30. Festiwal Kultury Żydowskiej

Festiwale

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • piątek, 25 czerwca 2021 - niedziela, 4 lipca 2021

W ubiegłym roku, dedykując 29. FKŻ Ziemi, rozpoczęliśmy cykl poświęcony czterem żywiołom, czy też czterem elementom, z jakich stworzony został świat. W tym roku zdecydowaliśmy, aby motywem przewodnim jubileuszowej edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej stał się OGIEŃ. Ogień miłości i pasji, jakie płoną w nas od zarania FKŻ.

Jubileuszowa, 30. edycja Festiwalu Kultury żydowskiej odbędzie się pomiędzy 25 czerwca i 4 lipca na krakowskim Kazimierzu!

W tym roku organizatorzy oddają również głos kobietom – festiwal pokaże głównie ich punkt widzenia na sprawy współczesnego świata oraz to, jak żydowskie kobiety zdobywały swoje miejsce w tradycyjnie patriarchalnym świecie. 

Choć w tegorocznym programie zabraknie kilku kultowych wręcz wydarzeń (jak chociażby Szalom na Szerokiej, czy tez inaugurującego FKŻ Koncertu Kantorów), to nowa formuła festiwalu oraz wiele nowych formatów i propozycji wprowadzi zdecydowanie nową jakość do ponad 30-letniego festiwalu.

Festiwalowym centrum będzie Namiot FKŻ, który stanie na skrzyżowaniu ulic Józefa i Wąskiej. W nim odbędzie się zdecydowana większość wydarzeń festiwalowych: od rana do wieczora bezpłatnie będzie można tam uczestniczyć w wykładach, dyskusjach, audycjach radiowych na żywo, posłuchać setów DJskich, czy też koncertów.

To w Namiocie FKŻ zadebiutuje Aga Kozak ze swoim porannym cyklem spotkań o żydowskim spojrzeniu na współczesny świat: kuchnię, design, tożsamość. Marta Majchrzak, autorka bloga herstories.pl, przygotowała serię spotkań o Siostrzeństwie, o ogniu opowie Anda Rottenberg, prof. Jacek Leociak, Janusz Makuch i prof. Ernest Niemczyk. Posłuchacie Janka Młynarskiego z jego nowym zespołem, izraelsko-niemieckiego punka w wykonaniu Jelaous, elektroniki prosto z Tel Awiwu – Dark Matter i niesamowitego żeńskiego tria wokalnego Gurgulitza.

Poza Namiotem FKŻ organizatorzy zapraszają do Muzeum Inżynierii Miejskiej na koncert Łona i Webber + The Pimps, do Collegium Maius, gdzie izraelski Dark Matter wspólnie z polską wokalistką Erith złożą nowoczesny hołd Kopernikowi oraz do synagogi Tempel na pierwszy w Polsce … Koncert Kantorek!

Spacerując po Kazimierzu natkniecie się również na różnorakie instalacje i działania pod wspólnym tytułem Kumzits – artyści z Izraela, Niemiec i Polski, Stanów Zjednoczonych i wielu innych krajów świata przygotowali zdalnie swoje specjalne projekty związane z Kazimierzem – jego historią i współczesnością.

Łącznie w ramach 30. FKŻ odbędzie się 128 wydarzeń. Zdecydowana większość z nich będzie transmitowana na żywo na specjalnie tworzonej w tym celu platformie streamingowej (30.jewishfestival.pl).

Wydarzenia te przygotowało dla Was 112 artystów, a w ich sprawnej realizacji pomoże nam  międzynarodowa grupa 60 wolontariuszy z… 14 krajów świata: Włoch, Izraela, Peru, Azerbejdżanu, Polski, Indii, Pakistanu, Kongo, Ukrainy, Francji, Węgier, Niemiec, Portugalii i Hiszpanii.

Ponadto, podobnie jak w poprzednich latach, program towarzyszący festiwalowi przygotują nasi partnerzy: Żydowskie Muzeum Galicja, KBF oraz JCC Kraków.

Wszystkie wydarzenia w Namiocie FKŻ będą dostępne bezpłatnie – podobnie jak transmisje wydarzeń na żywo w internecie. Bilety na koncerty odbywające się poza Namiotem dostępne są na stronie jewishfestival.pl Bilety na wydarzenia organziowane przez partnerów są dostępne wyłącznie u partnerów.

Wydarzenia 30. FKŻ będą realizowane z zachowaniem aktualnie obowiązujących zasad sanitarnych, związanych z pandemią koronavirusa, w tym też limitów osób obecnych na wydarzeniach. Szczegółowe informacje zawarte są w programie 30. FKŻ.

Udostępnij

Więcej

Miejsce wydarzenia

Kraków Travel
Kids in Kraków
InfoKraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<