Międzynarodowe Triennale Grafiki 2021

Festiwale

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • wtorek, 8 czerwca 2021 - sobota, 11 września 2021

Siedem wystaw MTG 2021 to mozaika lęków i niepokojów, z którymi konfrontują się dziś artyści w różnych zakątkach globu.

Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie – jedno z najważniejszych i najstarszych w Polsce wydarzeń poświęconych sztukom wizualnym – organizowane jest w Krakowie od 1966 roku. Początkowo konkurs odbywał się w cyklu dwuletnim, od lat 90. co trzy lata.

Flagowe ekspozycje programu głównego tegorocznej edycji Triennale to międzynarodowa Wystawa Główna, w tym roku pod hasłem „Sprzeczne przyszłości”, oraz nastawiona na eksperyment transgrafia. Ta druga, zorganizowana po raz pierwszy w 2018 roku, daje przegląd twórczości młodych polskich artystów, których działania wykraczają poza ramy klasycznej grafiki artystycznej. Ich dopełnieniem są wystawy indywidualne i zbiorowe prezentujące wybitne postaci oraz najciekawsze środowiska graficzne. Warto podkreślić, że w tym roku do konkursu międzynarodowego i konkursu transgrafia 2.0 zgłosiło się łącznie blisko tysiąc artystek i artystów z Polski i świata.

„Sprzeczne przyszłości to hasło-teza, które zachęca do refleksji nad aktualnym stanem rzeczywistości. Przyszłość, czyli sztandarowy termin artystów Wielkiej Awangardy będący dla nich przede wszystkim synonimem optymizmu i nadziei na lepsze jutro, w ostatnich latach stał się określeniem, które ewokuje niepokój, a czasem wręcz lęk przed tym, co ma nastąpić. Szalejąca od roku pandemia koronawirusa jest nie tylko największą katastrofą naturalną, która w ten czy inny sposób dotknęła wszystkich mieszkańców globu, ale także katalizatorem »niezałatwionych spraw« w obszarze życia społecznego czy politycznego, relacji międzyludzkich i globalnych zagadnień klimatycznych. Jednocześnie coraz bardziej zdajemy sobie sprawę z nierówności i odmienności warunków życia w różnych częściach świata, a także sprzeczności interesów poszczególnych grup, z których każda walczy przede wszystkim o własną przyszłość” – tłumaczy Marta Raczek-Karcz, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie.

Przez dekady przyzwyczailiśmy się, że wystawa główna odbywała się w przestrzeniach Bunkra Sztuki. W związku z remontem budynku na Plantach na Wystawę Główną Międzynarodowego Triennale Grafiki 2021 w Krakowie wybierzemy się do Nowohuckiego Centrum Kultury (26 czerwca – 31 lipca), by obejrzeć ok. 300 zakwalifikowanych do konkursu dzieł autorstwa blisko 70 twórców z 15 krajów świata. „W pracach wybranych na Wystawę Główną graficy i graficzki rejestrują ulotne chwile (Iku Hidaka) i opisują niszczejące obszary (Vanessa Hall-Patch, Colin Lyons), dzielą się bolesnymi doświadczeniami (Gábor Koós) i zwracają uwagę na istotę relacji człowieka z naturą (Edward Bateman, Lihie Gendler-Talmor, Michalina Wawrzyczek-Klasik, Hanna Oinonen), podejmują temat nieprzepracowanych traum (Justyna Sokołowska, Jolanta Rejs, Werner Schaarmann, Nikola Radosavljević) i ukazują możliwe konfiguracje związane z transhumanizmem (Grzegorz Frydryk, Paulina Łabuz-Tarara), wreszcie uczulają na ambiwalentne działanie słów (Zuzanna Dyrda) i walczą o odzyskanie własnej intymnej przestrzeni (Magdalena Hlawacz, Piotr Szurek) – zaprasza Marta Raczek-Karcz – Lęki i niepokoje ujawniają się także w pracach prezentowanych na wystawie transgrafia 2.0, a najlepiej zaświadcza o nich sięganie przez artystów po deformację zarówno obiektów (Paweł Krzywdziak) czy krajobrazu (Marcin Pazera), jak również ludzkiej twarzy (Paweł Puzio)”. Na wystawie transgrafia 2.0. Sztuka jest przestrzenią wolności w Unity Centre, czyli dawnym Szkieletorze przy ulicy Lubomirskiego 16 (27 czerwca – 25 lipca) zobaczymy prace ok. 20 artystów poszerzających reguły graficznej gry, odważnie wkraczających w przestrzeń wystawienniczą i harmonijnie łączących różne środki wyrazu, a także klasyczne i nowe media.

