My chcemy Boga – wystawa online

Wystawy czasowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • Wydarzenie stałe

Wystawa Muzeum Krakowa „My chcemy Boga”. 60. rocznica walki o krzyż w Nowej Hucie opowiada historię walki nowohucian w obronie krzyża na osiedlu Teatralnym, która przeistoczyła się w wieloletnią walkę w obronie wolności wyznania, a szerzej w obronie wolności i godności człowieka -> obejrzyj
Przed sześćdziesięciu laty mieszkańcy Nowej Huty stanęli do walki z władzami w obronie krzyża znajdującego się na osiedlu Teatralnym. Został on postawiony w miejscu, gdzie miał być wybudowany pierwszy nowohucki kościół. Wbrew wcześniejszej obietnicy, komuniści zdecydowali o utworzeniu w tym miejscu szkoły. 27 kwietnia 1960 r. na plac wjechały koparki, które miały wykopać krzyż, w wyniku czego doszło do rozruchówi walk między broniącymi go mieszkańcami a milicją.
Sprzeciw mieszkańców przeistoczył się w walkę w obronie wolności wyznania, a szerzej  – w obronę wolności i godności człowieka.
O tym wydarzeniu opowiada najnowsza wystawa w Muzeum Krakowa, przygotowana przez zespół Muzeum Nowej Huty. Ekspozycja ze względu na epidemię dostępna jest tylko w Internecie.

Do obejrzenia ekspozycji zaprasza jej kurator Bartosz Arkuszewski: https://bit.ly/zaproszenieNaWystawe
Wystawie towarzyszy konkurs dla szkół średnich, który zostanie przeprowadzony jesienią tego roku.

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
InfoKraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.