Wokół Szopki

Spacery i zwiedzanie

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • czwartek, 3 grudnia 2020 - wtorek, 2 lutego 2021

W tym trudnym czasie szczególnie cieszą nas stałe elementy rzeczywistości, a jednym z nich jest tradycyjna szopka krakowska.

Z wyjątkowym wzruszeniem już po raz szósty polecamy wam spacery po Krakowie z akcją Wokół Szopki – tym razem kanwą opowieści o tradycji szopkarstwa jest wędrówka szlakiem krakowskich poetów: od autora Wesela, poprzez twórców słynnych kabaretów XX wieku, krakowskich bardów i noblistów, po enfant terrible polskiej poezji Marcina Świetlickiego… Na przekór troskom i ograniczeniom, które przynosi nam dzisiejszy świat, organizatorzy – zainspirowani wyobraźnią krakowskich szopkarzy oraz dziełami literatów – otwierają „Jarmark cudów”.

Od 2015 roku za sprawą wspólnej inicjatywy Muzeum Krakowa i KBF mniejsze i większe szopki prezentowane w przestrzeni miasta współtworzą jego wyjątkową świąteczną atmosferę. Także i tym razem misterne miniatury Krakowa mieszczące betlejemską stajenkę – wzbogacone także scenami z polskiej historii i legend krakowskich – rozświetlą witryny sklepów, hoteli i restauracji oraz place Starego Miasta i Planty, niosąc wszystkim radość i nadzieję.

„Nie w lichej stajence / Lecz w złotym pałacu / szopkarz Ciebie umieścił” – pisał szopkarz i poeta Jan Kirsz… W szopce krakowskiej spotykają się różne światy: architektura miasta, jego bohaterowie i symbole, tajemnica narodzin Boga, radość i ciepło rodzinne. Tu możliwy jest każdy cud, bo jak pisała Wisława Szymborska w wierszu Jarmark cudów: „Cud, tylko się rozejrzeć: / wszechobecny świat. / Cud dodatkowy, jak dodatkowe jest wszystko: / co nie do pomyślenia / jest do pomyślenia”.

„Po cichu / po wielkiemu cichu | idu sobie ku miastu na zwiadu / idu i patrzu” – śpiewał słowami Michała Zabłockiego Grzegorz Turnau. Nie wiemy, jak bardzo cichy i pusty będzie Kraków tej zimy, mimo tego wybierzmy się, nie tylko online, na pełen magii i poezji spacer – by na rynku spotkać zaczarowaną dorożkę Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego czy żółtego psa Marcina Świetlickiego, a na wszystko spojrzy z góry wysłany na księżyc legendarny czarnoksiężnik pan Twardowski. (Dorota Dziunikowska, miesięcznik „Karnet”)

***
Spacerowniki w wersji papierowej są dostępne w punktach InfoKraków oraz w oddziałach Muzeum Krakowa oraz online na stronie internetowej i Facebooku. Zapraszamy także na wirtualny spacer: www.wokolszopki.pl

Na wydarzeniu na Facebooku dostępne są bezpłatne warsztaty online „Ekoszopka pod choinkę” prowadzone przez absolwentkę ASP Katarzynę Partykę-Smalcerz.

Organizatorzy przygotowali również rodzinną grę terenową, dzięki której najmłodsi wielbiciele przygód poznają szopkowe ciekawostki i poćwiczą spostrzegawczość. Grę, przeznaczoną dla dzieci w wieku od 4 do 10 lat, można pobrać ze strony www.kidsinkrakow.pl lub odebrać w punktach InfoKraków w Pawilonie Wyspiańskiego (pl. Wszystkich Świętych 2) i przy ul. św. Jana 2. Link do gry rodzinnej: www.facebook.com/events/3788969644458400

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
InfoKraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
Zapisz się do newslettera
Co zyskujesz?
Co dwa tygodnie wybór najciekawszych wydarzeń kulturalnych w Krakowie
Sign up to our newsletter!
What do you get?
Every two weeks a selection of the most interesting cultural events in Krakow