Tadeusz Kantor. Widma

Wystawy stałe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • Wydarzenie stałe

 Wiodącym tematem wystawy stałej w krakowskiej Cricotece jest trudna pamięć i trudna przeszłość, zarówno w wymiarze historycznym, jak i osobistym.

„Świat stał się bliski śmierci i – poprzez tę parantelę – bliski poezji. [...] Wszystko mogło się zdarzyć. Zatarły się granice czasu” pisał w 1944 r. wizjoner teatru, którego życie naznaczone było dwiema wojnami światowymi.

Wystawa prezentuje w większości niepokazywane dotąd na stałej ekspozycji obiekty i kostiumy ze spektakli Tadeusza Kantora. Tym razem kuratorzy radykalnie zmieniają narrację wpisaną w dotychczasowe pokazy kolekcji przygotowywane zgodnie z instrukcjami pozostawionymi przez samego artystę. Zacierają granice czasu i budują przestrzeń dla nowych interpretacji. Obiekty sceniczne tworzą krajobraz po katastrofie, tracą swą odrębność i generują nowe, intuicyjne znaczenia.

Zwiedzający po raz pierwszy na wystawie stałej będą mieli okazję zobaczyć m.in. Wielki ambalaż końca XX wieku ze spektaklu „Nigdy tu już nie powrócę” oraz Barykadę z „Niech sczezną artyści”.

Istotnym elementem aranżacji jest rampa dla zwiedzających, nawiązująca do nigdy nie zrealizowanej przez Kantora idei, w której aktorzy na wybiegu mieli być obserwowani przez obiekty teatralne. Na wystawie „Tadeusz Kantor. Widma” to zwiedzający są obserwowani przez eksponaty. Prezentację dopełnia teatralne oświetlenie, projekcje i efekty dźwiękowe angażujące widza w trudne narracje i umożliwiające wielozmysłowy odbiór przestrzeni wystawienniczej.

Kuratorzy wystawy, Małgorzata Paluch-Cybulska oraz Michał Kobiałka, szukają odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób bieg historii wpłynął na twórczość artysty oraz jak determinuje rozwój sztuki w ogóle, a także badają w jaki sposób sztuka naznaczona zagrożeniem może być wystawiana dzisiaj. Uwspółcześniając wątki trudnej przeszłości obecne w twórczości Kantora, kuratorzy zadają także pytanie o niepewną przyszłość, które wybrzmiewa tym mocniej w przestrzeni wystawy, na której otwarcie i przebieg znacząco wpłynęła grożąca światowym kryzysem pandemia.

Ekspozycję można oglądać od czwartku do niedzieli w godz. 11.00-19.00. Wstęp jest bezpłatny.

 

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<