Cracow Art Week KRAKERS 2021

Festiwale

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • niedziela, 13 czerwca 2021 - niedziela, 20 czerwca 2021

W 2021 roku mija 10 lat od czasu pierwszej edycji KRAKERS-a – wtedy jeszcze w formule weekendowej. Przez ostatnią dekadę setki artystów, galerzystów, krytyków, kuratorów, animatorów, managerów i wolontariuszy pracowało rok w rok nad kolejnymi edycjami projektu – wydarzenia, którego zasięg konsekwentnie się powiększał, wykraczając poza granice miasta. Przez ten czas Krakers stał się znanym w środowisku artystycznym wydarzeniem.

Motyw przewodni jubileuszowej edycji krakowskiego tygodnia sztuki stanowi tym razem przewrotne hasło (NO) HOPE. Temat Krakersa wyłonił się w naturalny sposób jako odpowiedź na otaczającą nas sytuację pandemiczną. Czy sztuka daje nadzieję? I jakie ma miejsce w rzeczywistości, którą pomagała i wciąż pomaga uczynić lepszą, dać nam siłę do przetrwania? Czym obecnie powinna zajmować się sztuka? Czy być wyrazem duchowej strony jednostki czy ekscentryczną rozrywką dla wybranych? Program tygodnia wypełniony jest wernisażami, wydarzeniami perfomatywnymi, spotkaniami i dyskusjami oragnizowanymi zarówno w ramach programu głównego, jak i partnerskiego towarzyszącego.

W Programie Głównym uczestniczą zarówno galerie z wieloletnią tradycją, jak i efemeryczne project roomy: łącznie ponad 50 lokalizacji, a pośród nich laureaci sekcji Laboratorium wspierającej początkujących twórców i kolektywy. Co roku organizatorzy odkrywają przed publicznością nowe przestrzenie prezentujące sztukę współczesną: od regularnie działających galerii, poprzez pracownie artystyczne, aż do strychów czy mieszkań. Wzorem zeszłorocznej edycji Krakers wychodzi również z instalacją w przestrzeni publicznej – już 13 czerwca o godzinie 13.00 w Parku przy Śluzie w dzielnicy Dąbie nastąpi oficjalnie odsłonięcie pracy Szymona Kobylarza Pitagoras ratujący drzewo.

Za blisko 30 wydarzeń Programu Partnerskiego odpowiada natomiast Wydział Sztuki w Mieście 9.0 Uniwersytetu Pedagogicznego. Jedną z części wspólnych programów głównego oraz partnerskiego, organizowaną we współpracy z Cricoteką oraz Lotnym Domem Wydawniczym, będzie wystawa zbiorowa „Niezrealizowane projekty ostatniej dekady 2010-2020”, kuratorowana przez Łukasza Surowca oraz Martę Romankiv. Przybierze ona formę tymczasowego warsztatu wydawniczego.

Nie zabrakło również propozycji zebranych w Programie Towarzyszącym, obejmującym między innymi warsztaty, spotkania z artystami czy specjalnie opracowane trasy szlakiem krakowskich galerii i dzielnic. Norman Leto pokaże swój dzień pracy, komentując powstające na bieżąco dzieło w ramach tegorocznego Artist Talk. W panelu dyskusyjnym w Międzynarodowym Centrum Kultury wezmą natomiast udział przedstawiciele środowiska akademickiego, w tym rektor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Ponad 40 wydarzeń przygotowanych we współpracy z czołowymi instytucjami dedykowanymi sztukom wizualnym to doskonała okazja, by po okresie zawieszenia wrócić do aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym miasta.

Więcej informacji o wydarzeniu znajduje się na stronie www.cracowartweek.pl/program/ oraz w mediach społecznościowych:
www.facebook.com/cracowartweek i www.instagram.com/cracowartweek

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
InfoKraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<