeń. Dzięki dobrej współpracy przygotują ją dla krakowian pod względem produkcyjnym KBF, Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie oraz Krakowskie Forum Kultury – mówi Jacek Majchrowski, Prezydent Miasta Krakowa.

Letnie weekendy z kulturą w parku im. Henryka Jordana to idealny przepis na wakacje. Od lat w Krakowie stawiamy na współprace i partnerstwa, dlatego współtworzenie programu przez artystów i artystki reprezentujących rozmaite nurty i współtworzenie sezonu Kraków Culture: Lato przez miejskie festiwale: EtnoKraków/Rozstaje, Unsound, Summer Jazz Festiwal, Wianki. Święto Muzyki, FMF, a także kluczowe instytucje miejskie, to emanacja podejmowanych przez Miasto Kraków wieloletnich działań na polu tworzenia przemyślanej oferty kulturalnej i turystycznej.
Zależy nam, żeby w nowej scenografii zielonego Krakowa zbudować fantastyczną atmosferę, postawić na strefę żywego doświadczania kultury w przyjaznej przestrzeni, w piknikowym nastroju i przede wszystkim bezpiecznie. Chcemy w ten sposób zachęcić krakowianki i krakowian do odkrywania nowych miejsc i pomysłów artystycznych w sierpniowej odsłonie, a tym, którzy planują weekend w naszym mieście, dać doświadczenie niezapomniane i klucz do bogactwa krakowskiej kultury. Niech kulturalne lato zapisze się na długo w pamięci krakowian!
– dodaje Robert Piaskowski, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Kultury.

Projekt Kraków Culture Summer obejmie cztery weekendy sierpnia i zostanie zainaugurowany m.in. koncertami Old Metropolitan Band i Hot Swing Band w ramach Summer Jazz Festival Kraków. Ponadto w pierwszy weekend sierpnia (6–8.08) będziemy mogli obejrzeć operetkę sanatoryjną Turnus mija, a ja niczyja w reż. Cezarego Tomaszewskiego zaprezentowaną przez Teatr im. Juliusza Słowackiego, a także posłuchać wyjątkowego koncertu audiowizualnego Voices of the Cosmos pod szyldem Audio Art Festival. To unikatowy na skalę europejską projekt muzyczno-astronomiczny, w którym wykorzystuje się oryginalne zapisy przestrzeni kosmicznej – m.in. sygnały i dźwięki pochodzenia pozaziemskiego pozyskane za pośrednictwem radioteleskopów (pulsary, magnetosfery planet, Słońce, zorza polarna) czy nagrania archiwalne z misji kosmicznych.

Drugi weekend sierpnia (13–15.08) na Kraków Culture Summer upłynie pod znakiem pasma Wianki: Debiuty oraz festiwalu Unsound. 13 sierpnia w parku Jordana wystąpią artyści bardzo dobrze znani krakowskiej publiczności: grupa Atlantyda La5er i Zuza Baum, rozwijający konwencję popowej piosenki w rodzaju Fleetwood Mac czy Kate Bush zespół Rycerzyki oraz specjaliści od pochodzącego z Czarnego Lądu tanecznego afrobeatu – The Afronauts. Na deser podczas Unsound Silent Disco zagrają Semprey, Daniel Drumz, Charlie i Olivia. W sobotę 14 sierpnia, w samo południe, Teatr Groteska wystąpi ze specjalnym programem dla najmłodszych. Po południu zaprezentują się zespół tańców dworskich i historycznych Cracovia Danza, a także aktorzy Teatru Ludowego, Piwnicy pod Baranami i Teatru Bagatela. Drugi weekend sierpnia w parku Jordana zakończą: ulubiony cykl młodych melomanów, czyli koncert Letnie piosenki Sinfonietki, a także występ zespołu Recycling Band, przedstawiciela projektu Orfeo & Majnun.

Wspomniany projekt powróci w kolejnym tygodniu (20–22.08) za sprawą koncertu prezentującego wybór najciekawszych fragmentów opery Orfeo & Majnun, a także występów Asi Nawojskiej, Tęgich Chłopów oraz grupy Chłopcy kontra Basia, które usłyszymy już 20 sierpnia. Na ten sam wieczór Patchlab Festival przygotował pokaz animacji nagrodzonych na festiwalu Ars Electronica oraz międzynarodowych konkursach animacji cyfrowej. Kolejne dni urozmaicą propozycje festiwalu EtnoKraków/Rozstaje przygotowane specjalnie dla najmłodszych. 21 sierpnia będą to: warsztaty tańców Mazowsza z Akademią Tańca Tradycyjnego, Bogusławą i Piotrem Zgorzelskimi, muzykami grupy Zawierucha (Grand Prix „Nowa Tradycja” 2021) i warsztaty krakowiaków, które poprowadzi Katarzyna Chodoń. 22 sierpnia program wzbogacą: Melo liryka zakwita muzyka – interaktywny koncert dla dzieci i dorosłych Ani Brody, warsztaty Kasi Dudziak i koncert Śląskie powstaje utytułowanej grupy Krzikopa. Pomoc w budowaniu festiwalowej Machiny Muzycznej i świetną zabawę zapewni najmłodszym ŻyWa Pracownia.

Finałowy weekend Kraków Culture Summer (27–29.08) to koncerty w ramach Wianków: Święta Muzyki oraz Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie. Na Wiankach zaprezentują się m.in. jeden z najciekawszych młodych gitarowych zespołów na rodzimej scenie, czyli Izzy and the Black Trees, elektroniczna BOKKA oraz prawdziwa królowa polskich estrad – Beata wraz z zespołem Bajm. Kolejni artyści zostaną ogłoszeni już wkrótce. Festiwal Muzyki Filmowej zaproponuje natomiast jeden ze swoich flagowych koncertów – Galę FMF w trzech sezonach, podczas której usłyszymy popularne tematy ze znakomitych seriali, program The Best of John Barry w wykonaniu występ FMF Youth Orchestra, a także FMF4Kids: Agi Bagi – koncert z muzyką i piosenkami z bajki.

Koncerty w ramach Festiwalu Muzyki Filmowej odbędą się w reżimie sanitarnym. Bilety w cenach od 15 do 60 zł będą dostępne w sprzedaży od 14.07.2021 od godziny 12.00 na platformie kbfbilety.krakow.pl, w punktach InfoKraków oraz na platformie eventim.pl. Na wszystkie pozostałe wydarzenia w ramach Kraków Culture Summer obowiązywać będą bezpłatne wejściówki – ich pobranie możliwe będzie już na początku sierpnia 2021 na platformie kbfbilety.krakow.pl.

Zapraszamy do śledzenia strony internetowej: www.krakowculturesummer.pl
oraz mediów społecznościowych:
Facebook: https://www.facebook.com/KrakowCultureSummer
Instagram: https://www.instagram.com/krakowculturesummer/

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
InfoKraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<