Così fan tutte

Muzyka klasyczna

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

Mozart ukończył Così fan tutte, ossia La scuola degli amanti (Tak czynią wszystkie, czyli szkoła kochanków) pod koniec 1789 roku i już w styczniu następnego roku odbyła się premiera w wiedeńskim Burgtheater pod batutą samego kompozytora. Libretto, które napisał niezastąpiony Lorenzo Da Ponte, opowiada o niedoskonałości stosunków damsko-męskich, rozpiętych między ideą miłości a pokusami cielesnymi. Wiek XIX krytykował błahość tej intrygi, lecz ostra ocena wynikała raczej z klimaty epoki i obyczajowych ograniczeń niż obiektywnych ocen. Dopiero w XX wieku, a dokładnie mówiąc, w jego drugiej połowie odbiorcy odnaleźli w tym dziele odbicie własnych niepokojów, odczuć i wątpliwości.
Tematem opery jest zamiana partnerów między parami kochanków i wystawienie na próbę wierności kobiet przez mężczyzn – w imię zakładu o to, że „tak czynią wszystkie”. Ta podszyta gorzkim cynizmem historia kończy się happy endem, wszak to opera buffa, a kompozytor nie pozwoliłby nam popaść w pesymistyczne nastroje.

Spektakl Opery Krakowskiej we współpracy z Tomaszem Tokarczykiem, kierownikiem muzycznym instytucji, przygotował aktor, reżyser, pedagog, znawca włoskiej kultury i języka – Jerzy Stuhr. To już trzecia realizacja tego znakomitego twórcy na scenie Opery Krakowskiej, po wspaniale przyjętych i nagradzanych Don Pasquale i Cyruliku sewilskim.

Wolfgang Amadeus Mozart Così fan tutte

Reżyseria: Jerzy Stuhr
Kierownictwo muzyczne: Tomasz Tokarczyk
Premiera: 12 marca 2021

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
InfoKraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
Zapisz się do newslettera
Co zyskujesz?
Co dwa tygodnie wybór najciekawszych wydarzeń kulturalnych w Krakowie
Sign up to our newsletter!
What do you get?
Every two weeks a selection of the most interesting cultural events in Krakow