24. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie (online)

Targi i kiermasze

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • czwartek, 22 października 2020 - niedziela, 25 października 2020

Targi nie odbędą się, ale przecież Targi Książki to MY! Pod tym hasłem przygotowaliśmy dla Was akcje online, które - mamy nadzieję - chociaż trochę zrekompensują nieobecność w tym roku w EXPO Kraków. 

Program targów

Co Was czeka w tygodniu targowym (19-25 października)?
 
- rabaty od wydawnictw i dystrybutorów:
https://bit.ly/2Tk8rIp
- zniżki od krakowskich księgarni:
- spotkania branżowe w dniu 23 października:
- spotkania online z autorami w dniach 24-25 października:
- wirtualna ścianka ilustratorów:
Spędźcie z Nami tydzień targowy!

Targi Książki to MY!

***

UWAGA! TARGI KSIĄŻKI ZOSTAŁY ODWOŁANE!

W tym roku, po raz pierwszy w historii wydarzenia, Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie się nie odbędą. Z dużym żalem musieliśmy podjąć taką decyzję, wiedząc, że rozczarujemy wielu fanów książek, którzy niecierpliwie czekali na możliwość kupienia biletu wstępu. Czekaliśmy do ostatniej chwili, ponieważ w pierwszej kolejności chcieliśmy poinformować naszych Wystawców. Postaramy się, aby niektóre planowane podczas targów wydarzenia, debaty czy spotkania odbyły się wirtualnie, w tym m.in. przyznanie Nagrody w Konkursie im. Jana Długosza. Przede wszystkim jednak chcemy wrócić za rok – z rozmachem i z nowymi pomysłami.

Zapach farby drukarskiej, soczyste kolory na okładce, nieznana historia skryta pośród liter – dla wszystkich tych, którym kupowanie książek sprawia prawdziwą przyjemność, mamy dobrą wiadomość: Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie już za pasem!

24. edycja Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie będzie w tym roku szczególna – po wielu miesiącach izolacji i nadrabiania czytelniczych zaległości wyruszymy na prawdziwe książkowe polowanie! A będzie w czym wybierać! Specjalna edycja wydarzenia ze względu na pandemię rządzi się jednak swoimi prawami. W dniach 22-25 października wejdziemy do Międzynarodowego Centrum Targowo-Kongresowego EXPO w trzech turach – 9.00-12.00, 12.00-15.00 oraz 15.00-19.00 – co umożliwi rozłożenie w czasie liczby osób przebywających na terenie targów. Z naszymi ulubionymi twórcami spotkamy się w specjalnie do tego przygotowanej bezpiecznej Strefie Autora – tam kupimy książki pisarzy i zdobędziemy ich autografy. W tym roku swoją obecność zapowiedzieli: polski wspinacz skalny oraz sportowy, autor Wielkiej Korony Tatr. Przewodnika wspinaczkowego po 14 ośmiotysięcznikach tatrzańskich Andrzej Marcisz, twórca (nie tylko) książek dla dzieci Michał Rusinek z najnowszym wydawnictwem Wihajster, czyli przewodnik po słowach pożyczonych, autor kryminałów i thrillerów medycznych Thomas Arnold, znany z programu telewizyjnego Odjazdowe bryki braci Collins Rafał Collins, specjalizująca się w powieściach erotycznych i romansach K.N. Haner, a także autorka niedawno wydanego Beboka – Aldona Reich. Nie zabraknie nowości wydawniczych, których próżno szukać na księgarnianych półkach czy w sieci – poznamy je na specjalnie w tym celu przygotowanej Arenie Premier. Kolejne informacje programowe zostaną ogłoszone już niebawem na stronie organizatora. (Anna Mazur dla miesięcznika Karnet)

***

Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie® – edycja specjalna

Lato dla zespołu Targów w Krakowie to zawsze okres intensywnych przygotowań do jesiennych Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie®. Nie inaczej jest tym razem. Chęć powrotu do normalności i moc energii do działania zaowocowały powstaniem nowej koncepcji Targów – wyjątkowej, nietypowej, mówiąc krótko: edycji specjalnej. Co to oznacza i czego można się spodziewać w dniach 22-25 października 2020 r. w EXPO Kraków?

