Festiwal Opera Rara 2021: Così fan tutte

Festiwale

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

Wzajemnego porozumienia można i trzeba poszukiwać w sztuce, poprzez śpiew, na scenie – przekonuje Festiwal Opera Rara.

Ten rok przyniósł wiele pytań, których nie musieliśmy sobie stawiać jeszcze przed poprzednią edycją. Czy uda się zrealizować wszystkie plany? Czy nie wstrzymają nas kwarantanna lub inne obostrzenia sanitarne? Jak organizować festiwal rozciągnięty w czasie, bo pandemia nie pozwala zrealizować go w całości? Wymuszona okolicznościami rewolucja w sposobie organizacji i odbioru festiwalu nie wpływa jednak na przyświecającą mu ideę: by poprzez operę opowiedzieć nasz świat, a zarazem dać możliwość dostrzeżenia drugiego człowieka i jego emocji.
Za motto festiwalu służą w tym roku słowa Safony: „Stań jak przyjaciel i spójrz mi w oczy – pogodnie, życzliwie” zachęcające do wyciągnięcia ręki i odnajdywania wspólnego języka. Spójrzmy więc sobie w oczy – choćby przez taflę ekranu, ponad maseczkami, w operowym zwierciadle, w którym przegląda się nasza rzeczywistość – i poszukajmy tego, co nas łączy.

Latem Festiwal Opera Rara zabłyśnie jednym z największych arcydzieł w historii muzyki. Jak mówią organizatozry: "Wpuszczamy je w krwiobieg miasta, jako najlepsze lekarstwo na dzisiejsze czasy. A więc w ramach rara jeden tytuł zdecydowanie nie-rara. Czynimy to w pełni świadomie – dzięki przyjaciołom i partnerom z chóru społecznego, dzięki wszystkim entuzjastom sztuki przekształcamy Così w realny element naszej tożsamości".
Tak czynią wszystkie
– tą słodko-gorzką konstatacją kończy się Così fan tutte Wolfganga Amadeusza Mozarta. Pozornie beztroska farsa, w której dwaj młodzi żołnierze przebierankową intrygą próbują – nie bez pewnych sukcesów – przywieść do niewierności swoje narzeczone (oczywiście w układzie „na krzyż”), pełna jest moralnych niejednoznaczności, ambiwalencji uczuć i absurdów libretta. Mimo to (a może właśnie dzięki temu?) doskonale przemawia do współczesnej publiczności. Zwłaszcza gdy tę wyborną komedię bierze na warsztat reżysersko-muzyczny duet Cezary Tomaszewski i Jan Tomasz Adamus (zarazem dyrektor artystyczny festiwalu).

reż. Cezary Tomaszewski

Katarzyna Oleś-Blacha – Fiordiligi
Monika Korybalska – Dorabella
Sebastian Szumski – Guglielmo
Przemysław Borys – Ferrando
Marzena Lubaszka – Despina
Jacek Ozimkowski – Don Alfonso
Capella Cracoviensis
Jan Tomasz Adamus
Krakowski Chór Mieszczański (przygotowanie – Joanna Stawarska & Ilona Szczepańska)

Izabela Perez, Szymon Dobosik, Oskar Malinowski – tancerze

Paula Grocholska – scenografia
Aleksander Prowaliński – światło
Małgorzata Chruściel – kostiumy

Udostępnij

Więcej

  • Organizator: Miasto Kraków, Capella Cracoviensis, KBF
  • www.operarara.pl
  • OperaRara
  • Bilety: spektakl w Teatrze Łaźnia Nowa 60/42 zł (miejsca siedzące nienumerowane); dostępne na www.kbfbilety.krakow.pl oraz w punktach InfoKraków od piątku 18 czerwca od godz. 12.00.
    Spektakl na www.playkrakow.com dostępny za darmo w dniu każdego koncertu.
Kraków Travel
Kids in Kraków
InfoKraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<