Kanonicza kardynała Karola Wojtyły

Wystawy stałe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • Wydarzenie stałe

Po skończonych studiach doktorskich w latach 1952 – 1958 ks. Karol Wojtyła zamieszkał przy ul. Kanoniczej 19, w malutkim pokoju na pierwszym piętrze, który odstąpił mu ks. prof. Ignacy Różycki. Jak wyglądał pokój ks. prof. Wojtyły można zobaczyć dzisiaj. Znajduje się tutaj biblioteczka, szafa na ubrania, łóżko, biurko oraz stolik z trzema krzesłami. Nic więcej już nie mogło się zmieścić. Pokój z tego okresu posiada kompletne wyposażenie. Uzupełniono go pamiątkami po ks. profesorze takimi jak rękopisy, publikacje książkowe, pióra wieczne, pierwsze narty ks. Karola (tzw. „zubki” z 1954 ze słynnymi wiązaniami typu „kandahary”), a także „Haedy” – ostatnie narty, którymi posługiwał się już jako Kardynał. W szafie znajdują się: toga profesorska, sutanna biskupia i kardynalska. Z tego okresu zachowała się jeszcze lampka nocna, a także maszyna do pisania, której używał kardynał Karol Wojtyła mieszkając w Kolegium Polskim w Rzymie.

Po otrzymaniu sakry biskupiej w 1958 r., biskup Wojtyła przeniósł się do sąsiedniej kamienicy Dziekańskiej pod numerem 21, gdzie mieszkał do końca 1967 roku. Dzisiaj, w odrestaurowanych w latach 1997-2004 pomieszczeniach, od 2005 roku prezentowana jest wystawa „Dary Papieskie w Muzeum Archidiecezjalnym w Krakowie – w Hołdzie Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II”. Pośród ponad czterystu eksponatów – darów Ojca Świętego Jana Pawła II dla Muzeum – znajdują się liczne przedmioty którymi posługiwał się Biskup Karol Wojtyła, m.in. komplet mebli, komoda oraz klęcznik. W 1997 r., w czasie Pielgrzymki Apostolskiej do ojczyzny, Ojciec Święty Jan Paweł II zaszczycił Muzeum swoją osobą. W Kamienicy Dziekańskiej spożył śniadanie. W sali, która była kiedyś Jego biblioteką, dziś prezentowany jest porcelanowy serwis śniadaniowy, wyprodukowany w Ćmielowie.

 

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<