Wejście specjalne

Mając na uwadze obowiązujące na ten moment ograniczenia liczby osób w przestrzeni targowej, liczba Zwiedzających musi być kontrolowana. Uczestnicy będą wchodzić na teren Targów w turach, na które będą sprzedawane bilety. Taki system wejść umożliwi wcześniejsze rozłożenie liczby przybywających osób na określone godziny. Wydłużenie godzin otwarcia 24.MTKwK® sprawi, że do dyspozycji Zwiedzających będą trzy różne tury odwiedzania targów: 9.00-12.00, 12.00-15.00 oraz 15.00-19.00. Bilet na daną turę będzie upoważniał do jednokrotnego wejścia na teren EXPO Kraków i wyjścia w ramach wybranych godzin. Aby zapobiec nadmiernemu kontaktowi, wejściówki mają być dostępne do zakupu jedynie online i tylko przy obowiązkowej rejestracji każdego biorącego udział w Targach. Wszyscy będą musieli zarejestrować swój udział w targach oraz wypełnić ankietę epidemiologiczną.

Bilety będą sprzedawane na każdą z tur, to jest na konkretną godzinę w danym dniu Targów. Ich całościowa pula będzie określona na podstawie oficjalnych wytycznych rządu. Dla miłośników Targów Książki mamy dobrą wiadomość: aby spędzić cały dzień na Targach, będzie można kupić bilet na kilka tur. Koszt jednej z nich wynosi 5 zł dla wszystkich Uczestników. W tym roku nie będzie możliwości skorzystania z bezpłatnego wstępu na Targi lub uzyskania zniżki. Dotyczy to nie tylko najmłodszych czy seniorów, lecz także wszystkich uprawnionych do zwyczajowych ulg, które w normalnych warunkach byłyby akceptowane. Dzięki takiemu systemowi wejścia oraz wyjścia możliwe będzie dokładne monitorowanie, ile osób przebywa w danym momencie w budynku oraz kim są nasi goście.

Specjalnie dla Autora

Spotkania z autorami oraz podpisywanie książek na stoiskach nie będą w tym roku możliwe.  Zostaną one jednak zastąpione nowym, komfortowym rozwiązaniem. Powstanie Strefa Autora, czyli specjalnie wydzielone miejsce w hali, w którym każdy Wystawca może zarezerwować czas dla swojego pisarza. To właśnie tam czytelnicy będą mogli zdobyć autograf swojego ulubionego twórcy, a także kupić jego dzieła. Będzie to możliwe dzięki małym punktom sprzedaży umieszczonym przy wejściu do Strefy, w których Wystawcy będą mogli sprzedawać książki zaproszonego gościa. Wszystko to z zachowaniem odpowiednich odległości oraz dodatkowych środków ostrożności: pisarz otrzyma własne stanowisko chronione osłoną z Plexi, a kolejka zwiedzających będzie regulowana przez ochronę, czuwającą nad przestrzeganiem wymogów sanitarnych. Po zakończeniu każdego spotkania stanowisko autorskie oraz punkty sprzedaży będą dezynfekowane i przygotowywane na kolejnych Uczestników. Nowa forma targowych spotkań to sposób na zorganizowanie dla czytelników oraz pisarzy bezpiecznej i wygodnej przestrzeni. Dzięki temu Zwiedzający będą mogli poczuć się pewnie i skorzystać z okazji do spotkania Autora na żywo.

