XII Dni Komedii dell'Arte

Festiwale

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • czwartek, 25 lutego 2021 - sobota, 27 lutego 2021

Pod koniec lutego Dni Komedii dell’Arte pozwolą nam zakosztować uroku karnawału, a na scenie królować będą maski, kostiumy, błazeństwa!

Zanim nastała współczesna era sitcomów i kabaretowych improwizacji, podobną funkcję rozbawiania widzów pełniła komedia dell’arte, której narodziny datuje się na XVI wiek. Comédie des masques lub też commedia all’improvviso miała swoje korzenie w tradycji greckiego mimu, rzymskiej pantomimy oraz błazeńskich występów średniowiecznych histrionów i w dużej mierze opierała się na swobodnej, improwizowanej grze aktorskiej. Aktorzy przebrani w skórzane maski i charakterystyczne stroje tworzyli zabawne gagi – zwane po włosku lazzi – popisując się przemyślnymi sztuczkami wymagającymi od nich nie lada kondycji.

Cechą charakterystyczną komedii dell'arte – obok ruchu, gestu i mimiki – były figury sceniczne odwołujące się do archetypów poprzez maski poważne i komiczne, które ukazywały ludzkie wady i śmiesznostki: zuchwała Kolombina, stary głupiec Pantalone, sprytny pajac Arlekin, pyszałkowaty Kapitan czy nieszczęśliwy Pierrot. Ciekawostką jest fakt, że w inscenizacjach typu dell'arte mogły występować również kobiety, co stanowiło pewną nowość: wszak teatr – jak ten elżbietański – w czasach renesansu był domeną mężczyzn.

O tym, że komedia dell’arte – zwana też czasem teatrem śmiechu – jest ciągle popularna, świadczy jej święto obchodzone co roku 25 lutego w ponad sześćdziesięciu krajach, również w Polsce. Podczas internetowej odsłony Dni Komedii dell’Arte (25-25 lutego) czeka nas wiele niespodzianek!

XII Dni Komedii dell’Arte będą zupełnie inne, niż zwykle. Tegoroczną edycję stanowić będzie specjalnie przygotowany cykl nagrań Spotkania z komedią, który przybliżony widzom kluczowe aspekty komedii dell’arte. Szczypta teorii będzie wstępem do komediowego meritum, jakim jest rozrywka! Trupa KOMEDIANTY zapewni ją, wykonując przygotowane specjalnie na tę okazję intermedia.

Spotkania z komedią będą dostępne bezpłatnie na platformie PLAY KRAKÓW od 25 lutego 2021.

Spotkania z komedią – opis odcinków:

25.02.2021 Spotkanie 1. „Wzburzone serca”. Komizm i powaga w komedii dell’arte. [Oglądaj na PLAY KRAKÓW]
Wymowa komedii dell’arte jest ponadczasowa. Postacie komedii, choć zamknięte w typach, ubrane w maski i kostium, dotykają ważnych uniwersalnych problemów w sposób lekki i żartobliwy. Czy zatem istnieje w komedii powaga? O tym opowie 1 odcinek Spotkań z komedią.

26.02.2021 Spotkanie 2. „Miłosne sidła”. Kobiety w komedii dell’arte. [Oglądaj na PLAY KRAKÓW]
Komedia dell’arte wprowadziła rewolucyjne wręcz zmiany, które na zawsze odmieniły teatr. Niektóre z nich są dziś dla nas oczywistością. Jedną z takich zmian była obecność na scenie kobiet – aktorek. Kobietom w komedii poświęcony będzie 2 odcinek Spotkań z komedią.

27.02.2021 Spotkanie 3. „Chytre awanse”. Maski w komedii dell’arte. [Oglądaj na PLAY KRAKÓW]
Maski są obecne w teatrze od samego początku. Do dziś potrafią wywoływać skrajne emocje, u niektórych budzą niepokój, innych fascynują. O tym, jaką rolę pełnią w komedii dell’arte i jak powstają, opowie 3 odcinek Spotkań z komedią.

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
InfoKraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<