Za wyborem prac zakwalifikowanych do konkursu głównego stoi pięcioosobowe międzynarodowe jury złożone z profesjonalistów zajmujących się sztukami graficznymi, w tym laureatów poprzednich edycji MTG. Prace trojga artystów-jurorów MTG 2021 składają się na wystawę Uważni obserwatorzy w Międzynarodowym Centrum Kultury (9 czerwca – 7 lipca). Kanadyjczyk Sean Caulfield od ponad dekady zajmuje się kwestiami dotyczącymi antropocenu i wpływu działań człowieka na środowisko. Związany z katowickim środowiskiem graficznym Grzegorz Hańderek prowadzi poszukiwania skupione wokół przestrzeni, sposobów jej kształtowania i relacji pomiędzy nią a człowiekiem, a także efemeryczności wybranych form przestrzennych. Z kolei pochodząca z Republiki Południowej Afryki Diane Victor tworzy prace odnoszące się do problemów postkolonialnych i kwestii związanych z gender, bada relacje społeczne, bohaterami prac czyniąc wykluczonych i marginalizowanych.

Poza konkursem podczas każdej edycji MTG przyznawana jest nagroda za całokształt twórczości oraz szczególne zasługi dla międzynarodowego i polskiego środowiska graficznego. Prezentacja dorobku laureata Grand Prix d’Honneur MTG 2021 w Krakowie Jan Pamuła. Continuum w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha (12 czerwca – 11 września) w sposób przekrojowy przybliża twórczość artysty związanego z Krakowem, jednego z prekursorów grafiki cyfrowej, kuratora wystaw, profesora i byłego rektora Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki. W jego oeuvre „najlepsze wzorce klasycznej abstrakcji spotykają się z działaniami w sferze obrazu cyfrowego, które otwierają go na ruch i przepływ” – czytamy w uzasadnieniu wyróżnienia.

W Międzynarodowym Triennale Grafiki w Krakowie od lat uczestniczą działający w obszarze grafiki eksperymentalnej artyści z Kanady – ich dwudziestoosobową reprezentację poznamy na wystawie ProTO-typy. Współczesna kanadyjska grafika eksperymentalna w Galerii ASP przy ulicy Basztowej 18 (9 lipca – 24 sierpnia). SMTG zaprasza także na dwie wystawy we własnej siedzibie – Międzynarodowym Centrum Sztuk Graficznych przy Rynku Głównym 29. Krzysztof Kula. Prewentorium (14 lipca – 3 sierpnia) to najnowszy projekt laureata Nagrody Specjalnej MTG 2018 w Krakowie, w którym artysta wykorzystuje gotowy obiekt w postaci odnalezionego w Beskidach opuszczonego kontenera mieszkalnego. Z kolei Prism Kraków – Conspectus (11–31 sierpnia) to rozpisana na wiele tradycji i języków artystyczna wypowiedź 43 grafików reprezentujących 15 krajów zrzeszonych w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Prism.

„Artyści i artystki biorący udział w MTG 2021 podzielają i wyrażają przy pomocy środków wizualnych niepokój, który jest nieobcy każdemu z nas, jednocześnie starają się uwrażliwić odbiorców na zachodzące wokół zmiany i zachęcić ich do podejmowania działań zapobiegawczych zarówno na mikro-, jak i makroskalę” – podkreśla Marta Raczek-Karcz. (Dorota Dziunikowska)

Tekst ukazał się w kwartalniku „Kraków Culture” 2/2021.

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
InfoKraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<