Specjalne zabezpieczenie

Uczestnicy muszą przygotować się na zmiany w dotychczasowym sposobie funkcjonowania wydarzenia. Zapewnienie odpowiednich warunków podczas jego trwania jest nie tylko obowiązkiem, lecz także priorytetem dla Organizatora. Wypracowana na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy strategia bezpiecznych targów zakłada przede wszystkim dostosowanie obiektu do obostrzeń sanitarnych. Bezdotykowe mierzenie temperatury to istotny element wprowadzanych działań prewencyjnych, dlatego EXPO Kraków jest wyposażone w bramki ze specjalnymi czytnikami, które sprawdzają temperaturę osób wchodzących na teren Targów. Dodatkowe zabezpieczenie w postaci poszerzenia korytarzy zapewnia zwiększone odległości między stoiskami. Umożliwi to swobodne przemieszczanie się Zwiedzających przy zachowaniu odpowiedniego dystansu. Elementy często dotykane, czyli poręcze, klamki, a także elementy stoisk będą poddawane dokładnej i częstej dezynfekcji. Podajniki z płynem dezynfekującym będą dostępne w kilkunastu punktach wewnątrz budynku do dyspozycji każdego Uczestnika w trakcie trwania Wydarzenia.

Wszyscy Wystawcy zostaną wyposażeni w dodatkowe pakiety sanitarne, w których skład wejdą: komplet rękawiczek, maseczek oraz płynów dezynfekujących. Przy tak wyposażonych stoiskach znajdą się również specjalne kosze na maseczki i rękawiczki, a także zabezpieczenie osłoną z Plexi nad kasę.

Oprócz dostosowania samego obiektu oraz stoisk do wymogów sanitarnych Organizator przygotowuje także i Uczestników do zachowania ostrożności. Będą obowiązywać środki ochrony osobistej, takie jak maseczki oraz rękawiczki, a ci, którzy zapomną przynieść je ze sobą, będą mieli możliwość zakupu niezbędnych elementów ochronnych w strefie wejścia.

Po przymusowej kwarantannie i zamrożeniu wielu przejawów działalności, życie w kraju wraca do normy, oczywiście z uwzględnieniem wszelkich zalecanych środków ostrożności. Spotkania on-line są znakomitym sposobem na czas kwarantanny, ale nie zastąpią prawdziwych spotkań z ludźmi, nie stworzą niepowtarzalnej atmosfery czytelniczego święta. Nadchodzące Targi stanowią szansę na nadrobienie straconych spotkań literackich w odpowiednio przygotowanym do tego miejscu. Nadzwyczajna dbałość o zabezpieczenia sanitarne, nietuzinkowy system wejścia oraz wyjścia, a także wyjątkowe Strefy Autorów – oto jedyna taka, specjalna edycja 24. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie®.

Wprowadzane zmiany w tegorocznym sposobie funkcjonowania Targów to rozwiązania stworzone w oparciu o rządowe regulacje odnośnie do organizacji imprez targowych. Zaprezentowany system bezpieczeństwa oraz formy przeprowadzania spotkań zostały opracowane na podstawie obecnie obowiązujących przepisów, lecz będą korygowane stosownie do wszelkich zmian i nowych zapisów.

Więcej szczegółów na temat Wydarzenia można znaleźć: https://ksiazka.krakow.pl/pl/.

Informacje na temat procedur związanych z funkcjonowaniem EXPO Kraków dostępne jest na stronie https://targi.krakow.pl/public/files/bezpieczne-targi-dokument.pdf.

24. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie odbędą się w dniach 22-25 października 2020 roku. Targi mają miejsce w obiekcie EXPO Kraków, który na cztery dni zamienia się w istny książkowy raj. Jest to miejsce spotkań z autorami, ilustratorami i wydawcami. Młodsi i dojrzali czytelnicy mogą wziąć udział w licznych warsztatach oraz prelekcjach, które poruszają tematykę ogólnej literatury, jak i są przeznaczone szczególnie dla gości branżowych. Cztery dni to niezwykłe doświadczenie z literaturą, które sprawia, że chcesz tu wrócić za rok!

 

Udostępnij

Więcej

Położenie na mapie

Kraków Travel
Kids in Kraków
InfoKraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.