Copernicus Festival 2021: Wyobraźnia (online)

Festiwale

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • wtorek, 18 maja 2021 - niedziela, 23 maja 2021

Czym tak naprawdę jest wyobraźnia?
Jak to możliwe, że nasze niewielkie mózgi potrafią tak pomysłowo i skutecznie wykorzystywać to niezwykłe narzędzie?
I wreszcie... Czy wyobraźnia ma jakieś granice? A jeśli je ma – to co leży poza nimi?
Zagadka wyobraźni utkana jest z wielkich pytań, a próba udzielenia odpowiedzi na nie – choćby tylko prowizorycznych – jest pięknym i pożytecznym ćwiczeniem…

Zapraszamy na tegoroczną edycję Copernicus Festival która odbędzie się między 18 a 23 maja online!

W tym roku hasłem przewodnim festiwalu jest Wyobraźnia – o jej roli w psychologii, naukach ścisłych czy sztuce porozmawiamy z wybitnymi naukowcami i artystami za pośrednictwem Facebooka i kanału na YouTube.

Gośćmi festiwalu będą między innymi Noblista Venki Ramakrishnan, matematyczka Sabine Hossenfelder, psycholog Edward Nęcka a także kognitywista Joel Pearson.

W trakcie Śniadań Mistrzów o nauce i ścieżce do jej odkrywania porozmawiamy z Profesor Zofią Stasicką, jej córką Iwoną Wybrańską oraz wnuczką Katarzyną Wybrańską, której to przełomowe odkrycia rewolucjonizują medycynę. O roli mitu – w tym mitu sarmackiego – porozmawiamy z Profesorem Andrzejem Borowskim, natomiast splot literatury i oniryzmu ujęty w surrealizmie przybliżymy w rozmowie z Agnieszką Taborską. O roli wyobrażeniowych struktur i pojęć w fizyce porozmawiamy z Profesorem Karolem Życzkowskim, z kolei znaczenie abstrakcyjnego przekazu w sztuce będzie tematem spotkania z malarką Tamarą Berdowską.

Pasmo Perceptio poświęcimy w tym roku roli wyobraźni między innymi w szachach podczas gry i spotkania z GM Mateuszem Bartelem. Pułapki naszej wyobraźni i dążenie do pewnej wiedzy niekiedy idą w parze – o błędach poznawczych i teoriach spiskowych opowie Marcin Napiórkowski. Z kolei o eksperymentach myślowych takich jak “Mózg w naczyniu” czy “Kot Schroedingera” porozmawiamy z Profesorem Adamem Workowskim. Niesamowite i niezwykłe twory naszych architektonicznych możliwości zostaną przedstawione nam przez Radosława Gajdę i Natalię Szcześniak z kanału Architecture is a good idea. Wyobraźnia to także tematyka gier i opartej o nie sztucznej inteligencji – o tym, co może sobie wyobrazić algorytm opowie Tomasz Majkowski.

Inventio, czyli pasmo w którym mierzymy się z nowymi technologiami poświęcone będzie wynalazkom i eksperymentom, które od lat rozpalają wyobraźnię fanów Science fiction. W serii pięciu filmików Łukasz Lamża zaprezentuje magiczne technologie i próby wcielenia ich w życie.

Autorskie pasmo festiwalowe Profesor Dominiki Dudek pod tytułem “Rozmowy o Człowieku” zmierzy się z kondycją naszej wyobraźni zarówno w kontekście literatury czy sztuki jak i psychologii, muzyki czy tego, co przedstawiamy w filmach jako alternatywną rzeczywistość. Gośćmi Profesor Dudek będą: muzyk Artur Rojek, aktor Marek Kondrat, reżyserka Kinga Dębska, malarz Jacek Waltoś oraz pisarze Andrzej Stasiuk i Monika Sznajderman.

Dla młodszej publiczności wspólnie z Biurem Prasowym Uniwersytetu Jagiellońskiego przygotowaliśmy pasmo Mądra Książka, podczas którego przyjrzymy się tytułowej wyobraźni a także astronomii czy ekologii na podstawie książek popularnonaukowych dla dzieci i młodzieży. Podczas tego pasma zobaczymy kreacje licealistów, którzy stworzyli reklamę Mądrej Książki Roku a także będziemy uczestniczyć w wirtualnej gali rozdania nagród konkursu na najlepsze książki popularnonaukowe.

Dorośli i młodzież zainteresowani twórczością Stanisława Lema będą mogli zgłębić temat literatury science-fiction podczas specjalnego pasma Crème de la Lem, które przygotowaliśmy wraz z Krakowskim Biurem Festiwalowym. Jakie wizje Stanisława Lema się spełniły? Czy futurologia to nauka? Na te pytania odpowiemy wspólnie z Michałem Protasiukiem. O wadach i niuansach naszego poznania opowie Jowita Guja, z kolei Łukasz Kozak pochyli się nad esejem o ponad inteligentnej, zaawansowanej maszynie cyfrowej „Golem” z okazji wznowienia zbioru opowiadań o tym samym tytule. Naszym przewodnikiem po semantyce i kryptologii będzie Jakub Gomułka, a o futurystycznych, antyutopijnych wizjach społeczeństwa opowie Piotr Paziński.

Dodatkowo, festiwalowi będzie towarzyszył Koncert Cracow Singers połączony z wizualizacjami Kuby Woynarowskiego oraz wystawy artystyczne realizowane we współpracy z Wydziałem Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Wystawę “W świetle czarnego księżyca raj teraźniejszości został wam odebrany na zawsze” Jana Eustachego Wolskiego zobaczymy w Galerii Widna a wystawa “Myślo-kształty” będzie dostępna dla zwiedzających w Cricotece.

Zapraszamy do śledzenia na www.copernicusfestival.com, https://www.facebook.com/copernicusfestival, www.youtube.com/CopernicusCenter

Między 18 a 23 maja!

Organizatorzy:
Centrum Kopernika
Fundacja Tygodnika Powszechnego
Uniwersytet Jagielloński
„Tygodnik Powszechny”

Przy wsparciu:
Kraków PL
Ministerstwo Edukacji i Nauki
Polskie Towarzystwo Reasekuracyjne
Templeton Religion Trust

Projekt współfinansowany ze środków Miasta Kraków.

Dofinansowano z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach projektu „Otwarta Nauka w Centrum Kopernika”.

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
InfoKraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<